منحنی بازدهی اوراق دولتی منتشر شد+ نمودار

سررسید جذاب برای سرمایه گذاران

کدخبر: 386457
اقتصادنیوز : بازار دوم بدهی معاملات را در حالی آغاز کرد که به غیر از نرخ های سود یک ساله سایر سررسیدها با افزایش روبرو شدند.

به گزارش اقتصادنیوز، در بازار دوم بدهی امروز روند نرخ های سود واگرا شدند و هر کدام یک مسیر رفتند. این تغییر مسیر نشان از تغییر گرایش سرمایه گذاران در بازار اوراق حکایت دارد. در بازار امروز ذائقه سرمایه گذاری تا حدودی متفاوت از روزهای قبل شد. و همین تفاوت روند بازار را واگرا کرد.

نرخهای بازده با سررسیدهای بالاتر از یکسال کاهشی بود، نرخ سود یک ساله ثابت ماند و نرخ های با سررسید کمتر از یک سال افزایشی شد.روند معاملات اسناد خزانه در بازار دوم اوراق بدهی حکایت از آن دارد که نرخ بازده اوراق با سررسید دو و سه سال به ترتیت با 3 دهم و 2 دهم درصد کاهش به 20.15 و 20.98 درصد رسید. نرخ بازده اوراق یکساله اما در سطح 19.23 درصد ثابت بود.

در مقابل نرخهای بازده در سررسیدهای کمتر از یکسال افزایش یافتند. نرخ بازده اوراق شش ماهه با افزایش یک درصدی به 20.45 درصد رسید.

در این بازار رابطه قیمت و نرخ معکوس است وقتی قیمت اوراق بالا می رود نرخ سود کاهش می یابد اما وقتی نرخ سود بالا می رود به معنای کاهش قیمت است.

رفتار امروز بازار اوراق نشان می دهد تقاضا برای خرید اوراق با سررسیدهای بالای یک سال بالا رفته است. به همین دلیل نرخ سود اوراق کاهش یافته است. با این حساب در بازار امروز سررسید محبوب برای سرمایه گذاری بالای یک سال بوده است.

در مقابل سررسیدهای زیر یک سال جذابیت خود را از دست داده در حالی که پیش از این گرایش سرمایه گذاران به سمت سرمایه گذاری کوتاه مدت بود.

منحنی (2)

حجم معاملات در بازار امروز

بازار اوراق در هفته گذشته معاملات خود را با 200 میلیارد تومان آغاز کرده بود اما به مرور از حجم معاملات کاسته شد. امروز در بازار اوراق دولتی حجم معاملات 156 میلیارد تومان بود که در مقایسه با روز چهارشنبه 11 درصد کاهش نشان می دهد. در مقایسه با شنبه هفته قبل هم این کاهش حدود 22 درصد بوده است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما