باطری ماشین چیست؟

کدخبر: 464279

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.

در سیستم الکتریکی خودرو، قطعات بسیاری تعبیه شده اند که هر یک از اهمیت بالایی برخوردار بوده و کارکرد خاصی را بر عهده دارند؛

 یکی از این قطعات که در این سیستم به کار رفته و کارایی بسیار مهمی را از خود بروز خواهد داد، باطری است. حال اگر یکی از سوالات شکل گرفته در ذهن شما این است که باطری ماشین چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم باطری یکی از اجزاء اصلی در خودرو است که یکی از وظایف آن، تامین انرژی الکتریکی خواهد بود؛ البته ذخیره سازی انرژی نیز از دیگر کارهایی است که این قطعه انجام خواهد داد؛ به جز اینها باطری ماشین انرژی الکتریکی را به سایر قطعات موجود در خودرو انتقال داده و باعث حرکت موثر آنها خواهد شد.

برای مثال یکی از وظایفی که باتری ماشین انجام می دهد، این است که در زمان روشن شدن خودرو، انرژی الکتریکی لازم به سیستم استارت خودرو را رسانده و در نتیجه باعث روشن شدن راحت خودرو در یک استارت کوتاه خواهد شد؛ ولی اگر همین قطعه دچار مشکل شود، سیستم استارت خودرو دچار مشکل شده و به سختی روشن خواهد شد که البته مشکل باتری، بر روی قسمت های دیگر خودرو هم تاثیر نهاده و به طور کلی اختلالات زیادی را در قسمت های مختلف به وجود خواهد آورد. اما دیگر بخش هایی که به وجود باطری نیاز داشته و حتی در زمان خاموش بودن خودرو، به کار خود ادامه خواهند داد، ضبط خودرو، سیستم دزدگیر، سیستم های تهویه و چراغ های خودرو هستند که به لطف باطری، عملکرد خوبی را از خود نشان خواهند داد.

باطری

بهترین باطری خودرو کدام است؟

با انواع باطری خودرو آشنا شوید

باطری که دارای نقش انکار ناپذیری در خودرو بوده و حرکت خودرو و خیلی از قطعات موجود در آن، وابسته به این قطعه خواهد بود؛ دارای انواع گوناگونی است که هر یک از آنها علاوه بر اینکه دارای مشخصات مختص به خود می باشند؛ عملکرد متمایزی را هم به خود اختصاص داده اند؛ پیش از اشاره به انواع باتری ماشین باید بگوییم دسته بندی های مختلفی از این محصول وجود خواهد داشت که در قسمت زیر به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

باتری ماشین سیلد: 

با نام های دیگری مثل باتری اتمی نیز مورد خطاب قرار گرفته و یکی از محاسن باتری های سیلد این است که بدون نیاز به مراقبت بوده و ضمناٌ به مدت زمان خیلی کمتری نیاز دارند تا شارژ شوند؛ همچنین اگر این باتری ها، کمی بیشتر از مقدار مورد نیاز شارژ شوند، باز هم مقاومت خود را از دست نداده و به طور کلی دوام بیشتری را نسبت به باتری های غیر سیلد خواهند داشت. ضمناٌ اگر نگاهی به بدنه بیرونی این باطری ماشین بپردازید، خواهید دید که 3 چراغ با رنگ های سبز، سفید و مشکی در آن قرار دارند که با روشن شدن چراغ سبز می فهمید که باتری به خوبی شارژ شده است، با روشن شدن چراغ سفید، متوجه عیوب و اشکالی در این باتری خواهید شد و روشن شدن چراغ سیاه هم خبر از سالم بودن باتری خواهد داد، فقط به ما می گوید که این باتری، نیازمند شارژ شدن است.

باطری ماشین

باطری ماشین از نوع سیلد (اتمی)

باتری غیر سیلد:

باتری غیر سیلد هم نیازمند مراقبت چندانی نبوده و بهترین منطقه برای خرید آن، جایی است که درجه دمای هوا بالا بوده و یا هوا گرم باشد. این محصول که به عنوان باتری اسیدی نیز شناخته می شود، نباید به طور کامل خالی شود، در این صورت به ساختار داخلی این محصول، آسیب جدی وارد شده و ممکن است کارکرد مفید خود را از دست دهد، البته از وجود مزایای خوب این باتری هم باید خبر داد که یکی از مهمترین آنها این است که اگر آب باطری در اثر گرمای شدید تبخیر شود میتوان به آن آب مقطر اضافه نمود. 

باطری غیر سیلد

باطری غیر سیلد (اسیدی)

باتری اِی جی ام :

از نام دیگر مانند باتری خشک نیز برخوردار بوده و دارای امتیازات بسیاری است که به آنها اشاره خواهیم کرد؛ این باطری ماشین احتیاج به اضافه کردن آب نداشته و تخلیه باتری در آن صورت نخواهد گرفت و اگر هم این اتفاق بیفتد، همراه با درصد کمی خواهد بود؛ علاوه بر اینکه در مدت زمان کم به سرعت شارژ می شود، دارای بالاترین سطح ایمنی نیز خواهد بود.

باتری ژلی :

در ساختار داخلی این باطری، از ژل سیلیکا استفاده شده است؛ این باطری ماشین هم خیلی زود شارژ شده و نیازمند زمان زیاد برای این کار نخواهد بود؛ در ضمن محصول فوق در مقابل عواملی مثل دمای بالا، مقاومت خوبی از خود نشان داده که البته این دما نباید از 37 الی 38 درجه بیشتر شود، وگرنه ممکن است باعث بروز خرابی در باتری گردد.

آیا از اندازه باتری ماشین چیزی میدانید؟

باطری ماشین که ضرورت و اهمیت بسیار بالایی را پیدا کرده و در روشن شدن خودرو، نقش مهمی را ایفا خواهد کرد، دارای اندازه های متفاوتی بوده که در این قسمت میخواهیم تا توضیحاتی را راجع به اندازه باطری ذکر نماییم، در قسمت زیر به سایز و ابعاد این باتری ها اشاره شده است:

1. باطری 50 تا 74 آمپر: 

این باتری ها دارای سه سایز می باشند، مانند باطری ماشین سایز کوچک که با L1 نشان داده می شود، باطری L2 یا سایز متوسط و باطری L3 که سایز بزرگتر را شامل می گردد. لازم است این نکته مهم را ذکر کنیم باطری هایی که از این سایز و ابعاد برخوردار می باشند، معمولاٌ برای خودروهای سبک، مانند باتری ماشین تیبا و یا باتری پژو 207 که 50 آمپر است مناسب خواهند بود.

2. باطری 88 الی 200 آمپر:

این باتری ها دارای سایز خیلی بزرگ هستند که با حرف L5 نمایش داده می شود. در خصوص این باتری ها هم لازم است بگوییم برای خودروهای نیمه سنگین و سنگین، مناسب خواهند بود.

اما در خصوص ابعاد باطری ماشین باید بگوییم باطری هایی که دارای 70 آمپر می باشند؛ با ابعاد 23*18*26 سانت همراه می باشند که عدد 26 نشان دهنده طول، 18 نشان دهنده عرض و 23 ارتفاع باطری خواهد بود. همانطور که در ابتدای این بخش هم ذکر گردید، هر چقدر که آمپر باتری افزایش پیدا کند، به همان اندازه ابعاد بزرگتری هم پیدا خواهد کرد.

چه عوامل مهمی بر عمر باطری ماشین تاثیر می گذارند؟

یکی از دغدغه های مهمی که صاحبان خودرو دارند، این است که در پی پیدا کردن راه هایی برای افزایش عمر باتری ماشین خود می باشند تا مجبور نباشند خیلی زود به دلیل خرابی باطری، آن را تعویض کرده و هزینه های گزافی را بابت خرید باطری ماشین نو بپردازند؛ حال می خواهیم تا عوامل موثر بر عمر باطری ماشین را مورد بررسی قرار دهیم تا شما رانندگان عزیز بتوانید با پی بردن به این عوامل بتوانید عمر باطری ماشین را افزایش دهید:

• اگر از کولر ماشین در فصل های گرم تابستان، بیش از حد کار کشیده شود، این امر باعث کاهش عمر باطری ماشین خواهد شد، به دلیل بالارفتن هرچه بیشتر حرارت داخل کاپوت به باتری صدمه بیشتری وارد می شود. سعی کنید باطری خودرو را عایق کنید.

• بهتر است از روشن و خاموش کردن بیش از حد خودرو اجتناب فرمایید، چون با این کار، عمر باتری را کاهش خواهید داد؛ اگر نیاز به یک توقف موقت و کوتاه در یک مسیر دارید و فرد دیگری هم در خودروی شما حضور دارد، با خیال راحت آن را روشن بگذارید.

• میزان استفاده از خودرو هم ارتباط مستقیم با عمر باطری ماشین داشته و بی شک هر چقدر که استفاده شخصی از خودرو باشد، باطری هم به دلیل کارکرد بیشتر، زودتر عمرش به سر خواهد رسید.

• باید به تاریخ تولید باطری ماشین هم نگاه کنید، معمولاً یک باتری بین دو الی پنج سال دوام آورده و بعد از آن کارایی اش را از دست می دهد.

• البته باید به رابطه آب و هوا با باتری ماشین هم اشاره کرد، مثلاً ساکنین مناطق جنوبی کشور، مجبور به تعویض زود به زود باطری ماشین خود می باشند، به این دلیل که افزایش دمای هوا باعث کاهش عمر باتری خواهد شد؛ این در حالی است که ساکنین مناطق دارای آب و هوای سرد و معتدل، دارای باتری هایی با عمر بیشتر خواهند بود.

باطری ماشین در حرکت خودرو

باطری ماشین، موثر در حرکت خودرو

شرایط برخورداری از ضمانت نامه باتری چیست؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم اگر خرابی باتری به علت قصور تولید کنندگان رخ داده باشد و یا باتری از اول خراب باشد، در این صورت گارانتی یا ضمانت باتری شامل حال افرادی که این محصول را خریداری کرده اند؛ خواهد گردید. مثلاً اگر باتری دفرمه شده و شکل اصلی اش را از دست بدهد، این موضوع ربطی به ضمانت نامه نداشته و فرد باید خود هزینه باتری را بپردازد.

در توضیحات دیگر راجع به گارانتی باتری باید بگوییم با توجه به برندهای متفاوتی که از این محصول موجود هستند، مدت گارانتی، کاهش یا افزایش پیدا خواهد کرد؛ برای مثال ممکن است یکی از برندهای عرضه کننده باطری ماشین، گارانتی 12 ماهه را برای محصولات خود در نظر بگیرد و برند دیگر هم گارانتی 18 ماهه را به محصولات خود اختصاص دهد.

چطور بفهمیم آمپر باطری ماشین چقدر است؟

در رابطه با باطری ماشین، ممکن است سوالات زیادی در ذهن افراد شکل بگیرد، مثلاً یکی از سوالات این است که تشخیص آمپر باطری ماشین چگونه ممکن خواهد بود. آمپر باطری ماشین بصورت استاندارد بر روی هر خودرو مشخص شده است. البته برخی از خودرو ها آمپر های متفاوتی را در خود جای می دهند.

معمولا مشخصات فنی باتری بر روی بدنه باتری حک شده است. به طور مثال آمپر به صورت : AH، Amps در کنار اعداد نوشته می شود. دستگاهایی بدین منظور ساخته شده است که با پارامترهای تعریف شده آمپر باطری خودرو را می سنجد.

یک باتری خوب چه ویژگی هایی دارد؟

اگر می خواهید به جواب این سوال دست پیدا کرده و با مشخصات یک باتری خوب برای ماشین، بیشتر آشنا شوید؛ پیشنهاد می کنیم گزینه های زیر را دنبال نمایید که این پاسخ را در اختیارتان قرار خواهند داد:

• یکی از ویژگی های مهمی که در یک باتری خوب پیدا می شود، به همراه داشتن یک برند معتبر است که معمولاً باتری های برخوردار از این برندها، کیفیت بهتری را از خود نشان خواهند داد.

• به عبارت CCA یا آمپر سرد روی باطری نگاه کنید که اگر دارای عدد بالاتری باشد، یعنی کیفیت باطری هم بیشتر بوده و قدرت استارت زنی آن در دمای پایین هوا، بهتر خواهد بود.

• همچنین یکی دیگر از مشخصاتی که در باتری خوب یافت خواهد شد، این است که دارای گارانتی معتبر با مدت زمان زیاد باشد. باطری های با کیفیت براحتی تا 40000 کیلومتر کارکرد دارند.

مشخصات فنی باطری ماشین

مشخصات فنی باطری ماشین

اطلاعاتی درباره آمپر ساعت باتری ماشین

در این خصوص باید بگوییم هر یک از انواع باطری ماشین بر اساس میزان آمپر ساعت باتری ماشین، به نمونه های مختلف دسته بندی خواهند شد، آمپر ساعت واحد سنجش خروجی شدت جریان باطری برحسب ساعت می باشد که برای خودرو این ظرفیت با زمان 20 ساعته در نظر گرفته می شود. به طور مثال یک باتری 60 آمپر ساعت میتواند با خروجی جریان 3 آمپر درمدت زمان 20 ساعت تخلیه شود. بسته به میزان مصرف و فشردگی و کیفیت صفحات باتری این زمان کمتر یا بیشتر می شود. 

چگونه باتری ماشین خوب را خریداری کنیم؟

اگر به دنبال راهی مطمئن برای خرید باطری ماشین هستید و کیفیت باطری برای شما از هر چیزی، بیشتر اهمیت دارد، فروشگاه باتری آنتایم یکی از آنهاست؛ این مجموعه اقدام به فروش غیر حضوری انواع باطری نیز نموده و بنابراین از هر کجا که باشید، می توانید با مراجعه به همین سایت و در یک چشم بر هم زدن، اقدام به خرید باطری نموده و علاوه بر تجربه یک خرید پرسرعت، از باطری ماشین با کیفیت هم برخوردار گردید.

در ضمن اگر شما خریداران عزیز از این طریق اقدام فرمایید؛ علاوه بر دستیابی به محصولات مورد انتظار خود و طی یک مسیر سریع و مناسب، این امکان را هم دارید که از محصولات اصل و برند برخوردار گشته و حتی امکان مشاهده اطلاعات کامل محصول از جمله تاریخ تولید باتری ماشین را هم خواهید داشت.

خدماتی مانند ارسال سریع باطری و یا تعویض باتری ماشین در محل نیز برای شما همراهان عزیز صورت گرفته است. در ضمن مشاهده قیمت باطری هم از طریق همین سایت میسر گردیده تا اگر به دلیل مشاهده قیمت بالای یک باطری، قصد انصراف از خرید آن را داشتید، بتوانید این کار را هم انجام دهید.

تعویض باتری ماشین

قبل از اینکه باتری ماشین از کار بیفتد به فکر تعویض آن باشید

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما