5 عامل موثر که قبل از خرید ورق آهن باید بدانید

کدخبر: 364686

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.

آهن و فولاد امروزه جزو مواد اولیه ضروری به شمار می‌روند. فرآورده‌های آهن و فولاد نیز به شکل‌های مختلفی از رول، شیت یا ورق و لوله‌ای تولید شده و در مصارف متعددی به کار گرفته می‌شوند.

 یکی از این فرآورده‌ها ورق آهنی نامیده می‌شود که خود در انواع مختلفی تولید و روانه بازار می‌گردد‌. اگر مایلید با انواع ورق آهنی و فلزی و همچنین کاربردهای آن بیشتر آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم حتما ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید.

ورق آهنی چیست؟ انواع ورق آهنی

ورق آهنی یک نوع ورق است که از آهن و آلیاژهای فلزی مختلف تولید می‌شود. آهن به همراه فلزات دیگر در کارخانجات ذوب آهن، ذوب شده و بعد به صورت ورق‌های آهنی در اندازه و ضخامت‌های مختلف برای مصارف گوناگون تولید می‌گردد. شکل ظاهری همه ورق‌های آهنی و فلزی یکسان نیست و آنها را بسته به نوع کاربرد در طرح‌ها و اشکال متفاوت می‌سازند.

ورق آهنی بسته به نوع کاربرد و آلیاژهای به کار رفته در آن در انواع مختلفی وجود دارد. هر کدام شکل ظاهری و ویژگی‌های خاص خود را دارا بوده و به تبع آن کاربرد هر ورق با دیگری متفاوت است. در ادامه به معرفی انواع ورق آهنی و کاربردهای هرکدام می‌پردازیم.

ورق سیاه

ورق سیاه نوعی ورق آهنی پرکاربرد است که خود به دو نوع ورق سیاه صنعتی و ورق سیاه معمولی در کارخانه تولید می‌شود. ورق سیاه با دمای بالا و تحت نورد گرم تولید می‌شود و به دلیل اینکه مواد تشکیل دهنده به هنگام ذوب شدن رنگ تیره می‌گیرند به این نوع ورق آهنی ورق سیاه می‌گویند.

از ورق سیاه معمولی بیشتر در ساخت سوله، انبار و در صنعت ساختمان‌سازی استفاده می‌کنند و از ورق سیاه صنعتی در صنایع مختلف مثل پتروشیمی، سدسازی و غیره بهره گرفته می‌شود. قیمت ورق سیاه بسته به نوع معمولی یا صنعتی کاملا متفاوت است.

از دیگر کاربردهای ورق سیاه می‌توان به استفاده در مخزن‌سازی، ساخت تانکر، کشتی‌سازی، ساخت صنایع سنگین فلزی، خودروسازی و غیره اشاره کرد.

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه نوعی ورق آهنی است که به روش نورد سرد تولید می‌شود و سطح آن را پوششی از جنس روی تشکیل می‌دهد. فلز روی موجود بر سطح ورق گالوانیزه به آن خاصیت ضدزنگ اضافه می‌کند که بسیار حائز اهمیت است. میزان coating یا پوشش فلز روی در ورق‌های گالوانیزه متفاوت بوده و همین امر بر قیمت ورق گالوانیزه تاثیر می‌گذارد.

ورق گالوانیزه برای جاهایی که امکان رطوبت و خوردگی وجود داشته باشد استفاده می‌شود. نمونه کاربردهای ورق گالوانیزه شامل سالن‌ها، لوله‌های بخاری، سینی کابل، پنل‌ها، قطعات لوازم خانگی، کانال کولر، کانال ناودان، گلخانه، سقف سوله‌ها و غیره است.

مرکز آهن

ورق اسیدشویی و کاربردهای آن

ورق اسیدشویی نوعی دیگر از ورق آهنی است که سطح آن با اسید شستشو داده می‌شود. ورق آهنی بعد از خروج از نورد گرم تحت تاثیر اکسیژن محیط، سطح آن اکسید می‌شود؛ بنابراین برای پاکسازی سطح ورق آهنی آن را در محلول اسید کاملا غوطه‌ور می‌کنند تا اکسید آن برطرف شود.

بعد از شستشو با اسید، ورق اسیدشویی شده را با میزان زیادی آب خالص شستشو می‌دهند تا ناخالصی‌های آن هم زدوده گردد. محصول نهایی با نام ورق اسیدشویی به بازار عرضه می‌شود. 

ورق اسیدشویی کاربرد زیادی در صنایع مختلف از جمله اتومبیل‌سازی دارد. از این ورق همچنین برای آبکاری مصارفی که نیاز به فلز پایه دارند استفاده می‌شود.

ورق تین پلیت و کاربردهای آن

این ورق نیز نوعی ورق آهنی به شمار می‌رود. روش ساخت آن شبیه به ورق گالوانیزه است و تنها تفاوت آن در نوع کوتینگ (coating) آن است. در ورق تین پلیت به جای فلز روی از فلز قلع برای تولید آن استفاده می‌گردد که این کار هم به روش غوطه‌ور کردن و هم به روش الکترولیت امکان‌پذیر است. از ورق تین پلیت برای ساخت انواع حلبی‌های روغن، رب، چای، کنسرو و غیره استفاده می‌شود.

ورق رنگی و کاربردهای آن

ورق گالوانیزه زمانی که در کوره و تحت گرما با پوششی از رنگ، رنگ‌آمیزی می‌شود تبدیل به ورق رنگی می‌شود. در واقع ورق رنگی همان ورق گالوانیزه است که پوششی از رنگ بر روی آن آمده است؛ بنابراین قیمت ورق گالوانیزه رنگی با ورق گالوانیزه متفاوت است.

مغزی ورق رنگی ورق گالوانیزه است و به دلیل رنگ‌آمیزی در کوره و تحت دمای بالا، پوشش رنگ به لایه‌های زیرین ورق نفوذ کرده و بخشی از آن می‌شود. ورق رنگی علاوه بر پوشش فلز روی، دارای پوشش ضخیمی از رنگ است که خواص ورق را از لحاظ عدم زنگ‌زدگی و افزایش انعطاف‌پذیری بیشتر می‌کند.

قیمت ورق رنگی به دلیل افزایش خواص آن بیشتر بوده، ضمن اینکه کاربردهای ورق رنگی که نوعی ورق آهنی به شمار می‌رود نیز به مراتب بیشتر از ورق گالوانیزه معمولی است.

موارد کاربرد ورق رنگی در صنعت ساختمان‌سازی برای ساخت انواع سقف‌ها و سقف‌های کاذب و همچنین سقف کارگاه‌ها و سوله‌ها است. از این ورق همچنین برای ساخت تجهیزات خانگی نظیر گاز، کابینت، یخچال، فریزر و کامپیوتر استفاده می‌شود. کاربرد ورق رنگی در مصارف صنعتی و ساخت سردخانه و کانتینر نیز مشهود است. 

ورق کرکره و کاربردهای آن

ورق کرکره یا ورق شیروانی نوعی دیگر از ورق آهنی است که ورق پایه یا مغزی آن از ورق گالوانیزه شکل می‌گیرد. به عبارت دیگر وقتی ورق رنگی در دستگاه‌های مخصوص فرم و طرح به خصوصی بگیرند به آنها ورق کرکره یا ورق شیروانی گرفته می‌شود.

قیمت ورق رنگی کار شده یا همان ورق کرکره از ورق رنگی ساده می‌تواند بیشتر باشد، ضمن اینکه این نوع ورق آهنی کاربردهای وسیع‌تری نسبت به ورق رنگی ساده دارد. البته این نکته را باید اضافه کنیم که ورق کرکره می‌تواند بدون رنگ هم باشد، یعنی از مغزی ورق گالوانیزه ساده برای تولید آن استفاده شود.

ورق کرکره بنا به کاربرد در طرح‌های مختلفی همچون گرانیتی، سفالی، چرمی، شدولاین و سینوسی تولید و عرضه می‌شود. 

از مهمترین کاربردهای ورق شیروانی برای ساخت انواع سقف‌ها است. این ورق‌ها عمر طولانی داشته و در برابر باران و برف بسیار مقاوم هستند ضمن اینکه ورق شیروانی مقاوم به حرارت نیز هست.

جمع‌بندی

به طور کل ورق‌های آهنی هرکدام دارای ترکیب شیمیایی متفاوتی هستند و هرکدام در یک دسته بخصوص جای دارند. در این مقاله به توضیح مفصل راجع به ورق آهنی و انواع و کاربردهای آن پرداخته شد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما