تاثیر ادتا و اسید بوریک بر محیط زیست

کدخبر: 380306
ادتا و اسید بوریک مواد شیمیایی هستند که بیشتر به عنوان از بین برنده حشرات و آفات مورد اسفاده قرار می گیرند. این مواد سمیت کمی دارند و به طور کلی ایمن شناخته می شوند. در ادامه قصد داریم به معرفی این مواد و بررسی ویژگی ها و خواص آن ها و تاثیراتی که بر محیط زیست می گذارند بپردازیم.

ادتا 2 سدیم

ادتا 2 سدیم که به نام اتیلن دی آمین تترا استیک اسید (EDTA) نیز شناخته می شود، یک ماده شیمیایی است که به عنوان چربی از گیاهان چند فصلی محافظت کرده و به رشد ساقه ها کمک می کند. علاوه بر آن، این ماده در صنعت و پزشکی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

ادتا 2 سدیم نخستین بار در سال 1935 تولید شد. این ماده جامد، بی رنگ بوده و قابلیت حل شدن در آب را دارد. یکی از کاربردهای ادتا 2 سدیم، حل کردن سنگ آهک است. این ماده در آزمایشگاه جهت تراشیدن یون ها فلزی، در بیوشیمی و زیست مولکولی به منظور کاهش یون و غیر فعال کردن آنزیم ها وابسته به فلز و در شیمی تحلیل جهت تجزیه و تحلیل سختی آب و به عنوان یک عامل فیلتر کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر موارد استفاده این ماده می توان به کاربردهای چشم پزشکی و دامپزشکی (جلوگیری از پیشرفت زخم قرنیه حیوانات)، کشاورزی (بهبود کیفیت خاک)، داروسازی (حذف فلزات سنگین مانند سرب یا جیوه از خون)، محصولات آرایشی و بهداشتی و شوینده ها (عامل توالی برای بهبود پایداری در هوا)، نساجی (جاوگیری از تغییر رنگ محصولات رنگی) و ... اشاره کرد. همه این موارد به همراه بسیاری از کاربردها و مزایای دیگر موجب شده که فروش ادتا دو سدیم به عنوان یک ماده مهم رو به افزایش باشد.

ادتا 4 سدیم

یکی دیگر از مواد شیمیایی پرکاربرد، ادتا 4 سدیم است. این ماده سفید رنگ، محلول در آب و اسید بوده اما در الکل و سایر حلال ها نامحلول است. ادتا 4 سدیم که با نام اسید اتیلین آمینتراستیک نیز شناخته می شود، در صنایع مختلفی از جمله نساجی و رنگ رزی پارچه ها، تصفیه آب، تولید کاغذ، محصولات آرایشی و بهداشتی و مراقبت های شخصی، عکاسی رنگی، کشاورزی و ... کاربرد دارد.

ادتا 2 سدیم و ادتا 4 سدیم هر دو در محصولات مراقبت از پوست به کار رفته و کاربردهای مشابهی دارند. از جمله تفاوت های این دو ماده که از نام آن ها نیز قابل تشخیص است، تعداد کاتیون های سدیم دار این دو ماده می باشد. همین مسئله بر دامنه pH این مواد تاثیرگذار بوده و سبب شده که pH ادتا 4 سدیم 10-11 و pH ادتا 2 سدیم 4-6 باشد. فروش ادتا 4 سدیم نیز مانند ادتا 2 سدیم به دلیل طیف گسترده کاربردهای آن بالا بوده و صنعتگران مختلف برای تولید محصولات خود به این ماده نیاز دارند.

اسید بوریک

اسید بوریک ماده شیمیایی است که به شکل بلورهای کریستالی سفید رنگ دیده شده و به طور طبیعی (البته در ترکیب با عناصر دیگر) در آب، آتشفشان های طبیعی و نمک های دریایی یافت می شود. این ماده خاصیت ضد قارچی و ضد ویروسی داشته و یک عنصر طبیعی در مواد معدنی مختلف محسوب می شود.

از مهم ترین و اصلی ترین موارد استفاده از اسید بوریک می توان به کاربرد آن در حشره کش ها و کنترل حشرات (ملخ ها، عنکبوت ها و قارچ ها) اشاره کرد. این ماده رطوبت بدن را حذف کرده و سبب کمبود آب در بدن شده و در نهایت منجر به مرگ می شود.

به همین دلیل بیمارستان ها، ساختمان های تجاری و مناطق مسکونی برای از بین بردن حشرات و آفات به سراغ خرید اسید بوریک و محصولات حاوی این ماده می روند. اسید بوریک یک اسید ضعیف بور بوده و یک بازدارنده شعله، ضد عفونی کننده و پیش رونده ترکیبات شیمیایی به شمار می آید.

محصولات اصلاح کننده خاک، کود، پاک‌کننده ‌های خانگی، مواد شوینده شست و شو و محصولات مراقبت شخصی از جمله دیگر محصولات حاوی اسید بوریک می باشند. اسید بوریک را می توان در استخر شنا و مواد شیمیایی آب ‌گرم، مواد مخدر و محصولات بهداشتی طبیعی، محصولات پاک کننده، آفت کش ها و لوازم آرایش یافت. 

بوراکس

بوراکس که به نام های دیگر  بورات سدیم، تترا بورات سدیم و دی‌تری بورات نیز شناخته می شود، یکی از مهم ترین مواد معدنی طبیعی و از ترکیبات بور محسوب شده و می توان آن را در خاک و گیاهان پیدا کرد. این پودر سفید رنگ کاربردهای متعددی داشته که از جمله آن ها می توان استفاده از این ماده در تولید حشره کش ها، مواد شوینده و محصولات آرایشی و بهداشتی، مواد ضد عفونی کننده و ... را نام برد.

این ماده جنبه دارویی و درمانی نیز دارد و از آن به منظور پیشگیری از آرتروز، بهبود تورم گلو، درمان عفونت ادراری، درمان سرطان، افزایش سطح تستوسترون، درمان التهاب رحم و بر طرف کردن مشکلات قاعدگی استفاده می شود. شرکت پیشگامان شیمی یکی از شرکت های بازرگانی فعال در حوزه تامین مواد شیمیایی و واردات مواد اولیه بوده و شما می توانید جهت اطلاع از قیمت بوراکس و سفارش این محصول به سایت این شرکت مراجعه فرمایید.

تیتر یک
  • اعلام مواضع مقامات ارشد تیم بایدن درباره برنامه هسته‌ای ایران

    اقتصادنیوز: ۳ عضو برجسته دولت جو بایدن به صراحت رویکرد کاخ سفید درباره ایران و برجام را اعلام کردند؛ مسیر بازگشت به…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید