منحنی بازدهی اوراق دولتی 12 اسفند منتشر شد

علامت نرخ سود اوراق به بازارهای دارایی

کدخبر: 396696
اقتصاد نیوز: پس از چند روز نوسان به نظر می رسد برخی سررسید های بازدهی در بازار بدهی به ثبات رسیده است.

به گزارش اقتصاد نیوز، پس از مقررات جدید بورس و فشار به صندوق های برای خرید سهام بازار بدهی با تلاطم نرخ سود در سررسیدهای مختلف روبرو شد. به طوریکه در روزهای ابتدایی هفته نرخ سود در این بازار بالا رفت. روز یک شنبه نرخ سود با سررسید یک ساله نیم واحد درصد رشد داشت که پیام معنای داری از وضعیت بازار بود.

با توجه به اینکه نرخ سود در این بازار معیاری برای بازدهی است افزایش آن می تواند به تغییر انتظارات در بازار دامن بزند.

بازار ثانویه بدهی با هدف افزایش قدرت نقدشوندگی اوراق دولتی ایجاد شده است و در آن دارندگان اوراق که نیاز به نقدینگی دارند با عرضه آن و واگذاری به غیر تلاش می کنند منابع مورد نیاز خود را قبل از سررسید تامین کنند.وقتی نرخ در این بازار بالا برود آلارمی برای تغییر بازدهی در دیگر بازارهای دارایی است.

منحنی (2)

ثبات در نرخ سود

در روز سه شنبه 12 اسفند نرخ سود در بازار بدهی برای سررسید یک ساله کاهش داشت در بازه دو ساله بدون تغییر بود و برای سررسید سه ساله افزایش ثبت کرد.

در واقع می توان گفت تکانه های بورس امروز به بازار بدهی نرسید و نرخهای بازده در سررسیدهای یک و دو سال به ثبات رسید و از حجم التهابات کاسته شده است.

نرخ بازده اوراق با سررسید یک سال با 1 دهم درصد کاهش به 21.39 درصد رسید. این در حالی است که روز گذشته نرخ بازده اوراق با سررسید یک سال در سطح 21.46 درصد بود. نرخ سود در روز گذشته ثابت مانده بود و تغییری ثبت نکرده بود.

 نرخ بازده اوراق دو سال نیز در سطح 22.06 درصد بدون تغییر بود. اما این نرخ روز دوشنبه نسبت به روز یک شنبه کاهشی بود.

نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال هم با 4 دهم درصد کاهش به 22.8 درصد رسید.

حجم معاملات خرد بازار اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نیزبا 3 درصد افزایش به 349 میلیارد تومان رسید.

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما