کدخبر: ۱۸۸۷۵۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

اختلاف قیمت آپارتمان نوساز و چند ساله به ۲۰ درصد رسید

آرایش «تقاضا» در بازار مسکن تغییر کرد

یکی از ویژگی های بازار مسکن این است که نسبت به تغییر فصل ها واکنش نشان می دهد. بازار معاملات خرید و فروش مسکن در شهر تهران در حالی نسبت به سال گذشته با افزایش حجم معاملات مواجه شده است که در عین حال رفت و آمد خریداران به این بازار تحت تاثیر تغییر فصل، نسبت به سه ماه تابستان تا حدی کاهش یافته است.

به گزارش اقتصادنیوز ، اظهارات واسطه‌های فروش مسکن نشان می‌دهد هر چند هنوز هم عمده مراجعات به بازار معاملات و بنگاه‌های مسکن از سوی متقاضیان مصرفی خرید مسکن و برای اطلاع از سطح قیمت‌ها و شرایط خرید و فروش واحدهای مسکونی کوچک‌متراژ و میان‌متراژ صورت می‌گیرد اما این رفت وآمدها همزمان با تغییر فصل و ورود به فصل پاییز کمرنگ‌تر شده است که نوعی تغییر طبیعی و مطابق با روال هر سال محسوب می‌شود.

با این حال، واسطه‌ها و فعالان بازار خرید وفروش مسکن معتقدند انتظار می‌رود حجم معاملات واحدهای مسکونی در ماه‌های آینده افزایش ‌یابد و رفته رفته متقاضیان مسکن بیشتری برای خرید واحدهای مسکونی به بازار مراجعه ‌کنند.

علاوه بر تغییر فصل، واسطه‌های فروش مسکن افزایش سطح قیمت‌های پیشنهادی مالکان برای فروش واحدهای مسکونی در مهرماه را برخلاف تصور متقاضیان از ثبات قیمت‌ها، عامل مهمی می‌دانند که منجر به افت حجم معاملات مسکن در مهرماه در مقایسه با شهریور شد؛ این درحالی است که واسطه‌ها و دلالان ملکی به مالکان توصیه می‌کنند بازار تقاضا هم‌اکنون به‌هیچ‌وجه منتظر افزایش قیمت نیست و در معاملات انجام‌شده نیز بازار با افزایش قیمت محسوس مواجه نشده ‌است؛ بنابراین افزایش سطح قیمت‌های پیشنهادی می‌تواند منجر به انصراف موقتی خریداران از خرید واحدهای مسکونی تا زمان پیدا شدن فایل‌های قیمت مناسب شود.

از سوی دیگر هم‌اکنون تعداد قابل‌توجهی از متقاضیان خرید مسکن به دنبال خرید واحدهای با عمر بنای بیش از ۱۰ سال در مناطق مختلف شهر تهران هستند تا بتوانند با بودجه فعلی خود در آپارتمانی بزرگ‌تر ساکن شوند؛ سطح قیمت آپارتمان‌های چندین ساله معمولا حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد پایین‌تر از سطح قیمت پیشنهادی آپارتمان‌های نوساز در مناطق معمولی است.

قیمت آپارتمان