نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ دوم مهر

قرارگاه خاتم‌الانبیا در حال اجرای 300 پروژه بزرگ ملی

کدخبر: 442779
اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات دوم مهر در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:نیروگاه اتمی بوشهر تا پایان سال 2003 به بهره‌برداری می‌رسد

به گزارش اقتصادنیوز ، تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است. اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم. روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

دوم مهر 1381؛ نیروگاه اتمی بوشهر تا پایان سال 2003 به بهره‌برداری می‌رسد

الکساندر رومیانتسف، وزیر انرژی اتمی روسیه با تاکید بر تداوم و همکاری‌های اتمی این کشور با جمهوری اسلامی ایران گفت: نیروگاه اتمی بوشهر تا پایان سال 2003 مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به سخنان اخیر مقام‌های آمریکایی که خواستار قطع همکاری‌های اتمی روسیه با ایران شده بودند، تصریح کرد که مسکو به هیچ عنوان قصد ندارد کار در بوشهر را متوقف کند.

وزیر انرژی اتمی روسیه یادآور شد که در حال حاضر هیچ‌گونه موافقت‌نامه‌ای بین این کشور و ایران برای احداث نیروگاه اتمی دیگری وجود ندارد.

به گفته وی، دو کشور پروتکلی برای بازگرداندن سوخت مصرف‌شده نیروگاه اتمی بوشهر به امضا رساندند که در زمان خود به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.

قرار خاتم‌الانبیا در حال اجرای 300 پروژه بزرگ ملی

قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا برنده مناقصه بین‌المللی بندر عسلویه به ارزش 300 میلیون دلار شد.

وفایی، جانشین قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در حاشیه نمایشگاه قرارگاه خاتم‌الانبیاء که در محل لانه جاسوسی و در هفته دفاع مقدس برپا شده است، گفت: قرارگاه خاتم‌الانبیاء در میان سایر کشورهای خارجی بنده این مناقصه شد که قرارداد اجرایی آن اخیرا با وزارت نفت و پتروشیمی به امضا رسید.

وی از انعقاد قرارداد ساخت سد گتوند به‌عنوان یکی دیگر از برنامه‌های جدید قرارگاه خاتم‌الانبیا یاد کرد و گفت: این قرارگاه هم‌اکنون 300 پروژه بزرگ ملی و عمرانی در دست اجرا دارد که با بهره‌برداری از آنها بخش قابل توجهی از مشکلات کشور مرتفع خواهد شد.

وفایی با بیان اینکه بیش از 500 کارشناس، متخصص و عضو هیات علمی قرارگاه خاتم‌الانبیا را در اجرای پروژه‌ها یاری می‌کنند، گفت: این قرارگاه در طول سالیان فعالیت خود با اجرای بیش از یکهزار پروژه به تمامی تعهدات خود به موقع و باکیفیت بالا عمل کرده است.

دوم مهر 1391؛ معامله بیش از دو بار در سال مسکن مشمول مالیات مکرر

رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی گفت: معامله بیش از دو بار در سال مسکن در قانون جدید مشمول مالیات مکرر می‌شود.

علی عسکری درباره نقش ابزارهای مالیاتی در مدیریت بازار مسکن گفت: مدیریت بازار مسکن به عهده وزارت راه و شهرسازی است و ما صرفا در حوزه مالیات بخش مسکن نقش داریم.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه ورود سازمان مالیاتی به این حوزه مربوط به معاملات یا ساخت و سازهایی است که انجام می‌شود، تصریح کرد: در اصلاح قانون نسبت به نقل و  انتقال مکرر مسکن، مالیات جدید را طراحی می‌کنیم تا افراد اقدام به بورس‌بازی مسکن نکنند.

اتاق معامله ارز افتتاح شد

در جلسه مشترک وزارت صنعت، معدن و تجارت با بانک مرکزی «اتاق معامله ارز دو درصد زیر قیمت بازار» راه‌اندازی شد. این اتاق در ساختمان معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت واقع در ضلع شمالی میدان ولی‌عصر واقع شده و قرار است بار اصلی مبادله ارز با نرخی معادل دو درصد زیر نرخ بازار را بر عهده گیرد؛ تا جایی که پیش‌بینی شده حجم مبادلات ارزی در اتاق ارز به حدود 10 تا 15 میلیارد دلار در سال برسد.

اتاق معاملات دارندگان و متقاضیان ارز؛ اتاقی حدود 100 متر است و در آن قرار است دارندگان ارز که عموما صادرکنندگان هستند به‌صورت روزانه ارز خود را به افرادی ارائه کنند که متقاضی دریافت انواع ارز برای کارهای تجاری خود هستند.

این اتاق که به صورت مبله و دارای جایگاه‌های مشخصی برای مبادله دلار و سایر ارزهاست، قرار است از این پس ارز حاصل از صادرات را به صورت غیرمستقیم و بدون واسطه در اختیار متقاضیان 3 تا 5 قرار دهد:

رئیس‌کل بانک مرکزی در حاشیه بازدید از اتاق ملاقات‌ دارندگان و متقاضیان ارز با اعلام دلایل راه‌اندازی اتاق معامله ارز دو درصد زیر قیمت بازار تاکید کرد: اتاق ملاقات دارندگان و متقاضیان ارز به‌عنوان راهکاری برای کنترل وضعیت فعلی بازار ارز است و جایگزین دائمی بورس ارز نخواهد شد. وی ادامه داد: به‌زودی جزئیات کامل چگونگی مبادله ارز در این اتاق را منتشر خواهیم کرد.

وزیر صمت نیز از تشدید سیاست‌های کنترل بازار و ساماندهی بازار ارز برای نظارت بیشتر بر قیمت‌ها کالاها خبر داد.

مهدی غضنفری گفت: سیاست کنترل بازار و نظارت بر قیمت کالاها مانند گذشته ادامه دارد و حتی تشدید نیز شده است اما به دلیل اینکه قیمت بسیاری از کالاها از سرچشمه به قیمت ارز وابسته است با کمک سایر اعضای تیم اقتصادی دولت روی این موضوع کار می‌کنیم تا با ساماندهی بازار ارز بر قیمت کالاها هم نظارت بیشتری صورت گیرد.

اینترنت جهانی قطع نخواهد شد

رئیس کمیته ارتباطات و مخابرات کمیسیون صنایع و معادن گفت: با برقراری اینترنت ملی، اینترنت جهانی قطع نخواهد شد.

محمد سلیمانی، رئیس کمیته ارتباطات و مخابرات مجلس در مورد راه‌اندازی شبکه اینترنت ملی و نسبت آن با شبکه اینترنت جهانی گفت: قرار نیست با راه‌اندازی اینترنت ملی، اینترنت جهانی در ایران قطع شود.

سلیمانی ادامه داد: اینترنت ملی یک شبکه داخلی است که نمی‌تواند دسترسی به اینترنت جهانی را مختل کند.

وزیر سابق ارتباطات اظهار کرد: با توجه به اینکه بیشتر اطلاعات موردنیاز مردم در اینترنت داخلی وجود دارد، راه‌اندازی شبکه ملی اینترنت به صورت داخلی هزینه دسترسی به اینترنت را کاهش خواهد داد.

به جای اینکه کاربران به یک منبع در خارج متصل شوند و بعد به داخل برگردند منبع داخلی نیاز آنها را برطرف خواهد کرد به این ترتیب نیازمندی به پهنای باند کاهش می‌یابد و سرعت اینترنت جهانی و داخلی افزایش پیدا می‌کند.

رئیس کمیته ارتباطات و مخابرات مجلس در پاسخ به این سوال که سرنوشت اینترنت جهانی بعد از راه‌اندازی اینترنت ملی چه خواهد شد؟ گفت: قطع اینترنت جهانی به هیچ عنوان امکان‌پذیر نیست این یک نوع خودتحریمی است که با هیچ منطقی سازگار نیست. البته فیلترینگ به جای خودش باقی خواهد ماند چراکه این جزو قوانین کشور است اما آزادی عمل برای استفاده از اینترنت جهانی وجود خواهد داشت.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما