دیتای معاملات، کیلید سیاستگذاری هوشمندانه در بازار املاک؛

کدخبر: 398271

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.

نقش تکنولوژی در پیش بینی قیمت مسکن؛

در سال 99 که تمام کشورها با مشکلات ناشی از همه گیری ویروس کرونا درگیر بودند، بازار مسکن ایران فراز و نشیب هایی را تجربه کرد که برخی از آنها پیش بینی شده بود. چراکه این بازار بیش از 7 سال است که در رکود به سر می برد و عواملی که این بخش به آن واکنش نشان می دهد، برای کارشناسان مشهود شده است.

از این رو با در نظر گرفتن شرایط مشابه سال گذشته و محاسبه میزان افزایش قیمتها در بخش های مختلف، میانگینی از رشد و یا کاهش قیمتها دربازار مسکن قابل پیش بینی بود که بسیاری از آنها به واقعیت تبدیل شد. اما اینکه سال آینده چه اتفاقاتی در انتظار بازار مسکن است، سوالی است که این روزها، بسیاری از مردم و کارشناسان به دنبال پاسخ آن هستند.

فرمول محاسبه قیمت مسکن در سال 1400؛

پیش بینی میزان رشد یا کاهشی بودن قیمت مسکن، همیشه یکی ازسوالهای مردم از فعالان این بخش بوده و هست. گفتنی است کارشناسان و تحلیلگران این بازار، می  توانند نسبت به روند فعلی و گذشته قیمتها در کنار نوساناتی که روی دادن آنها در آینده نزدیک حتمی است و پارامترهای تاثیرگذار دیگر، میانگینی از میزان رشد یا کاهشی بودن قیمت مسکن ارائه دهند.

به طور مثال در سه ماهه پایانی سال 99 روند رشد قیمت مسکن در تهران، کمتر از 4 درصد اعلام شده است. این رقم را با دید تداوم، می توان با مباحثی همچون میزان افزایش حقوق و دستمزد در سال جدید، افزایش یا کاهشی بودن نرخ ارز که با خوش بینی به رویدادهای سیاسی و از بین رفتن همه گیری کرونا میتواند در یک بازه قیمتی به ثبات برسد، رونق یا کسادی بازار مصالح و تجهیزات ساختمانی و ... محاسبه کرده و میانگینی از نوسانات قیمت مسکن در مناطق مختلف استخراج کرد. 

شایان ذکر است در برخی از موارد، خبرهای داخلی و با درجه اهمیت کمتر(از دید بسیاری از مردم) همچون افزایش تعداد متقاضی برای خرید آپارتمان 40 متری در تهران یا حتی افزایش نرخ اجاره آپارتمان 70 متری در تهران، تاثیر بسزایی در قیمت این واحدها می¬گذارد. از این رو رصد دقیق و کامل تمام بخش های بازار برای فعالان بازار یا متقاضیان خرید یا واگذاری ملک، می تواند تاثیر بسزایی در معاملاتی که قصد انجام آن را دارند بگذارد. 

کیلید-تهران

سیاستگذاری منطقه ای، لازمه ایجاد تعادل در بازار مسکن؛

گفتنی است کارشناسی دقیق و تحلیل های بسیار پیچیده این بخش، سالهاست به عنوان راهنمای سیاست گذاران و متولیان تصمیم گیر در این بخش مورد استفاده قرار می گیرد که با توسعه ابزارهای دیتامحور، می تواند این تصمیمات جزئی تر شود.

به عنوان مثال با کاهش تقاضای خرید آپارتمان 50 متری در تهران، می توان سیاستهای محرک و تشویقی برای پیمانکاران ساخت در نظر گرفت و سازندگان این دسته از واحدها را مشمول تسهیلات خاصی کرد. همچنین در بازار اجاره با افزایش متقاضی اجاره آپارتمان 70 متری در تهران، مالکان را برای واگذاری بیشتر این نوع املاک تشویق کرد و سیاست هایی همچون معافیت مالیاتی برای آنها در نظر گرفت.

نکته قابل توجه در این خصوص، نگاه بسیاری از رسانه های تخصصی و جریان اصلی، به قیمت املاک تهران است که سالهاست با انتشار روزانه قیمتها، برای اطلاع رسانی هرچه بهتر این اطلاعات تلاش می کنند. از سوی دیگر بسیاری از مردم برای آگاهی از قیمت املاک تحت اختیار خودشان، این قیمتها را رصد می¬کنند تا از ارزش دارایی ملکی خود مطلع باشند.

اما این موارد ذکر شده، تنها بخشی از مزایای بروز بودن اطلاعات قیمتی املاک در سراسر کشور است. چرا که با توسعه تکنولوژی و پدیدار شدن بسترهای هوشمند، اطلاعات یا همان دیتاها، از اهمیت بسیاری برخوردار شده اند. چراکه علاوه بر مزایای بی شمار مطالعاتی، این اطلاعات می¬تواند به ایجاد ابزارهای مختلف کمک کند تا تمام پروسه شناسایی خانه مناسب تا ایجاد ارتباط با مالک و مشاور املاک مورد نظر، با استفاده از اپلیکیشن یا درگاه اینترنتی امکان پذیر شود. 

هوش مصنوعی تمام بخش های بازار مسکن را بروزرسانی کرده است؛

خوشبختانه این مهم سالهاست توسط مجموعه ای دانش بنیان به نام کیلید، در کشور راه اندازی و نهادینه شده تا از ابتدای پروسه تا انتهای فرآیند، واگذاری یا خرید و اجاره املاک، در بستری کاملا هوشمند اتفاق بی افتد تا علاوه بر افزایش سرعت و کیفیت در انجام معاملات ملکی، مباحث مطالعاتی نیز به بهترین شکل در اختیار مردم و فعالان این بخش قرار بگیرد. 

گفتنی است نخستین بخش های مطالعاتی ایجاد شده در سامانه کیلید، شامل تخمین قیمت املاک با وارد کردن کدپستی و بخش اطلاعات بازار مسکن کیلید می شود. همچنین کیلیدمگ و کانال های اطلاع رسانی مختلف کیلید نیز، محتواهایی از جنس گزارش بازار مسکن، رویدادهای داخلی و خارجی در بخش املاک و فن آوری، معماری و دکوراسیون داخلی، آمارهای فصلی به همراه گزارش های آنها، خبرهای روز بازارمسکن و ... را تولید و منتشر می کند. به طور کلی سامانه هوشمند کیلید، افزایش آگاهی مردم را یکی از مهم ترین المان های توسعه این بخش می¬داند و در این زمینه، تمام تلاش خود را برای رسیدن به نقطه مطلوب می کند.

شایان ذکر است این سامانه هوشمند، دیتاهای بخش های مختلفی همچون سامانه اطلاعات بازار املاک ایران(سابا) و منابع معتبر دیگر را استخراج، پردازش و طبقه بندی می کند و با استفاده از هوش مصنوعی، ابزارها و اطلاعات فوق را در اختیار تمام مردم میگذارد. از این رو دقت و صحت اطلاعات سامانه کیلید، زبانزد شرکت های مشابه و فعال در کشورهای توسعه یافته شده است. 

سامانه ای برای رفع تمام نیازهای ملکی؛

از طرفی ابزارهای ایجاد شده در این سامانه هوشمند، توانسته به شکل قابل توجهی در بین مردم و مشاورین املاک نهادینه شود و به عنوان نخستین بستر تخصصی املاک، مورد استفاده قرار بگیرد. چراکه برای تمام اقشار و فعالان این حوزه ابزارهایی در نظر گرفته شده تا هر شخصی در هر سطحی فعالیت ملکی انجام می دهد، بتواند از سامانه کیلید بهترین استفاده را داشته و با سرعت و کیفیت بیشتر به هدف نهایی خود برسد.

به این صورت که متقاضی خرید آپارتمان 40 متری در تهران، با استفاده از بخش جستجو از طریق اعمال فیلتر، متراژ مورد نظر خود را به همراه شاخصه های دیگری همچون، بازه قیمتی، تعداد طبقات، تعداد اتاق ها و... را مشخص کرده و تنها فایلهای مشابه با نیاز خود را مشاهده می کند.

همچنین افرادی که قصد اجاره آپارتمان 70 متری در تهران را دارند و از نظر قیمت و محله مورد نظرشان، حساسیت بیشتری به خرج می دهند، می توانند با مشخص کردن بازه قیمتی، متراژ و منطقه مورد نظرشان از روی نقشه کیلید، فایلهای متناسب با نیاز خود در آن محله را مشاهده کنند. گفتنی است افرادی که در محدوده مورد نظرخود حضور دارند نیز، می توانند از طریق سیستم واقعیت افزوده کیلید که مشخصات خانه های اطراف را تا شعاع 500 متری دوربین گوشی همراه نشان می دهد، مشاهده کنند.

کیلید، بروزترین سامانه ملکی کشور؛

گفتنی است کیلید در جدیدترین ابزار خود، رسیدن به خانه رویایی با موتور جستجوی هوشمند را به کار گرفته تا متقاضیان در کمترین زمان، بهترین پیشنهادهای ملکی را دریافت کنند. این ابزار بسیار کاربردی تمام نیازهای و سلایق متقاضی را دریافت کرده و تمام پیشنهادهای جذاب را ارائه می دهد. گفتنی است متقاضی خرید آپارتمان 40 متری در تهران که یک بازه قیمتی خاصی را مشخص کرده، فایلهای خرید آپارتمان 50 متری در تهران که با آن قیمت به فروش می رسد را هم مشاهده می کند. این مهم گستره انتخاب کاربر را تا حد قابل توجهی افزایش می دهد.

از این رو کیلید را می توان سامانه ای کامل، برای رفع تمام نیازهای ملکی دانست. چرا که از بخش اطلاعات قیمت و افزایش آگاهی ملکی، تا ابزارهای هوشمند و بروز دنیا را در اختیار فعالان این بخش و مردم قرار داده است و همواره با توسعه ابزارها و خدمات خود، بازار مسکن و حوزه مشاورین املاک را با روش های نوین دنیا همسو می کند.

تیتر یک
  • بازارهای رمز پایه نزولی شدند

    اقتصاد نیوز:قیمت مهم‌ترین ارزهای دیجیتال دنیا کاهش یافت. سوال پیش روی تحلیل‌گران این است که این تغییرات در جهت اصلاح…

از دست ندهید
بلیط هواپیما