در یک روز و طی برگزاری دو آیین مختلف؛

کلر پارس واحد افتخار آفرین در بخش صنعت و معدن و استاندارد شد

کدخبر: 459706

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.

استان آذربایجان شرقی یکی از صنعتی ترین استان های کشور است که سهم بالایی از تولید داخلی را به خود اختصاص داده است.

فعالیت شرکت های مختلف در این استان باعث شده است میزان اشتغال در آن قابل قبول بوده وتولیدات آذربایجان شرقی به استانهای دیگر، کشورهای همجوار و حتی اروپا، آمریکا و جنوب شرقی آسیا نیز صادر شود. یکی از شرکت هایی که کارنامه درخشانی در سالهای اخیر داشته و توانسته است از نظر میزان صادرات و بهبود وضعیت شرکت، عملکرد فوق العاده ای را به ثبت برساند، شرکت کلر پارس است.

این شرکت که از شرکت های تحت پوشش شرکت سرمایه گزاری تامین اجتماعی (شستا) است، توسط وزارت نیرو در سال 1366، برای تامین کلر شرکت های آب و فاضلاب در شهر تبریز ثبت و در نیمه دوم سال ١٣٧٧ به بهره برداری رسید. شرکت کلرپارس با تولید محصولات مختلف و متنوع، برای صنایعی نظیر آب و فاضلاب، شوینده و بهداشتی، نیروگاه ها، صنایع دارو و غذا، پتروشیمی، پالایشگاه نفت و گاز، رنگ سازی، کاغذ سازی و نساجی، فعالیت گسترده ای را دارا می باشد.

2

کلرپارس؛ واحد نمونه ملی استاندارد

کیفیت محصولات کلرپارس و حساسیت بالایی که این واحد تولیدی در خصوص افزایش کیفیت تولیدات خود دارد باعث شد، در بررسی های سازمان ملی استاندارد که در طول یکسال انجام می گیرد، به عنوان واحد نمونه ملی از سوی این سازمان انتخاب شده و در مراسمی که به همین مناسبت در 11 آذرماه برگزار گردید از این شرکت تجلیل شود.

مدیرعامل کلرپارس در این خصوص گفت:

« شرکت کلرپارس با طی مراحل دامنه دار و یک فرآیند طولانی و  بررسی های دقیق و پیچیده کارشناسی در شاخص های دوازدگانه مدنظر سازمان ملی استاندارد، از جمله ارتقای سطح کیفی و تکنولوژی، آموزش مدیران کنترل کیفی، تدوین استانداردهای ملی، صادرات، ثبت اختراع و درج مقالات بین المللی و استمرار کاربرد پروانه نشان استاندارد، به عنوان واحد نمونه ملی انتخاب شده است.»

ابوالفضل باباپور ادامه داد::

« کسب این عنوان برای شرکت کلرپارس سبب خواهد شد که در طول یک سال آینده از بازدید و نمونه برداری توسط سازمان ملی استاندارد معاف خواهد شد و این به علت مرغوبیت و اعتمادی است که کلرپارس در خصوص کیفیت محصولات خود به اثبات رسانده است.»

علل انتخاب کلرپارس به عنوان واحد نمونه صنعت و معدن 

همچنین در مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن که به دلیل همه گیری بیماری کرونا در همان روز در محل فرهنگسرای خاوران تبریز برگزار شد، از مجموعه کلرپارس به عنوان واحد نمونه صنعت و معدن تجلیل شد. این مراسم که اولین گرامیداشت روز صنعت و معدن در کشور، بعد از همه گیری بیماری کرونا بود، با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و ضدعفونی کامل سالن برگزاری انجام شد. شرکت کلرپارس ضدعفونی سالن برگزاری این مراسم، تب سنجی مهمانان و مدعوین و تشریفات این مراسم را نیز بر عهده داشت.

مدیرعامل کلرپارس در خصوص علل انتخاب این واحد تولیدی به عنوان وحد برگزیده صنعت و معدن گفت:

«کلرپارس واحدی است که در زمینه افزایش راندمان، افزایش بهره وری، افزایش صادرات و افزایش ظرفیت تولید در طول دو سال اخیر پیش قدم بوده است. همچنین ارتقا کیفیت، برندسازی محصولات و جلب رضایت مشتریان داخلی و خارجی در راس برنامه های این شرکت قرار داشته است.»

کلر پارس

 ابوالفضل باباپور افزود:

«کیفیت محصولات این شرکت به گونه ای است که توانسته ایم با نفوذ در بازارهای خارجی به 30 کشور جهان صادرات داشته باشیم و ارز آوری ایجاد کنیم. از سوی دیگر ما توانستیم یک سری مواد اولیه و قطعات واردات اروپایی را داخلی سازی نموده و با مهندسی معکوس توسط مهندسان داخلی کشور، بسازیم. همه این فعالیت ها در کنار اقداماتی که برای جلوگیری از خروج ارز انجام دادیم ،سبب شده است تا این شرکت به عنوان شرکت برگزیده صنعت و معدن انتخاب شود.»

بهبود وضعیت مالی کلرپارس در 4 سال اخیر

سود خالص شرکت کلر پارس از سال 1396 تا 1399 از مبلغ  ۵۵ میلیارد ریال به ۱۳۱۰ میلیارد ریال در سال ۹۹ رسید که این امر، نشان از تحقق افزایش سود ۲۲۷۳ درصدی در طی این ۴ سال است؛ در حالی‌که این شرکت در سال 1395 بالغ بر ۱۶ میلیارد ریال زیان دیده بود.

میزان فروش این شرکت در سال ۹۹ بالغ بر ۲۷۷۰ میلیارد ریال و سود خالص شرکت نیز ۱۳۱۰ میلیارد ریال محاسبه شد که نسبت به سال قبل به ترتیب حدود ۴۴ و ۳۸ درصد رشد داشته است. کلرپارس توانست در ۳ ماهه نخست سال ۱۴۰۰، فروش ۸۳۹ میلیارد ریالی را تحقق بخشد که نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد ۵۰% رشد بود

 وی افزود: یکی دیگر از موارد بهبود عملکرد در شرکت کلرپارس در حوزه مالی است. از جمله مهم‌ترین شاخص‌های حوزه مالی یک شرکت، کاهش دوره وصول مطالبات است که این شاخص در شرکت کلرپارس از ۲۹ روز در سال ۹۷ به ۱۹ روز در سال ۹۹ رسید. شاخص‌های بازده دارایی‌ها و بازده ارزش ویژه حقوق صاحبان سهام در سال ۹۹ نسبت به سال‌های قبل هم، ارتقایی قابل توجهی داشت. کلرپارس در بهمن ماه سال ۹۸ با ورود به فرابورس به‌عنوان یکی از شرکت‌های بورسی شستا معرفی شد.

این شرکت  در اوج دوران پاندمی کرونا از اسفند ماه سال ۹۸ در تامین مواد ضدعفونی‌کننده و گندزدای آب شرب کشور و مواد ضدعفونی دست و سطوح نقشی قابل توجه را ایفا نمود و توانست با تولید و عرضه دو محصول استراتژیک آب اکسیژنه و پارافین کلره به‌صورت انحصاری از خروج بیش از ۱.۸۰۰ هزار دلار ارز از کشور بابت خودکفایی پارافین کلره و بیش از۴.۵۰۰ هزار دلار بابت آب اکسیژنه جلوگیری نماید.

افزایش صادرات همراه با توجه به محیط زیست

در حال حاضر شرکت کلرپارس با بهره گیری از ناوگان تخصصی حمل و نقل مواد شیمیایی، با تولید 65 هزار تن توانسته است علاوه بر رفع کامل نیاز داخلی کشور، محصولات خود را به بیش از 30 کشور جهان صادر نماید. استفاده از تکنولوژی دوستدار محیط زیست (ممبرانی) در تولید کلر و سود سوز آور، که هرگونه ناخالصی جیوه را از آنها حذف می کند باعث شده است تا کلر پارس به یک شرکت دوست دار محیط زیست با جایگاه منطقه ای ویژه تبدیل شود. عملکرد بی نظیر کلر پارس در عرصه توجه به شاخص های محیط زیستی به گونه ای بود که رئیس سازمان محیط زیست استان، تلاش های این مجموعه را ستودنی توصیف نمود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما