منحنی نرخ بازدهی در 30 فروردین1401منتشر شد+نمودار

کاهش نرخ سود در سررسیدهای کوتاه مدت

کدخبر: 489884
اقتصادنیوز: امروز حجم معاملات اوراق بدهی دولت روندی صعودی داشت، با این حال از کانال 600 میلیاردی بالاتر نرفت.

به گزارش اقتصادنیوز امروز سه شنبه حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با 28 درصد افزایش به 652 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 30  نماد اخزا و 9 نماد اراد انجام شد. 

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده درسررسید کوتاه مدت کاهشی بودند. نرخ اوراق با سررسید یک سال با یک دهم درصد کاهش به 21.64 درصد رسید. نرخ اوراق با سررسیدهای دو سال به 22.54 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال  به 23.08 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با دو دهم درصد افزایش به 23.47 درصد رسید.

در این روز منحنی نرخ بازدهی اوراق آتی در سررسید‌های 400 روز به 22.7درصد، در سررسید 600 روز به 23.7درصد و درسررسید 800 روز به  24.1 رسید.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

 

5

تیتر یک
  • در نظرسنجی کیتکونیوز مطرح شد

    اقتصادنیوز: تحلیلگران کیتکونیوز به آینده طلا در هفته جاری خوش‌بین هستند و پیش‌بینی می‌کنند این فلز گرانبها شاهد افزایش…

از دست ندهید
فلای تودی