منحنی نرخ بازدهی در آخر هفه+نمودار

افزایش نرخ سود آتی در آخر هفته

کدخبر: 426515
اقتصاد نیوز:منحنی بازدهی اوراق دولتی در آخر هفته نشان می دهد بازدهی آتی که منعکس کننده نرخ سود اتی است با افزایش روبرو بوده است.

به گزارش اقتصاد نیوز، بازار ثانویه اوراق دولتی در آخرین روز کاری خود شاهد افزایش حجم معاملات عمده بود.حجم معاملات عمده اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه به 5.6 هزار میلیارد تومان رسید که احتمالا به اجرای عملیات اعتباردهی (مساعدتهای آماده) توسط بانک مرکزی مربوط میشود. اما در کنار معاملات عمده، حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی کمی افزایش یافت. در این معاملات حجم خرید و فروش اوراق دولتی با 8 درصد افزایش به 145 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 32 نماد اخزا و 8 نماد اراد انجام شد.

منحنی بازدهی اوراق دولتی چیست؟

 

N

 

وضعیت نرخ سود در بازار بدهی
 

در کنار میزان عرضه، نرخ سود در این بازار نیز از اهمیت زیادی برخودار است. بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده کوتاه مدت نسبت به روز معاملاتی گذشته کاهشی بودند. نرخ اوراق با سررسید یک سال با 3 دهم درصد کاهش به 21.59 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال با یک دهم درصد کاهش به 21.61 ذرصد رسید. اما نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با یک و سه دهم درصد افزایش به 22.45 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با 2 دهم درصد افزایش به 21.73 درصد رسید.این نرخ از آن جهت اهمیت دارد که انتظار بازدهی آتی در بازار را منعکس می کند.
 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما