منحنی نرخ بازدهی در17 شهریور 1400

افزایش نرخ سود در سررسید میان‌مدت و بلندمدت

کدخبر: 439155
اقتصادنیوز: امروز 17 شهریور 1400 حجم معاملات اوراق بدهی دولت به پایین مرز 400 میلیارد تومانی رسید.

به گزارش اقتصادنیوز امروز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با 20 درصد کاهش به 345 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 33 نماد اخزا و 5 نماد اراد انجام شد. 

معاملات عمده اوراق در بازار بدهی دولتی به 12 هزار میلیارد تومان رسید. این معاملات عملیات اعتباردهی بانک مرکزی ارتباط دارد. علاوه بر این به نظر میرسد وزارت اقتصاد توانسته باشد 3 هزار میلیارد اوراق بدهی دولت را در نماد اراد90 به فروش رساند. لازم به ذکر است وزارت اقتصاد در هفته های گذشته توفیق چندانی در فروش اوراق نداشته است.

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده در سررسیدهای میان مدت افزایش یافتند. است. نرخ اوراق با سررسید یک سال با دو دهم درصد کاهش به 21.50  درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال با یک دهم درصد افزایش به 21.70 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با پنج دهم درصد افزایش به 22.15 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با سه دهم درصد افزایش به 21.91 درصد رسید.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

امروز روند نرخ بازدهی اوراق آتی نیز شاهد نوساناتی بود. به این ترتیب نرخ سود آتی در سررسید400 روز به 21.5، در سررسید 600 روز به 22 و در سررسید 800 روز به 22.6 درصد رسید.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

N3

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما