چقدر از چرخه فرآیند ساخت مخزن پلی اتیلن اطلاع دارید؟

کدخبر: 446524

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.

مخازن پلی اتیلن که با نام مخازن پلاستیکی نیز شناخته می شوند، کاربردهای بسیاری دارند.

 دامنه کاربرد این مخازن از نگهداری آب شرب گرفته تا انواع مایعات اسیدی و شیمیایی بسیار گسترده است. از ویژگی های این مخازن می توان به اشکال متنوع، وزن پایین، عایق حرارتی و دارا بودن قیمت مناسب اشاره نمود. 

مخازن پلی اتیلن به دلیل مزایای بسیاری که نسبت به سایر مخازن دارند روزبه روز بیشتر مورد توجه عموم قرار گرفته اند. در این بین، مخازن پلی اتیلنی توانسته اند از سایر مخازن که عموماً از جنس فایبرگلاس و کامپوزیت هستند گوی سبقت را بگیرند و توجهات بیشتری را به سمت خود جلب کنند.

برای ساخت مخزن پلی اتیلن به طور کلی از دو روش استفاده می کنند:

1. روش قالب گیری چرخشی (دورانی) یا  rotational moulding

2. روش قالب گیری بادی (دمشی)

آیا می دانید پلی اتیلن چیست؟

پلی اتیلن

پلی اتیلن (PE) از طریق پلیمریزاسیون نفت خام و گاز های طبیعی (گاز اتیلن) به دست می آید. این پلیمر شامل یک زنجیر بلند از اتم های کربن متصل به دو اتم هیدروژن است. این ساختار بسیار ساده با داشتن ویژگی های گرمانرمی آن را در جایگاه بالای تجاری قرار داده است. پلی اتیلن ها به دلیل کنترل خواص مختلفی چون چگالی، شاخص جریان مذاب، بلورینگی، درجه شاخه‌ای و شبکه‌ای شدن، وزن و توزیع وزن مولکولی در صنعت پلاستیک بسیار پر استفاده هستند.

پلی اتیلن در واقع یک پلاستیک آزمایش شده با قابلیت ذوب شدن و قالب‌گیری است که در معرض آفتاب قابل نگهداری است. به همین علت اکثر مخازن آب پلی اتیلن با چندین سال ضمانت ارائه می‌شوند.

پلی اتیلن با توجه به چگالی آن، به دسته‌های گوناگونی تقسیم می‌شود: 

• پلی اتیلن با چگالی بالا یا سنگین  (HDPE)

• پلی اتیلن با چگالی کم یا سبک  (LDPE)

• پلی اتیلن با چگالی متوسط (MDPE) 

• پلی اتیلن خطی با چگالی کم (پلی اتیلن خطی) (LLDPE)

• پلی اتیلن متقابل  (XLPE)

خط تولید مخزن پلی اتیلن به روش دورانی

در روش روتیشنال مولدینگ یا چرخشی از پلیمرهایی با وزن مولکولی بالاتر از 6000 استفاده می شود. ویژگی برجسته استفاده از این روش تولیدی، ساخت مخازن به صورت کاملا یکپارچه است. در این روش از فرآیند قالب گیری دورانی به کمک یک قالب دو تکه استفاده می شود.

در ابتدا پلیمر پودری با مواد محافظ اشعه ماوراء بنفش (آنتی یو وی) و رنگ مجاز ترکیب شده و درون قالب پخته می شوند. گرانول پلی اتیلن از شرکت های پتروشیمی مورد تایید سازمان بهداشت، غذا و داروی کشور تهیه می شود. این پلیمر گرید غذایی دارد و برای مصارف بهداشتی مورد تایید است. 

در طی فرآیند با چرخش قالب در دو جهت 360 درجه مخلوط حاصل به صورت یکنواخت پخش می شود. در ادامه، مخزن از قالب پس از کاهش درجه حرارت در اتاق خنک کننده جدا می شود. جهت حفظ شکل تانکر آب در زمان سرد شدن نیز دوران ادامه می یابد. در این مرحله شکل ظاهری مخزن با برش زائده ها تکمیل می شود.

در زمان هایی که ماده اولیه اپوکسی یا رزین پلی استر غیر اشباع دارای ماده ی پخت باشد، از روش های گرمایشی و سرمایشی استفاده نمی شود. ساختار این مواد اولیه در ماشین های قالب گیری دورانی بدون حرارت دهی به صورت تک لایه انجام می پذیرد.

ساخت مخزن آب به روش روتیشنال مولدینگ ساختاری ساده دارد و تنظیم ضخامت یا درجه مقاوت به اشعه ماوراء بنفش در آن به راحتی انجام می‌شود. در انتها، تولید کننده مخزن آب در بخش کنترل کیفیت آزمایش‌هایی مانند تست تحمل کشش، ضربات، کنترل ضخامت و … را بر روی مخزن انجام می‌دهد تا محصول نهایی مطابق استاندارد آماده عرضه به بازار شود.

آزمون های محصول

کیفیت مخصولات

همانطور که در بالا گفته شد، پس از تولید محصول آزمایش هایی صورت می گیرد تا از کیفیت محصولات تولید شده اطمینان حاصل شود. معمولاً بر اساس استانداردهای تدوین شده جهانی مانند استاندارد انجمن آمریکایی مواد (ASTM) و استاندارد استرالیا نیوزلند(AS/NZ)  این آزمایش ها صورت می گیرد. اصلی ترین آزمون هایی که در مراحل تولید مخازن پلی اتیلن و دیگر محصولات پلی اتیلنی انجام میشود شامل موارد زیر است:

1. آزمون ضخامت مخزن

 برای اندازه گیری ضخامت محصولات از دستگاه ضخامت سنج اولتراسونیک استفاده می شود. ضخامت قسمت های مختلف محصول شامل دیواره و پایه ها با استفاده از این دستگاه اندزاه گیری شده که بر اساس معیارهای استاندارد ASTM به دقت کنترل می شوند.

2. آزمون ضربه مخزن

آزمایش تست ضربه بر اساس استاندارد مذکور به این صورت است که نمونه ای از محصول تولید شده برش داده شده و آن را تا دمای 36- درجه سانتی گراد به مدت حداقل 30 دقیقه سرد کرده و سپس با استفاده از دستگاه پرتاب دارت آن را مورد آزمایش قرار می دهند. اگر نمونه بر اثر ضربه وارده بشکند یا سوراخ شود آن محصول کیفیت لازم برای فروش را نداشته و مردود محسوب می شود.

3. بازدید ظاهری مخزن

در مرحله نهایی مخازن پلی اتیلن تولید شده از لحاظ مشخصات ظاهری توسط کارشناسان مربوطه مورد بازبینی قرار میگیرند تا در صورت وجود اشکلات احتمالی روی سطوح و داخل آنها، محصول معیوب از خط تولید و ارسال به نمایندگان فروش کنار گذاشته شود.

پس از مراحل فوق محصولات نهایی برای بارگیری و ارسال به مشتریان و نمایندگان آماده هستند. پس از این مرحله اگر چه فرآیند تولید مخزن پلی اتیلنی به پایان می رسد، اما این محصول وارد فاز فروش و خدمات پس از فروش می شود.

طراحی بخش مهمی از فرآیند تولید مخزن 

فرآیند تولید مخزن

قبل از تولید مخازن پلیمری، ابتدا طراحی تانکر آب روی کامپیوتر انجام می‌شود. در طراحی مخزن آب، جزئیات قالب روی کامپیوتر ترسیم می‌شود. این طراحی قالب معمولا با نرم افزارهای Solidwork و Catia برنامه‌ریزی می‌شوند. در نهایت طرح نهایی جهت ساخت قالب دورانی به کارخانه تولید تانکر پلاستیکی انتقال داده می‌شود. تنوع ظاهری قالب‌ها نیز منجر به ساخت مخزن آب های متنوع، از جمله مخزن افقی، عمودی، مخزن زیر پله، آسان رو، مکعبی، قیفی، بیضی و نیسانی می‌شود.

مرحله انتخاب تولید کننده مخزن آب

شکل و ابعاد مخزن آب پلاستیکی بسته به تولیدکننده، متفاوت است. برای انتخاب صحیح تولید کننده مخازن آب در بین لیست تولید کنندگان مخازن حتما به یک نکته اصلی توجه کنید. محصولات تولید شده حتما باید با استانداردهای داخلی و بین المللی مطابقت داشته باشند. در این صورت است که می‌توانید از به کار بردن مواد اولیه با کیفیت، رعایت استاندارد در تمامی مراحل ساخت مخزن آب، قیمت مناسب، گارانتی و خدمات پس از فروش واقعی اطمینان داشته باشید.

نتیجه گیری کلی

در بین روش‌های ساخت مخزن آب پلی اتیلن روش قالب گیری دورانی یا همان روتیشنال مولدینگ منجر به تولید محصولاتی کاملا یکپارچه و عاری از هرگونه نقطه، خط و جوش می‌شود. مخازن پلی اتیلن تولید شده در این فرآیند کاملا مقاوم و سبک هستند. این امر همچنین باعث سهولت نصب و حمل‌ونقل آنها می‌شود.

امروزه تولیدکنندگان و شرکت‌های ساخت مخزن آب پلی اتیلن، نگاه خود را به سمت پایداری و حمایت از محیط زیست معطوف کرده‌اند. خوشبختانه اکثر این مخازن قابل بازیافت هستند. هنوز هم، این صنعت در جستجوی راه‌ حل های بیشتری برای کاهش تأثیرات زیست محیطی است.

در خصوص قیمت مخازن آب هم بهتر است بدانید که شرکت های تولید کننده سعی می کنند تا با استفاده از مواد اولیه با کیفیت و رعایت استاندارهای لازم محصولات با کیفیتی تولید کنند و در اختیار مشتریان قرار دهند. شرکت ها معمولا محصولاتشان را در نمایندگی های معتبر عرضه کرده و به فروش می رسانند. قیمت محصولات متناسب و مطابق با وزن تمام شده محصول تعیین می شود.

چنانچه شما قصد خرید تانکر آب را دارید می توانید به فروشگاه آنلاین البرز مخزن مراجعه کنید. در سایت شما قادر خواهید بود مشخصات و خصوصیات انواع مختلف مخازن آب را مشاهده کنید. برای خرید هریک از محصولات می توانید هم به صورت اینترنتی و هم به صورت تلفنی اقدام کنید. جهت مشاوره در زمینه خرید محصولات می توانید با فروشگاه تماس حاصل نمایید. کارشناسان ما تمام تلاششان را می کنند تا به بهترین و کاملترین شیوه شما را راهنمایی کنند.

تیتر یک
  • بیانات رهبر انقلاب در سالروز ولادت پیامبر(ص)

    حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: ولادت پیامبر در واقع شروع یک دوره‌ی جدید در زندگی بشر است. بشارتی است برای اینکه یک…

از دست ندهید
بلیط هواپیما