چگونه ددلاین دانشگاه ها را پیدا کنیم؟

کدخبر: 444457

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.

روند پذیرش و اپلای برای تحصیل در خارج از کشوربا موضوع ددلاین دانشگاه ها آمیخته شده است.

زمانی که می خواهید به طور شخصی برای امر پذیرش و ویزای تحصیلی یک کشور و دانشگاه خارجی اقدام کنید، ممکن است به دلیل تعدد منابع مختلف اینترنتی، کم بودن تجربه و یا پیچیده بودن مراحل، کمی دچار استرس شده و ندانید که از کجا این مسیر را شروع کنید.

توصیه این است که به یک منبع معتبر در زمینه مهاجرت تحصیلی اعتماد کرده و طبق اطلاعات ارائه شده در آن، قدم به قدم به سمت اپلای و ثبت نام در دانشگاه مورد نظر خود با توجه به ددلاین دانشگاه در کشور مقصد جلو بروید. بر همین اساس، بهتر است بر طبق سلیقه، نیازها و وضعیت تحصیلی، در وهله اول کشور و دانشگاه خارجی مورد نظرتان را انتخاب کنید و سپس به سراغ سایر جزئیات مهم مهاجرت تحصیلی و ددلاین دانشگاه بروید.

عموماً تمامی دانشگاه های خارجی معتبر دارای وب سایت هستند و بخش کاملی را به دانشجویان بین المللی اختصاص داده اند، از این رو، قدم بعدی شما این است که به وب سایت دانشگاه مراجعه کرده و با انتخاب رشته تحصیلی و مقطع دانشگاهی، به سراغ بخش پذیرش دانشجویان بین المللی و یا همان admission بروید.

این بخش همان منبع و مرجع اصلی اطلاعات مورد نیاز شما برای اپلای و ثبت نام در دانشگاه است که معمولاً جزئیات زیر را در اختیار شما قرار می دهد:

• زمان بندی ترم های تحصیلی (تاریخ و بازه زمانی شروع و پایان ترم پاییز، ترم زمستان و حتی ترم تابستان)

• مدارک مورد نیاز پذیرش که شامل مواردی چون مدرک زبان، رزومه و سوابق تحصیلی، توصیه نامه، انگیزه نامه، ریزنمرات دانشگاهی، ترجمه مدارک تحصیلی قبلی، رسید هزینه ادمیشن فی و موارد این چنینی می شود

• اطلاعات ددلاین دانشگاه برای ارسال مدارک پذیرش

• اطلاعات ددلاین دانشگاه برای ثبت نام و شروع ترم جدید تحصیلی

• جزئیات دوره، رشته و مقطع تحصیلی (تعداد دروس و واحدها، مقدار زمان مورد نیاز برای اتمام دوره، الزام به ارائه پایان نامه و یا دوره محور بودن course base، امکان شرکت در دوره های کارآموزی و عملی و غیره)

البته این تمام مواردی نیست که دانشگاه ها در اختیار دانشجویان قرار می دهند. در اغلب موارد جزئیات بیشتری از جمله میزان شهریه و هزینه های جانبی هر ساله دانشجویان (مثل بیمه سلامت)، امکان درخواست بورسیه و کمک هزینه تحصیلی، جزئیات خوابگاه دانشجویی، شرط معدل و شرط نمرات دروس اصلی و مواردی از این قبیل نیز در اختیار متقاضی تحصیل در خارج از کشور قرار می گیرد.

بر همین اساس، می توان این طور گفت که تنها ددلاین دانشگاه دارای اهمیت نبوده و جزئیات زیاد دیگری در موفقیت شما در امر پذیرش تاثیرگذار خواهد بود. اما بنابر آمار، خیلی از دانشجویان بین المللی آنچنان به ددلاین و یا همان موعد ضرب العجل نهایی ارسال مدارک و ثبت نام دانشگاه ها توجه نمی کنند و آن را جدی نمی گیرند.

این یک اشتباه محرز و حتمی است و برای شما مشکل ساز خواهد شد. زمانی که دیگر می دانید چگونه ددلاین دانشگاه ها را پیدا کنید، دیگر نباید بهانه ای برای تاخیر و تعلل در زمینه ارسال مدارک تحصیلی و پشتیبان به دپارتمان پذیرش دانشگاه داشته باشید.

دد لاین دانشگاه

بگذارید برای درک بهتر این مطلب، یک مثال برای شما بزنیم؛ فرض کنید که وب سایت دانشگاه خارجی، ددلاین ارسال مدارک را بین ماه های اکتبر و نوامبر اعلام کرده، اگر شما به هر علتی قادر به اپلود و ارسال مدارک و اپلای دانشگاه در این بازه زمانی نشوید، پنل اپلای برای شما بسته شده و باید تا ترم بعدی و سال تحصیلی جدید صبر کنید.

از این رو، به همان اندازه که اطلاع از جزئیات پذیرش و آماده سازی مدارک تحصیلی مهم است، اطلاع از ددلاین دانشگاه ها و ارسال به موقع مدارک مورد نیاز دانشگاه پیش از اتمام بازه زمانی ددلاین، از اهمیت فراوانی برخوردار است.

ددلاین دانشگاه ها

یکی دیگر از نکات مهم ددلاین دانشگاه ها این است که چندین ددلاین مختلف در بخش پذیرش دانشگاه ثبت شده است که شامل موارد زیر می شود:

• ددلاین درخواست پذیرش و ارسال مدارک تحصیلی

• ددلاین ثبت نام حضوری در ترم دانشگاهی

• ددلاین درخواست پذیرش و ارسال مدارک مورد نیاز بورسیه و کمک هزینه دانشگاهی

بدین خاطر، اگر قصد تحصیل رایگان و کم هزینه را در یک دانشگاه خارجی دارید، نباید این طور تصور کنید که ددلاین اپلای و پذیرش نرمال دانشگاه با اسکالرشیپ و فاند تحصیلی یکی بوده و می توانید با جزئیات و تاریخ یکسان امور تحصیلی خود را انجام دهید.

 بلکه در اغلب موارد، زمان های مشخص شده و ددلاین های متقاضیان بورسیه و اپلای عادی (نیازمند پرداخت شهریه) با یکدیگر تفاوت داشته و نیازمند مدارک متفاوتی خواهد بود.

توصیه می کنیم که حتماً از طریق وب سایت رسمی دانشگاه مورد نظرتان از زمان ددلاین دانشگاه باخبر شوید و به اطلاعات سایر منابع اینترنتی، سفارت و یا سایر دانشگاه ها اکتفا نکنید، چون تقویم تحصیلی و برنامه پذیرش هر دانشگاه در هر سال تغییر کرده و جزئیات اپلای و زمان ددلاین دانشگاه ها با یکدیگر فرق دارد.

اگر موفق به آماده سازی، ترجمه و آپلود مدارک مورد نیاز دانشگاه پیش از موعد ددلاین شوید، ممکن است مورد تائید و موافقت دپارتمان پذیرش قرار گرفته و نامه پذیرش تحصیلی دانشگاه را دریافت نمایید. اما این پایان کار شما در مسیر مهاجرت تحصیلی نیست و تازه باید به فکر جزئیات و مدارک سفارت، رزرو وقت سفارت، مصاحبه کنسولگری و اخذ ویزای تحصیلی باشید. 

مراحلی که شاید کمی برای شما سخت و زمان بر باشد، اما به طور حتم تصمیمی بسیار ارزشمند بوده و موجب تحول و پیشرفت عظیمی در زندگی شما و اعضای خانواده تان می شود. پس با صبر و حوصله و دقت فراوان به تک تک جزئیات پذیرش، ددلاین دانشگاه ها، مدارک مورد نیاز و مراحل اخذ ویزا توجه کرده و با اطمینان در این مسیر قدم بردارید.

منبع: سایت مهاجرت تحصیلی لتسگو یونی letsgouni.com

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازارهای جهانی

    اقتصادنیوز: قیمت طلا افزایش یافت و رقم‌هایی بالای ۱۷۸۰ دلار را به ثبت رساند. تحلیل‌گران معتقدند افزایش شاخص ریسک‌پذیری…

از دست ندهید
بلیط هواپیما