فراز و فرود قیمت میلگرد در سال جاری

کدخبر: 388219
سال 99 سالی متفاوت برای مقاطع فولادی بود. چرا که امسال بازار آهن ‌آلات به دلیل افزایش نرخ دلار و شیوع کرونا دچار تغییر و تحول شد.

تحت تاثیر این شرایط، تمامی مقاطع آهنی با افزایش قیمت بی سابقه مواجه شد. از آنجا که آهن آلات بر بازار صنایع پایین دست خود تاثیر مستقیمی می‌گذارند، قیمت مسکن نیز در سال جاری روند رو به رشدی داشت. در واقع افزایش قیمت مسکن در سال جاری تحت تاثیر افزایش قیمت مصالح اولیه مثل میلگرد، توجیه‌ پذیر است.

در شرایطی که بازار آهن شرایط جدید و غیر قابل پیش‌ بینی را تجربه می‌کند، احتیاط در خرید اهمیت دوچندانی می‌یابد. بنابراین بهترین کار مشورت با افراد باتجربه و مسلط در این حوزه است. علاوه بر آن قیمت میلگرد به عوامل متعددی وابسته است. وزن، برند، حمل و نقل و کیفیت و استاندارد تنها چند عامل موثر در این تغییر روند قیمت میلگرد می‌باشد.

بازرگانی فولاد آیرومارت با تجربه سال‌ها همکاری با برندهای معتبر و توانایی تامین سبدی از مقاطع فولادی، خدمات ارزنده‌ای در تامین آهن آلات به مشتریان خود عرضه می‌کند. همچنین کارشناسان با تجربه این واحد بازرگانی، آماده پاسخگویی تمام سوالات شما در زمینه خرید میلگرد و سایر مقاطع آهنی هستند.

کرونا مهمان ناخوانده بازار آهن

گرچه تعیین قیمت آهن ‌آلات با دخالت مجموعه‌ای از عوامل مختلف انجام می‌شود، اما در سال 99 کرونا و دلار را به عنوان لیدرهای بازار آهن می‌توان معرفی کرد. تقریبا یک سال از ورود میهمان ناخوانده به نام کرونا به دنیا می‌گذرد. شیوع ویروس کرونا دنیا را در شرایط جدیدی قرار داد.

تحت تاثیر این مسئله تمام بازارهای جهانی به ویژه بازار آهن‌آلات دچار نوسان شد. ممنوعیت‌های ترددی که به واسطه شیوع این ویروس اجرا شد، باعث اختلال در واردات و صادرات مواد اولیه و مقاطع فولادی شد.

تاثیر ویروس کرونا بر بازار آهن‌آلات و به طور خاص میلگرد از چند منظر قابل بررسی است. اول اینکه با از رونق افتادن کسب و کارهای مرتبط با آهن، بازار با کاهش شدید تقاضا مواجه شد. صنعت ساخت و ساز را می‌توان به عنوان اصلی‌ترین مشتری میلگرد معرفی کرد.

تعطیلی کارگاه‌های ساختمانی و تاخیر در اجرای پروژه، تامین مواد اولیه آهنی را به تعویق انداخت.  علاوه‌ بر آن، مشتریان به دلیل سردرگمی و عدم ثبات شرایط از خرید میلگرد خودداری کردند.

از سوی دیگر اختلال در مسیرهای بازرگانی برای بازاری مثل آهن که معاملات برون ‌مرزی گسترده‌ای دارد، از همه تاثیرگذارتر است. از تهیه ماده ‌اولیه و تجهیزات تولید تا مبادله میلگردهای تولیدی تماما از طریق مسیرهای بازرگانی صورت می‌گیرد. به همین دلیل تاخیر در تعهدات معاملاتی باعث به تعویق ‌افتادن پروژه‌ها شد.

سایه دلار بر سر بازار میلگرد

پس از آغاز سال 99، شرایط اقتصادی ایران و قرارگرفتن در سایه تحریم‌ها همگی دست‌ به دست هم داد تا رشد قیمت دلار جان تازه‌ای بگیرد. شوک قیمتی دلار به تمام بازارها اعم ‌از آهن ‌آلات، موجب ایجاد وضعیت نابسامانی شد. این مسئله به راحتی با بررسی قیمت میلگرد و سایر مقاطع فولادی در نیمه اول سال کاملا قابل درک است.

تاثیرپذیری بازار آهن ‌آلات از نرخ دلار، تقریبا بر هیچکس پوشیده ‌نیست. چرا که قطعا در یک بخش از فرایند تهیه و تولید مقاطع فولادی به معامله بر پایه دلار برخورد خواهید‌ کرد. این مسئله موجب می‌شود تا مشتریان به هنگام خرید قیمت روز دلار را پیگیری کنند.

به دلیل تاثیر بالایی که نرخ دلار بر قیمت میلگرد و آهن ‌آلات دارد، قیمت میلگرد در سال جاری در کانال صعودی قرار گرفت. افزایش قیمت باورنکردنی مقاطع و ثبات نداشتن قیمت‌ها نیز عامل دیگری بود تا خریداران از خرید میلگرد امتناع کنند. این مسئله را می‌توان به نوعی دیگر نیز تعبیر کرد. در واقع خریداران با امتناع از خرید و کم کردن تقاضا، انتظار کاهش قیمت‌ها را داشتند که این اتفاق نیفتاد.

با آغاز نیمه دوم سال، التهاب ناشی از انتخابات آمریکا آتش افزایش قیمت دلار را شعله‌ورتر کرد. این مسئله حکایت از اهمیت انتخابات آمریکا بر بازارهای جهانی داشت. میلگرد نیز به دنبال این شرایط هم‌چنان با افزایش قیمت مواجه بود. البته که پس از مشخص شدن بایدن به عنوان پیروز انتخابات دلار آرام گرفت تا بازار برای مدتی هرچند کوتاه، کمی سکون پیدا کند.

خرید انواع میلگرد از آیرومارت

عوامل موثر بر قیمت میلگرد

تا به اینجا از تاثیر کرونا و دلار بر قیمت روز میلگرد در بازار آهن، صحبت کردیم. اما برای قیمت ‌گذاری مقاطع فولادی عوامل بسیاری در نظر گرفته می‌شود. هزینه تامین ماده اولیه، تولید و حمل ‌و ‌نقل از جمله مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت هرگونه مقطع تولیدی است. هرچند که نباید از تاثیر کیفیت، برند، میزان عرضه و تقاضا و شرایط سیاسی و اجتماعی روز غافل شد.

از میان تمامی این موارد به ماده اولیه بیشتر باید توجه کرد. چرا که قیمت میلگرد بر پایه ماده اولیه تعیین می‌شود. انواع شمش فولادی به عنوان ماده اولیه در تولید میلگرد کاربرد دارد. تامین شمش اولیه معمولا به دو صورت انجام می‌پذیرد.

یا کارخانه توانایی تولید آن را دارد و تولید شمش را برعهده می‌گیرد و یا به دلیل نداشتن تجهیزات ماده اولیه را از سایر کارخانه‌ها خریداری می‌کند. دلار در زمینه تهیه ماده اولیه نیز مداخله دارد و می‌تواند در تولید میلگرد اختلال ایجاد کند.

پارامتر مهم دیگری در خرید میلگرد، وزن مقطع است. هرچه وزن محصول خریداری شده بیشتر باشد، بالطبع قیمت میلگرد نیز افزایش پیدا خواهد کرد. وزن میلگرد علاوه بر خرید هنگام مصرف نیز اهمیت دارد. چرا که وزن آن بر سازه موثر خواهد بود.

در صورتی که خریدار از وزن هر شاخه میلگرد خریداری شده مطلع نبود، می‌تواند از جدول وزن میلگرد استفاده کند. شما به راحتی می‌توانید با آگاهی از مشخصات ظاهری مثل طول و شماره میلگرد، به وزن آن دست پیدا کنید.

مورد دیگری که در خرید میلگرد باید به آن توجه کرد، محل خرید است. چرا که هر چه فاصله محل خرید از محل تحویل بیشتر باشد، طبیعتا هزینه خرید شما بیشتر خواهد شد. البته در مورد میلگرد موقعیت جغرافیایی چندان اهمیت ندارد.

چرا که بررسی‌ها نشان می‌دهد که در هر استان تقریبا با یک تولید کننده میلگرد روبه رو هستیم. سهل بودن و یا سختی مسیر انتقال نیز در این روند موثر است. به طور مثال معمولا کارخانه‌هایی که در مسیر شبکه ریلی هستند، بیشتر مورد توجه خریداران میلگرد قرار می‌گیرد.

راهنمای خرید میلگرد

پیش از اینکه برای خرید میلگرد قدم بردارید، لازم است از نوع و مقدار نیاز واقعی خود به میلگرد اطمینان حاصل کنید. همان‌طور که می‌دانید میلگرد در دو نوع آجدار و ساده توسط برندهای مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شود.

از سوی دیگر با برندهای مختلف میلگرد وارداتی نیز در بازار روبه رو هستیم. گستردگی و تنوع بازار میلگرد می‌تواند موجب سردرگمی خریدار شود. به همین خاطر باید مقطع مورد نیاز خود را به خوبی بشناسید تا دچار گمراهی در خرید نشوید.

از آنجا که میلگرد در بخش‌های مختلف ساختمان‌سازی کاربرد گسترده‌ای دارد، بر ایمنی سازه تاثیر به‌ سزایی دارد. به همین خاطر کیفیت میلگرد نیز از جمله مواردی است که به هنگام خرید باید به آن توجه داشت.

کارخانه‌های ذوب آهن اصفهان، کویر کاشان، خراسان، میانه، آناهیتا گیلان و روهینا از جمله تولید کنندگان برتر میلگرد در ایران هستند که به دلیل کیفیت محصولات تولیدی خود، بر سر زبان‌ها افتاده‌اند.

قیمت میلگرد را از آیرومارت بخواهید!

همان‌طور که حتما تا الان متوجه شده‌اید، بازار آهن آلات بسیار حساس و از طرفی بسیار حائز اهمیت است. حساسیت این بازار به نحوی است که حتی با یک شایعه نیز دچار دگرگونی می‌شود. به همین‌ خاطر انجام معامله در این بازار با ریسک همراه خواهد بود.

در نتیجه بهره‌مندی از راهنمایی‌های افراد باتجربه بسیار حائز اهمیت است. برای اینکه در شرایط حساس کنونی از خرید انواع میلگرد و سایر مقاطع احساس رضایت داشته باشید، از طریق شماره 45306-021 با کارشناسان میلگرد فروشگاه آنلاین آهن آلات آیرومارت تماس حاصل فرمایید.

 

تیتر یک
  • تحلیل ولی‌رضا نصر ازمنازعات آتی کشورهای عربی وایران

    اقتصادنیوز: جنگ‌های بی‌پایان در خاورمیانه، مسئله‌ای‌ست افکار عمومی در ایالات متحده را به خود متوجه ساخته است. اهمیت…

از دست ندهید
بلیط هواپیما