منحنی نرخ بازدهی در17 مهر1400+نمودار

جهش221 درصدی حجم معاملات اوراق بدهی دولت

کدخبر: 446399
اقتصادنیوز: حجم معاملات اوراق بدهی دولت در 17 مهر 1400 شاهد جهش بزرگی بود.

به گزارش اقتصادنیوز در این روز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با 221 درصد افزایش به 339 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 34 نماد اخزا و 5 نماد اراد انجام شد. 

معاملات عمده اوراق در بازار بدهی دولتی به 17.4 هزار میلیارد تومان رسید. که بخش عمده آن به عملیات اعتباردهی بانک مرکزی ارتباط دارد. میانگین نرخ سود در بازار بین بانکی در هفته گذشته با یک دهم درصد افزایش نسبت به هفته قبل از آن به 19.47 درصد رسید. 

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده در کلیه سررسیدها با ثبات بودند. نرخ اوراق با سررسید یک سال به 22.37  درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال به 23.16 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال به 23.71 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز به 23.99 درصد رسید.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

6

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما