بانک مرکزی اعلام کرد؛

توقف عرضه اوراق دولتی!

کدخبر: 452728
اقتصادنیوز: عرضه اوراق دولتی فعلا متوقف شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران در حالی که قرار بود نوزدهمین مرحله حراج اوراق دولتی 18 آبان برگزار شود با فشار فعالان بورسی این دور حراج کنسل شد.

پس از حدود 50 روز توقف عرضه اوراق مالی اسلامی امروز اطلاعیه نوزدهمین مرحله حراج اوراق بدهی منتشر شد. بانک مرکزی در این اطلاعیه اعلام کرد:مرحله نوزدهم حراج اوراق مالی اسلامی دولتی به منطور فروش به بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه را در روز سه‌شنبه 18 آبان‌ماه 1400 اجرا می شود.

این اوراق در بازار اولیه به منظور تامین کسری بودجه دولت به فروش می رسد این در حالی است که در ماه پاییز تاکنون هیچ داد و ستدی در بازار اولیه اوراق انجام نشده است.

دلیل توقف عرضه اوراق در بازار اولیه رسیدن دولت به سقف قانونی بودجه 1400 بود به همین دلیل تا اخذ مجوزهای لازم دست نگه داشته شد.

اکو ایران مطلع شده این مجوز از شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه دریافت شده و دولت می تواند در  4 ماه و نیم باقی مانده از سال 50 هزار میلیارد تومان اوراق جدید منتشر کند. قرار بود در فاز اول و برای 18 آبان 10 هزار میلیارد تومان اوراق مرابحه عام، کوپن‌دار و با تواتر پرداخت سود شش‌ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) منتشر  شود. اما بر اثر فشار بورسی ها وزارت اقتصاد عقب نشست و حراج اوراق کنسل شد 

 بانک مرکزی در اطلاعیه جدید اعلام کرد: کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق مالی اسلامی توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی و پیرو اطلاعیه منتشر شده مورخ 1400.06.30، مقرر بود مرحله نوزدهم حراج اوراق مالی اسلامی دولتی را به منظور فروش به بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه در روز سه‌شنبه 18 آبان‌ماه 1400 اجرا کند، اما بر اساس اعلام وزارت امور اقتصادی و دارایی، حراج مذکور در تاریخ یاد شده برگزار نمی شود و تاریخ دقیق به اطلاع هموطنان خواهد رسید.
با عقب نشینی وزارت امور اقتصادی و دارایی سئوال این است که کسری بودجه دولت از کجا تامین شود زیرا دولت برای جبران کسری بودجه نیاز به انتشار حداقل  50 هزار میلیارد تومان در روزهای باقی مانده سال دارد اگر همین رقم قرار باشد از منابع بانک مرکزی تامین شود بیش از 10 درصد تورم جدید ایجاد می کند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما