هر آنچه که باید از فیلتر استخر بدانید؟

کدخبر: 511573

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.

سیستم تصفیه و فیلتراسیون نقش بسیار مهمی در داشتن یک استخر تمیز و شفاف ایفا می کند.

 برای تصفیه آب استخر، انواع تجهیزات استخر در کنار یکدیگر عمل فیلتراسیون را انجام می دهند. در میان تجهیزات سیستم تصفیه آب استخر، فیلتر استخر به همان اندازه اهمیت دارد که ، کلیه برای بدن شما مهم است. اگرچه کلر و سایر ضدعفونی کننده ها برای از بین بردن آلودگی ها و باکتری ها دارای اهمیت بالایی است ، اما فیلتر استخر باعث جداشدن این آلودگی ها از آب می شود، که بدون آن، آب استخر شما کدر و پر از زباله می شود و برای شنا و تفریح جالب نیست.

عملکرد فیلتر استخر

قبل از اینکه در مورد ویژگی ها و انواع مختلف فیلترها صحبت کنیم، مهم است که ابتدا در مورد اینکه فیلتر استخر چه کاری انجام می دهد و چرا برای یک استخر بسیار مهم است، صحبت کنیم. فیلتر وسیله ای است که به شبکه لوله کشی استخر نصب می شود.

زمانی که آب از داخل لوله ها حرکت می کند، از فیلتر عبور می کند و کثیفی و زباله در داخل فیلتر استخر به دام می افتد، که  باعث می شود تا آب تصفیه و فیلتر شود و آب تمیز از طریق یک لوله خروجی به استخر باز می گردد.

تا زمانی که سیستم تصفیه و فیلتر استخر روشن است، آب در گردش از فیلتر عبور کرده و تصفیه می شود. بسته به نوع فیلتر و میزان استفاده از استخر، فیلتر استخر برای مدت 6 تا 12 ساعت در روز کار می کنند.

انواع فیلتر استخر

سه نوع فیلتر، برای سیستم تصفیه استخر وجود دارد:

 • فیلتر شنی

 • فیلتر کارتریجی

 • فیلتر دیاتومه

هر یک از این سه نوع فیلتر استخر، دارای مزایای و معایبی می باشد که مالک استخر با توجه به بودجه، نحوه نگهداری، نوع استخر و سایر عوامل فیلتر مورد نظر خود را انتخاب می کند.

فیلتر شنی

فیلتر شنی، یکی از قدیمی ترین و ارزان ترین فیلترهایی است که می توانید خریداری نمائید. فیلتر شنی دارای مخزنی است که با توجه به اندازه مخزن، مقدار مشخصی شن و ماسه یا سیلیس در مخزن قرار می گیرد، مخزن فیلتر تا 75% با شن و ماسه پر می شود و تا 25% فضای مخزن خالی می ماند.

آب از بالای فیلتر وارد مخزن فیلتر شنی می شود و وقتی مخزن از آب پر شد، آب از لابه لای شن ها عبور کرده و آلودگی های تا حد 50 میکرون در شن ها به دام افتاده و آب تصفیه شده از فیلتر خارج شده و به استخر برگردانده می شود. این کثیفی ها و زباله ها در مخزن فیلتر شنی باقی می ماند، تا زمان شست و شوی معکوس فیلتر فرا برسد.  بکواش یا شست و شوی معکوس فیلتر ،زمانی انجام می شود که ، گیج فشار روی فیلتر، فشاری غیر از فشار حالت طبیعی و اولیه را داشته باشد و یا اینکه آب برگشتی از فیلتر کدر باشد.

یک فیلتر شنی معمولاً دارای یک دریچه چند پورت است که بین سه تا شش عملکرد را برای فیلتر امکان پذیر می کند. در طول عملکرد عادی فیلتر، شیر روی حالت فیلتر تنظیم می شود. همچنین برای شست و شوی معکوس، یک حالت شستشوی معکوس وجود دارد که مالک استخر با قرار دادن فیلتر در این حالت، تمام کثیفی‌ها و زباله‌هایی که در بستر فیلتر شنی می باشد، را تخلیه می کند. کاری که اساساً انجام می دهد این است که جریان آب را از طریق فیلتر از پایین به بالا معکوس می کند، که با این کار تمام زباله های جمع شده از فیلتر را به شیلنگ تخلیه منتقل می کند.

با توجه به طول فصل شنا و نحوه نگهداری از استخر، معمولاً هر سه تا پنج سال یکبار شن و ماسه داخل فیلتر شنی تعویض می شود. توجه داشته باشید که این کار باید انجام شود، زیرا با عبور آب از روی شن و ماسه، ذرات شن گرد می شود که باعث می شود، کار فیلتراسیون به درستی انجام نشود.

فیلتر کارتریج

فیلتر کارتریج استخر یکی از محبوب ترین انواع فیلتر، بخصوص در استخرهای کوچک می باشد. فیلترهای کارتریج تک عنصری و چند عنصری می باشند،که انواع چند عنصری معمولاً شامل دو تا چهار کارتریج می باشد. کارتریج ها معمولاً از پلی استر تابیده شده ساخته می شوند که چین خورده و دور یک هسته پلاستیکی سنگین یا پی وی سی پیچیده شده و در هر انتها با پلاستیک لاستیکی سنگین بسته می شود.

آب از بیرون کارتریج به هسته مرکزی جریان می یابد و چین های موجود در کارتریج کثیفی را می گیرند. در یک استخر داخلی که 12 ماه از سال کار می کند، به دلیل تجمع چربی های پوست بدن، محصولات مو و جلبک های انباشته شده، باید دو تا سه بار در سال جدا و تمیز شود و معمولاً حدود یک ساعت تا یک ساعت و نیم طول می کشد تا کارتریج ها تمیز شوند.

هنگامی که کارتریج ها برداشته می شوند، یک شلنگ بیشتر کثیفی ها و زباله های سنگین را از بین می برد. با نگهداری مناسب ، یک کارتریج می‌تواند بین چهار تا هشت سال دوام بیاوردو فیلتر استخر عملکرد مناسبی داشته باشد.

فیلتر دیاتومه

عملکرد این فیلتر مشابه فیلتر شنی است و تفاوت این نوع فیلترها با فیلتر شنی ، در رسانه فیلتر است . داخل فیلتر دیاتومه، مجموعه ای از شبکه هایی است که با پودر دیاتومه پوشانده شده اند که از پوسته های دریایی خرد شده و ترشحات سیلیس خارجی موجودات دریایی میکروسکوپی کوچک به نام دیاتوم ها ساخته شده است.

هنگامی که آب از میان شبکه ها عبور می کند، بیشتر کثیفی ها و زباله ها را در سطح میکرونی بسیار پایین تر از فیلتر شنی به دام می اندازد. فیلتر دیاتومه می تواند، ذرات بسیار کوچکتر و ریزتر را جذب کند که به نوبه خود آب را بهتر تصفیه می کند، که باعث شفافیت بیشتر آب می شود و استخر ایمن تری را برای شنا ایجاد می کند.

در فیلتر دیاتومه نیز برای شست و شوی فیلتر، از بکواش یا شست و شوی معکوس استفاده می شود. در زمان بکواش این نوع فیلتر استخر، مقدار زیادی از خاک دیاتومه شسته شده و از بین می رود. پس از شستشوی معکوس باید به میزان لازم ، پودر دیاتومه به فیلتر استخر اضافه کنید. فیلترهای دیاتومه باید به صورت سالانه جدا شوند و شبکه ها باید تمیز و چربی زدایی شوند.

آنها از یک ماده مشبک پارچه ای ساخته شده اند که آلاینده هایی مانند روغن های و لوسیون های بدن و همچنین جلبک ها روی این ماده جمع می شوند. اگرچه فیلترهای دیاتومه ، بهترین فیلترها در شفاف سازی آب هستند، اما نسبت به انواع دیگر به نگهداری بسیار بیشتری نیاز دارند.

فیلتر استخر

مزایا و معایب انواع فیلتر استخر

اولین قدم برای انتخاب بهترین فیلتر این است، که با مزایا و معایب فیلترها آشنا شوید و سپس با توجه به میزان بودجه، نوع استخر، شرایط محیطی، اندازه و سایز استخر و غیره فیلتر استخر خود را انتخاب کنید. در زیر با برخی از مزایای و معایب انواع فیلتر استخر آشنا می شوید:

مزایای فیلتر شنی :
 • هزینه کمتر

 • تعمیر و نگهداری آسان تر

 • شن و ماسه پنج تا هفت سال قبل از نیاز به تعویض ماندگاری دارد

 • راندمان فیلتراسیون را می توان با مواد افزودنی جایگزین افزایش داد

 • تعویض آسان

 • طول عمر طولانی فیلتر استخر

معایب فیلتر شنی :
 • توانایی جذب آلودگی های تا اندازه 20 میکرون را دارد .

 • شستشوی معکوس باعث هدر رفت آب می شود.

مزایا فیلتر کارتریجی :
 • آلاینده های کوچک تا 10 میکرون را فیلتر می کند

 • نیاز به شست و شوی معکوس و در نتیجه هدر رفت آب ندارد.

معایب فیلتر کارتریجی :
 • نیاز به کارکرد بیشتری از فیلترهای شنی برای فیلتراسیون دارد.

 • ماندگاری فقط 2 تا 3 سال

 • تمیز کردن عمیق 1 تا 2 بار در سال مورد نیاز است.

 مزایای فیلتر دیاتومه:
 • آلاینده های کوچک تا اندازه 5 میکرون را فیلتر می کند.

 • پودر دیاتومه  را می توان از طریق اسکیمر استخر اضافه کرد

 معایب فیلتر دیاتومه:
 • گران قیمت می باشد.

 • در هر بار شست و شو نیاز به افزودن خاک دیاتومه می باشد.

 • شبکه هر 2 تا 3 سال یکبار نیاز به تعویض دارند.

 • برای تمامی استخرها مناسب نیست

 • شستشوی معکوس باعث هدر رفت آب و خاک دیاتومه می شود.

 • پودر دیاتومه در صورت استنشاق می تواند خطرناک باشد.

چه نوع فیلتر استخری مناسب است؟

رایج ترین انواع فیلترهایی که در استخرها مورد استفاده قرار می گیرد، فیلتر شنی می باشد. فیلترهای شنی ، به طور موثر استخر را برای سالها بدون مشکل تمیز می کنند. قیمت ارزان و نگهداری آسان باعث می شود تا فیلتر شنی استخر مورد توجه بیشتر مالکان استخر قرار بگیرد.

شست و شوی آسان فیلتر کارتریجی و تعویض آسان آن نیز باعث می شود تا استفاده از فیلترهای کارتریجی نیز مورد توجه قرار بگیرد و برای افرادی که شفافیت بالای آب بسیار مهم است، استفاده از فیلتر دیاتومه پیشنهاد می شود. برای انتخاب فیلتر استخر ، تنها قیمت فیلتر استخر نباید مهم باشد، اگرچه هزینه قطعا یک عامل بسیار مهم است.

علاوه بر قیمت، شما فیلتری می خواهید که آلاینده ها را به دام بیاندازد، تمیز کردن و نگهداری آن آسان باشد و دارای طول عمر بالایی باشد و برای اینکه بهترین انتخاب را داشته باشید، ابتدا باید گزینه های خود را بررسی کنید.

تصفیه آب استخر

سخن پایانی

شناخت و آشنایی با انواع فیلتر استخر و بررسی مزایای و معایب هر یک ، می تواند در انتخاب شما تاثیر بسزایی داشته باشد ، تا متوجه شوید که چه نوع فیلتری برای استخر شما مناسبتر می باشد. اکثر شرکت های ارائه دهنده تجهیزات استخر به شما این امکان را می دهند که فیلتر مناسب با استخرتان را خودتان انتخاب کرده و در این مسیر به شما راهنمایی و مشاوره می دهند، تا انتخاب بهتری داشته باشید.

شرکت ساینا تصفیه آریا (www.digipoolmarket.com) وارد کننده تجهیزات استخر و سونا و جکوزی، یکی از برترین شرکت ها در صنعت استخر و سونا و جکوزی می باشد، که با داشتن کادری مجرب و متخصص، بهترین مشاوره و راهنمایی را برای خریدی آسان و مطمئن به شما ارائه می دهد. اما نهایتا تصمیم گیری در مورد اینکه از کدام فیلتر استفاده شود، به شما بستگی دارد که چه می خواهید و اولویت شما در انتخاب فیلتر استخر چیست.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی