منحنی بازدهی اوراق دولتی 24 دی منتشر شد+ نمودار

کف نرخ سود در ایران یک سال پس از ترامپ

کدخبر: 386068
اقتصادنیوز : انتظار از حداقل نرخ سود در ایران یک سال پس از رفتن ترامپ چقدر است؟

به گزارش اقتصادنیوز، نرخ سود به‌عنوان قیمت پول شناخته می‌شود.این نرخ منعکس‌کننده بازدهی مورد انتظار آحاد اقتصادی از نگه‌داری پول یا دارایی نزدیک به آن است.

در برخی بازارها علاوه بر نرخ بازدهی نقدی به برآورد نرخ سود مورد انتظار سرمایه‌گذاران از بازدهی آینده می بپردازند.

یکی از بازارهایی که این امکان را فراهم می‌کند بازار بدهی است که در آن اوراق دولتی در سررسیدهای مختلف خریدوفروش می‌شود.

بررسی این بازار در روز گذشته نشان می‌دهد در بازار بدهی ایران حداقل بازدهی مورد انتظار سرمایه‌گذاران از نرخ سود در بازه یک‌ساله نزدیک به 20 درصد است و در بالاترین مقدار که در سررسیدهای بیش از یک سال را پوشش می‌دهد به نزدیک 23 درصد می‌رسد.

درواقع بر اساس منحنی آتی بازدهی اوراق بدهی می‌توان گفت اگر سرمایه‌گذاران قرار باشد در یک دارایی بدون ریسک سرمایه‌گذاری کنند انتظار بازدهی در محدوده 19 تا 20 درصد را دارند.

این نرخ از دو زاویه قابل تامل است: محاسبات سرمایه‌گذاران نشان می‌دهد با وجود گشایش های احتمالی و رفتن ترامپ نرخ تورم در محدوده بالای 15 درصد قرار دارد. به همین دلیل کف بازدهی مورد انتظار آنان برای خرید دارایی بدون ریسک در این محدوده تنظیم شده است.

دومین نکته به انتظارات بازدهی از بازارهایی باز می گردد وقتی انتظار بازدهی از سرمایه‌گذاری بدون ریسک در حد 20 درصد باشد به معنای آن است که تغییر قیمت در  دارایی هایی که دارای ریسک است بیش از این مقدار است.

1020DCCA-9CD4-4855-93E6-EC15559969B7

روند بازدهی نقدی در بازار دارایی

اما علاوه بر بازدهی آتی روند معاملات نشان می‌دهد بازدهی نقدی نرخ سود اوراق دولتی در بازار ثانویه بدهی بین 19.20 درصد تا 21.18 درصد نوسان داشته است.

 بازار ثانویه اوراق بدهی این هفته را در شرایطی سپری کرد که حجم معاملات مجددا یک کانال سقوط کرد.

کاهش حجم معاملات در این بازار از دید برخی کارشناسان با روند بازار سرمایه ارتباط دارد. در هفته هایی که بورس صعودی است یا اراده ای بر حمایت از بازار است تمایل به خرید اوراق کاهش می یابد.

در این بازار اوراق بدهی دولتی با نماد اخزا داد و ستد می‌شود. اوراقی که دولت بابت تسویه مطالبات در اختیار پیمانکاران قرار می‌دهد.

حجم معاملات اوراق بدهی دولتی نسبت به روز سه شنبه 4 درصد کاهش داشت و 175 میلیارد تومان رسید.

نرخ بازدهی اوراق بدهی در روز چهارشنبه نیز باثبات بود در سطح یک‌ساله نرخ بازده اوراق یک‌ساله در سطح 19.20 درصد ماند و در سطح دوساله نیز نرخ سود 20.41 درصد شد.نرخ بازده اوراق سه سال نیز با سه‌دهم درصد کاهش به 21.18 درصد رسید.


بیشتر بخوانید:

منحنی بازدهی اوراق دولتی چیست؟


 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما