نماد خودکفا و افزایش سرمایه ای دیگر/پاییز ۹۹ بهار سهامداران خودکفا

کدخبر: 350335
مجمع عمومی عادی سالیانه ی نماد خودکفا برگزار شد و سهامداران به انباشت سرمایه ی ۳۷۰ میلیارد تومانی رای دادند تا مسیر را برای افزایش سرمایه ی بیش از ۶۰۰ درصدی هموار کنند.

ارزش اسمی نماد خودکفا هم اینک در بازار سرمایه ۷۰ میلیارد تومان است و بررسی صورت های مالی این نماد منتهی به سال مالی ۱۳۹۸ گویای این نکته ی کلیدی است که این شرکت حدودا ۶ برابر ارزش خود، سود شناسایی کرده است. با بررسی افشاهای کدال، موضوع تحدید ارزیابی از دارایی های این شرکت نیز که در دستور کار است گویای این مساله می باشد که احتمالا پاییز ۹۹، بهار سهامداران خودکفایی باشد.

چرا که به نظر می رسد افزایش سرمایه از محل سود انیاشته حداقل به میزان ۵۰۰ درصد در دستور کار قرار گیرد و با در نظر گرفتن استانداردهای حسابداری، شرکت، بنابر ضرورت باید افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی زمین را هم انجام دهد چراکه شرکتهای زیرمجموعه این کار را انجام داده اند و شرکت خودکفایی به عنوان شرکت مادر ملزم به این افزایش سرمایه میباشد پس افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی زمین را باید به افزایش سرمایه حداقل ۵۰۰ درصدی از محل سودانباشته اضافه کرد و آن را  تقریبا قطعی دانست.

نماد خودکفا در سه سال گذشته سه بار سود انباشته داشته است که تمام انباشت های خود را که مجموع آنها بیش از ۲۰۰ درصد بوده به افزایش سرمایه اختصاص داده است. به نظر میرسد این شرکت می خواهد از شرکت های اصلی و فرعی خود که در بورس فعالیت می کنند  پیشی بگیرد تا هلدینگ مادر بودن را در عمل به نمایش بگذارد.

چرا که در حال حاضر نمادهای غپینو با ۶ میلیاردو ۶۲۲ میلیون و  غصینو با ۴میلیارد و ۳۱۹ میلیون که از شرکت زیرمجموعه ی این نماد هستند در بازار فعالیت می کنند و خودکفا به عنوان شرکت مادر فقط ۷۰۰ میلیون سهم دارد. جالب تر اینکه هم اینک ارزش نماد غمینو، (کوچکترین نماد زیر مجموعه ی خودکفا)  تقریبا به اندازه ی شرکت مادر است و قاعدتا نماد مادر باید این توازن را رعایت کند. 

مینو1

از طرف دیگر به نظر میرسد که تهاتر سهام شرکت های اصلی و فرعی از شرکت خودکفا در ماه گذشته با موسسه ی پیام آزادگان نشان دهنده ی آن است که خودکفا به دنبال رفع موانع ارتقا نماد است و با این کار دو نشان را به یک تیر زده است. اول اینکه موانع ارتقا نماد را برداشته است و احتمالا به زودی باید شاهد ارتقا نماد آن از بازار پایه باشیم و از سویی دیگر یک سهامدار عمده ی قابل اعتماد را برای حمایت از این سهم بنیادی در کنار خود تعریف کرده است و این یعنی اینکه روزهای خوبی را می توان برای این سهم با ارزش در بازار سرمایه پیش بینی کرد.

نکته جالب توجه در خصوص شرکت، تهاتر انجام شده با موسسه پیام آزادگان می باشد که سود قابل توجهی را در سه ماهه ی اول برای شرکتهای زیر مجموعه ایجاد کرده است از جمله میتوان به افشاهای صورت گرفته در کدال به سود شرکت معین آزادگان اشاره کرد که موجب شناسایی سود بیش از 1000 میلیارد تومانی در شرکت خودکفایی شده و از این جا میتوان گریزی به سیاست سالجاری شرکت زد که در اقدامی بی سابقه سود شرکتهای صد در صدی خود را به طور کامل تقسیم کرد. لذا میتوان پیش بینی کرد که سال آینده بازار سرمایه به استقبال یک هلدینگ چند هزار میلیاردی خواهد رفت.

نکته ی دیگر در ارتباط با عملکرد مالی شرکت غصینو است. عملکرد سه ماهه صنعتی مینو که در کدال افشا شده است شناسایی سود 387 میلیارد و 166 میلیون ریالی است. سود این شرکت در سه ماهه ی اول سالجاری رشد یک هزار و 197 درصدی نسبت به سه ماهه ی اول سال مالی 98 داشته است و در سه ماهه اول امسال بیشتر از کل سود سال مالی 98 که 250 میلیارد و 327 میلیون تومان بوده سود شناسایی کرده است  و آنجایی که ٨٠ درصد شرکت مذکور متعلق به خودکفایی می باشد می توان به جرات گفت که شاید اگر خودکفا مجبور به تهیه تلفیق سه ماهه برای سال٩٩ می بود، بدون اغراق 2 هزار میلیاردتومان سود تلفیقی دور از ذهن نبود پس باید منتظر تلفیق شش ماهه این هلدینگ که در پایان شهریورماه منتشر می شود باشیم و رقم رویایی سود شناسایی شده ی این هلدینگ را به نظاره بنشینیم.

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید