کدخبر: ۳۵۰۴۶۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

بررسی وضعیت مالی شرکت‌ها در روش تحلیل بنیادی

در روش تحلیل بنیادی برای انتخاب بهترین شرکت و سهام،  یکی از مهم‌ترین نکات، توجه به سودآوری و اطلاعاتی است که در صورت‌های مالی شرکت‌ها ارائه می‌شود. معیارهایی همچون سودآوری، وضعیت نقدینگی، میزان بدهی‌ها، نسبت قیمت به سود هر سهم، درصد سهام شناور آزاد، بدهی‌های شرکت، مقدار نقد شوندگی، سیاست تقسیم سود و ترکیب سهامداران شرکت از اهمیت بسزایی برخوردار است.

به یاد داشته باشید، زمانی که وضعیت مالی یک شرکت دچار بحران است، سهام آن ارزشمند نخواهد بود. محاسبه وضعیت مالی شرکت‌ها برای تشخص نامناسب بودن یک سهم یا یک موقعیت عالی برای سرمایه‌گذاری است.

مهم ترین شاخص‌هایی که همواره در این مرحله استفاده می‌شوند عبارتند از:

نسبت قیمت به درآمد سهم  (P/E)

از پرکاربردترین نسبت‌ها در بین نسبت‌های مالی، P/E است (P  نشان‌دهنده قیمت سهم (price) و E نشان‌دهنده سود سهم که همان EPS است). این نسبت بیانگر آن است که قیمت سهام شرکت، چند برابر مقدار سود نقدی است که شرکت به هر سهم خود اختصاص می دهد.

به بیان دیگر هرچه میزان این نسبت پایین‌تر باشد، نشان از پایین بودن ارزش ذاتی سهم در مقابل سودآوری شرکت دارد و در آینده قیمت سهام افزایشی خواهد بود.

میزان سود نقدی هر سهم (DPS)

 سود نقدی سهام (DPS) مبلغی است که شرکت از سود به دست آمده به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کند. آگاهی از سود نقدی سهام شرکت‌ها از موارد مهمی می‌باشد که باید در انتخاب سهم خوب به آن توجه نمایید.

ارزش دفتری هر سهم ( P/B)

ارزش دفتری از معیارهای کلیدی است که باید  برای اندازه‌گیری ارزش سهام از آن استفاده کنید. ارزش دفتری هر سهم نشاندهنده بهای خالص یک دارایی است.

درصورتی‌که این نسبت بیشتر از یک باشد، سهام از ارزش واقعی خود بالاتر و اگر این رقم زیر یک باشد، سهام دارای یک مشکل بنیادی بوده و از ارزش خود پایین‌تر است.

سود تقسیمی بالا

سود سهامی که طی یک دوره زمانی مشخص به هر سهامدار عادی به ازای هر سهم او پرداخت می‌شود، سود تقسیمی هر سهم گفته می‌شود. اگر شرکت ازنظر مالی دچار مشکل نبوده و میزان سود تقسیمی آینده امن باشد، در کوتاه‌مدت بازده خوبی برای سهامداران خواهد داشت.

دارایی‌ها و بدهی‌های شرکت

یکی دیگر از مواردی که باید در انتخاب سهم به آن توجه کرد وضعیت بدهی‌ها، دارایی‌ها و حقوق صاحبان سهام است. که برای بررسی و تجزیه و تحلیل آن می‌توانید ترازنامه آن شرکت را مورد بررسی قرار دهید.

هرچقدر وضعیت ترازنامه مطلوب تر باشد، آن شرکت شرایط مناسب برای سرمایه گذاری دارا خواهد بود. در بررسی شرکت فراوری مواد معدنی ایران که در زیر آمده است، برای نزدیکی هرچه بیشتر مطالب گفته شده در بالا به ذهن، موارد را یک به یک بررسی کنید:

شرکت فراوری مواد معدنی ایران  (با نماد فرآور) در تاریخ دوم بهمن ماه سال 1381 در گروه ساخت فلزات اساسی به عضویت سازمان بورس اوراق بهادار تهران در آمده و آخرین تغییرات اساسنامه پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار در تاریخ بیست و دوم اردیبهشت ماه سال 1389 به تصویب مجمع عمومی فوق العاده رسیده است.

صورت‌های مالی سال منتهی به 29 اسفند ماه 1397شرکت، توسط موسسه حسابرسی دیگری مورد حسابرسی قرار گرفته و در گزارش مورخ 15 اردیبهشت 1398 آن موسسه نسبت به صورت‌های مالی مزبور نظر "مقبول" اظهار شده است. و این شرکت در هیچ ناحیه بحرانی قرار ندارد.

نسبت پوشش بدهی شرکت فرآور 2.1  است به این معنی که دو برابر بدهی‌اش دارایی جاری دارد که نسبت بسیار خوبی است و نشان دهنده نقدینگی بالای شرکت است. همچنین نسبت بدهی جاری به دارایی جاری شرکت حدود 0.5 می‌باشد. در واقع هرچه این نسبت کمتر از یک باشد شرکت قوی تر است.

در جدول زیر به بررسی دیگر شاخص های مالی شرکت فرآور می پردازیم:

جدول-اول سهام

 

این مطلب برایم مفید است
85 نفر این پست را پسندیده اند