منحنی بازدهی اوراق دولتی 10 دی ۱۳۹۹ منتشر شد + نمودار

کاهش حجم معاملات اوراق به نصف میانگین روزانه

کدخبر: 382695
اقتصادنیوز:امروز 10 دی ماه 1399 حجم معاملات اوراق بدهی دولتی نصف میانگین حجم معاملات روزانه کاهش یافت.

به گزارش اقتصادنیوز حجم معاملات اوراق بدهی نسبت به روز گذشته 37 درصد کاهش یافت و به 110 میلیارد تومان رسید. روز گذشته نیز معاملات 40 درصد کاهش یافته بود که باعث شد امروز حجم معاملات نسبت به میانگین معاملات روزانه 50 درصد کمتر باشد.


تازه‌ترین خبرها و تحلیل‌های اقتصادی را در اینستاگرام اقتصادنیوز مشاهده کنید


امروز نرخ‌های بازده در اغلب سررسیدها افزایش یافت. نرخ بازده اوراق با سررسید یکسال با 6 دهم افزایش به 19.12 درصد رسید.نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال در سطح 20.38 درصد بدون تغییر بود. نرخ بازده اوراق میان مدت با بازده تا سررسید سه سال نیم درصد کاهش یافت و به 21.36 درصد رسید.

در همین زمینه 

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

امروز منحنی بازده اوراق آتی در برخی سررسیدها روندی نزولی داشت. بازدهی اوراق با سررسید 400 روز  بدون تغییر درحدود 20 درصد باقی ماند، اما این نرخ در سررسید 600 با یک درصد کاهش نسبت به دیروز به 22درصد رسید.  نرخ بازده در اوراق با سررسید 800 روز نیم با یک و نیم درصد کاهش به 23 درصد رسید.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

منحنی

تیتر یک
  • معامله گران با خبر تحریم، شاخص ارزی را بالا کشیدند

    با وجود رشد قیمت دلار در انتهای وقت جمعه، برخی از فعالان باور دارند، بازار سایه مذاکرات جدید را بر سر خود می بیند.

از دست ندهید
بلیط هواپیما