معنی کوچینگ چیست و چگونه می توانیم مدرک بین المللی کوچینگ دریافت کنیم؟

کدخبر: 451460

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.

کوچینگ در حال حاضر یک حرفه شناخته شده و معتبر در سراسر جهان است

فدراسیون بین المللی کوچینگ، کوچینگ را به عنوان شراکت با  مراجع در یک فرایند خلاقانه و محرک فکر کردن تعریف می کند که باعث حداکثر رساندن قابلیت های شخصی و حرفه ای مراجع می شود.  اگرچه کوچینگ در حال حاضر یک حرفه شناخته شده و معتبر در سراسر جهان است، اما همچنان حرفه ای بدون نظارت است.

بر خلاف برخی حرفه های دیگر مانند روانشناسان یا پزشکان که معمولاً یک نهاد نظارتی بر آن حرفه در هرکشوری دارند، برای کوچینگ تنها یک نهاد نظارتی در کشورها یا حتی در سطح بین المللی برای تأیید آموزش های کوچینگ وجود ندارد. در حقیقت، سازمان های معتبر جهانی و محلی متعددی وجود دارند که غالباً در همان منطقه رقابت می کنند تا  "تنها"  نهاد مجاز ارائه مجوز برای کوچ ها باشند.

علاوه بر آن، بعضی اوقات آکادمی های مختلفی برای آموزش کوچینگ وجود دارند که "تأییدیه" یا "مدرک" هایی برای دوره های خود ارائه می کنند؛ بنابراین جای تعجب نیست که کوچ های جدید هنگام جستجو برای دستیابی به مدرک معتبر آموزش کوچینگ ممکن است کمی گیج شوند و در انتخاب برای جایی که آموزش ببینند مردد باشند.

اعتبار یک دوره آموزشی مربی گری

مدرک تأیید دوره آموزشی نشان می دهد که یک آموزشگاه برنامه خود را تحت نظارت دقیق و بررسی توسط ICF به عنوان بالاترین نهاد نظارتی قرار داده است.همچنین نشان می دهد که برنامه درسی این دوره با در نظر گرفتن صلاحیت های اصلی کوچینگ ترسیم شده و مدرسان، نحوه ارزیابی دانشجویان و فرایندهای یادگیری به طور مستقل ارزیابی شده اند.

دور ه های تأییدشده ICF در سه دسته تقسیم می شوند که شامل موارد زیر هستند:

• Accredited Coach Training Program (ACTP)

• Approved Coach Specific Training Hours (ACSTH)

• Continuing Coach Education (CCE)

مدارک آموزشی کوچینگ یا همان مربی گری

در مورد آموزش کوچینگ، مدرکی که شما از یک آموزشگاه معتبر دریافت می کنید سندی است که در سطح جهانی شناخته شده است و نشان می دهد توسط یک آموزشگاه معتبر ارزیابی شده اید و دارای مهارت لازم این حرفه برای تمرین به عنوان کوچ هستید.

اعتبارنامه های کوچینگ 

اعتبارنامه یک کوچ، سطح شناخته شده ای از مهارت و تجربه در کوچینگ را تعیین می کند که توسط یک نهاد برتر در این صنعت مانند ICF ارزیابی می شود. این اعتبار نامه ها شامل موارد زیر هستند:

• Associate Certified Coach (ACC)

• Professional Certified Coach (PCC)

• Master Certified Coach (MCC)

چرا یک دوره آموزشی کوچینگ باید تأیید شده باشد؟

بیشتر کشورهای دنیا  آموزش هایکوچینگ را به دو دسته معتبر و غیر معتبر تقسیم می کنند.  آموزش معتبر آموزشی است که کیفیت آن تضمین  شده است و توسط نهادهای رسمی ملی یا بین المللی شناخته می شود.  آموزش غیر معتبر، آموزشی است که تحت هیچ تجزیه و تحلیل یا بررسی دقیق نظارتی قرار نگرفته است. آموزش تأییدشده توسط مسئول آموزشگاه طراحی شده و تمام دوره توسط آمو ش دهنده های آموزش دیده و تأییدشده اجرا می شود و برای دوره های ACTP دانشجویان ارزیابی هم می شوند.

مزایای دوره تایید شده آموزشی کوچینگ 

اگر به دنبال آموزش کوچینگ هستید، جستجوی یک آموزشگاه معتبر فواید زیادی دارد:

۱. کوچینگ یک بازار بدون نظارت است. این بدان معنی است که هرکسی، صرف نظر از شرایط، سابقه یا تخصص، می تواند یک آموزشگاه تربیت کوچ بازکند. این باعث می شود که این حرفه نسبت به آموزش غیراستاندارد بیشتر مستعد باشد و این اهمیت انتخاب یک آموزشگاه معتبر را افزایش می دهد.

۲. روند تأیید دوره آموزشی کوچینگ ICF دقیق و طولانی است.  این روند حکم می کند که آموزشگاه ها نتایج یادگیری برنامه خود را مطابق با صلاحیت های  اصلی کوچینگ ICF ترسیم کرده و نحوه اجرای آ نها را نیز نشان دهند. همچنین ICF   کیفیت آموزشگاه را به طور کلی بررسی می کند که شامل بررسی دقیق مدرسین و ارزیابی کیفیت سیاست ها و رویه های دانشجویان است. سپس هرسال آموزشگاه هایی که دوره تأیید شده دارند چندین نوبت تحت نظارت قرار می گیرند که در آن ICF مسیر تعداد معدودی از دانشجویان را طی مراحل یادگیری از ثبت نام تا فارغ التحصیلی دنبال می کند. به عبارت دیگر، گذراندن این فرآیند بدون یادگیری غیرممکن است.

۳. سازمان ها و مراجعین فردی به طور فزاینده ای به دنبال کوچ های تأیید صلاحیت شده ICF هستند به همان دلیلی که دانشجویان آینده به دنبال آموزشگاه های باکیفیت هستند، شرکت ها  و مراجعان نیز به دنبال راهی آسان برای اطمینان از کیفیت در هنگام بکار گیری کوچ ها هستند. آن ها به طور فزاینده ای به دنبال کوچ های معتبر ICF هستند، این بدان معنی است که اگرشما به دنبال آموزش کوچینگ هستید با اعتبار گرفتن از ICF ، امکان اشتغال یا درآمد خود را افزایش می دهید.

ACTP

نمونه ای از مدرک مورد تایید فدراسیون بین المللی کوچینگ ICF

مسیر های آموزشی برای دریافت اعتبار نامه های ICF

1-مسیر پورتفولیو Portfolio (این مسیر توصیه نمی شود)

این مسیر برای افرادی طراحی شده که آموزش کوچینگ را درجایی انجام دادند که دارای مدرک تأییدشده آموزشی از یک نهاد نظارتی نیست.  فارغ التحصیلانی که این مسیر را دنبال می کنند باید به طور مستقل منتور کوچینگ، کوچ هم سطح  و ارزیابی خود را در کنار آموزش کوچینگ مهیا کنند.  آن ها همچنین باید یک پروسه طولانی را که به ICF نشان می دهد صلاحیت های  دوره آموزشی با سایر صلاحیت های اصلی ICF مطابقت دارد، در پیش بگیرند.  این مسیر بالقوه گران و بسیار وقت گیر است و درنهایت این ریسک وجود دارد که آموزش کوچینگ درسطح حداقل های  موردنیاز نباشد.

2-مسیر ACSTH برای اعتبارنامه ACC (توصیه می شود)

اگر به دنبال آموزش کوچینگ با ساعت های  تأییدشده برای ACC یا PCCهستید، این مسیر خوبی است.  با اتمام یک برنامه ACSTH جدا از اینکه نشان می دهید به عنوان کوچ تمرین می کنید و درآمد کسب می کنید،  باید منتورکوچینگ، آزمون ارزیابی دانش کوچ (CKA) و یک ارزیابی مهارت ها برای مسیر مستقیم به سمت اعتبار ACC یا PCC از طریق مسیر ACSTH داشته باشید.

3-مسیر ACTP (به عنوان بهترین مسیر برای اعتبارنامه ACC یا PCC توصیه می شود)

با استفاده از مسیر ACTP پس از فارغ التحصیلی شما می توانید انتخاب کنید که تأییدیه ACC یا PCC را دنبال کنید و این یک برنامه کامل برای صدور مدرک کوچینگ است. دوره تأییدشده ACTP منتور کوچینگ و ارزیابی مهارت های موردنیاز برای مدارک را فراهم می کند و مقرون به صرفه ترین و کارآمدترین مسیر است.

شما فقط باید نشان دهید که به عنوان کوچ در حال تمرین و کسب درآمد هستید و نیاز به قبولی در آزمون ارزیابی دانش کوچ  (CKA) دارید تا از طریق مسیر ACTP نسبت به اخذ مدرک تأییدیه ACC یا PCC پیش روید.

آکادمی کوچینگ فارسی زبانان (FCA) به آدرس اینترنتی https://icoachtraining.com/  از سال ۲۰۱۳ به عنوان اولین آموزشگاه کوچینگ برای فارسی زبانان سراسر دنیا فعالیت خود را شروع کرد و بالاترین سطح تأییدیه دور ه ها را از ICF دریافت کرده است.

آکادمی کوچینگ فارسی زبانان از روز اول یک آموزشگاه بین المللی بوده و به دلایل بسیار مشخص تصمیم گرفته است که از فدراسیون بین المللی کوچینگ( ICF ) اعتبار خودر را دریافت نماید، این نهاد قدیمی ترین، بزرگ ترین و شناخته شده ترین نهاد کوچینگ در سراسر دنیا بوده و هست. با داشتن نمایندگی در بسیاری از کشورهای جهان خدمات بین المللی را تا به امروز ارائه داده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما