منحنی نرخ بازدهی در21 شهریور 1400

افزایش نرخ سود در سررسیدهای کوتاه‌مدت

کدخبر: 440080
اقتصادنیوز: امروز 21 شهریور 1400 با وجود کاهشی بودن میزان معاملات اوراق بدهی دولت، این میزان مانند چند روز اخیر بالای مرز 300 میلیارد تومان باقی ماند.

به گزارش اقتصادنیوز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با 2 درصد کاهش به 345 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 33 نماد اخزا و 6 نماد اراد انجام شد. 

معاملات عمده اوراق در بازار بدهی دولتی به 17 هزار میلیارد تومان رسید. این معاملات به عملیات اعتباردهی بانک مرکزی ارتباط دارد. همچنین متوسط هفتگی نرخ سود دربازار بین بانکی هفته گذشته با یک دهم درصد افزایش به 18.5 درصد رسید. 

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده در سررسیدهای کوتاه مدت افزایش داشتند. نرخ اوراق با سررسید یک سال با دو دهم درصد افزایش به 21.99  درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال بدون تغییر به 21.83 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با یک دهم درصد افزایش به 22.08 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با دو دهم درصد کاهش به 21.67 درصد رسید.

امروز روند نرخ بازدهی اوراق آتی نیز شاهد نوساناتی بود. به این ترتیب نرخ سود آتی در سررسید400 روز به 21.6، در سررسید 600 روز به 21.7 و در سررسید 800 روز به 22.2 درصد رسید.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

N2

 

تیتر یک
  • عبور هزینه وام مسکن متاهلین از مرز ۳۱ میلیون تومان

    اقتصادنیوز: در هفته پایانی شهریور ماه ۱۴۰۰ روند هزینه وام مسکن مسیری رو به رشد را سپری کرده ودر روزهای اخیر به رکورد…

از دست ندهید
بلیط هواپیما