نوبت اینترنتی پزشک در تهران با دکتریاب

کدخبر: ۵۴۰۸۱۰
مغز جزء مهمی از بدن است و مسئول کنترل بسیاری از اعضای بدن به‌شمار می‌رود. همچنین در کنار مغز، اندامی‌هایی باید وجود داشته باشند تا اطلاعات را از مغز بگیرند و به بخش‌های مختلف بدن برسانند. این اجزا، اعصاب هستند.
نوبت اینترنتی پزشک در تهران با دکتریاب

 به همین جهت مغز و اعصاب به همراه نخاع، جزء دستگاه عصبی بدن به‌شمار می‌روند. این ارگان‌ها نقش‌های مهمی در بدن دارند و در صورت بروز مشکل در هریک از آن‌ها، ممکن است کل سیستم عصبی بدن و عملکرد آن مورد آسیب قرار بگیرند. به دلیل اهمیت ویژه‌ای که این عضوها دارند لازم است با بروز کوچک‎‌ترین مشکلی، به دنبال بهترین دکتر مغز و اعصاب باشید.

به مجموعه مشکلاتی که برای سیستم عصبی بدن به وجود می‌آید، اختلالات مغزی_نخاعی و یا اختلالات سیستم عصبی می‌گویند. این اختلالات بیماری‌های مختلفی را شامل می‌شوند و بهتر است در صورت بروز مشکلاتی حاد، به بهترین دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید تا دیگر اعضای بدن شما را درگیر نکند. دکتر مغز و اعصاب در اولین قدم، به شناخت تخصصی بیماری افراد می‌پردازد، سپس با بررسی و تشخیص صحیح بیماری‌های مغز و اعصاب، آن‌ها را درمان می‌کند. اگر به دنبال بهترین دکتر مغز و اعصاب هستید، باید بدانید این متخصص چه ویژگی‌هایی دارد.

دکتر مغز و اعصاب کیست؟

آکادمی عصب‌شناسی آمریکایی، بهترین دکتر مغز و اعصاب را دکتری می‌داند که به‌طور ویژه درزمینۀ تشخیص، کنترل و درمان مغز و اعصاب و بیماری‌ها و عارضه‌های مربوط به آن تخصص دارد. علاوه‌بر این موارد، بهترین دکتر مغز و اعصاب می‌تواند بیماری‌های نخاعی، ستون فقرات، کنترل درد، اختلالات یادگیری و اختلالاتی که بر تغییر رفتار و تفکر بیمار تأثیرگذار است را شناسایی کند و به درمان آن‌ها بپردازد.

متخصص مغز و اعصاب برای تشخیص، ابتدا معاینۀ فیزیکی انجام می‌دهد، سپس به معاینۀ عصبی بیمار می‌پردازد. پزشک این کار را از طریق سنجش وضعیت ذهنی و بررسی انعکاس‌های عصبی انجام می‌دهد. البته خوب است بدانید که پزشک معالج ابتدا از ابزارهای ساده‌ای مانند نور و چکش استفاده می‌کند و وضعیت بیمار را در موارد رفلکس‌ها، استحکام و قدرت، هماهنگی حرکات بدن، مهارت‌های حرکتی و قدرت تکلم بررسی می‌کند.

بعدازاین موارد، برای آگاه شدن از علت اصلی اختلالات عصبی، آزمایش‌هایی را تجویز می‌کند. این آزمایش‌ها اعم از نوار مغز، سی‌تی‌اسکن و ام‌آرآی هستند. درنتیجه با آگاهی از بیماری، به تجویز دارو می‌پردازد. همچنین در صورت نیاز، از روش‌های خاصی برای درمان بیماری استفاده می‌کند.

بهترین دکتر مغز و اعصاب این توانایی را دارد که به درمان بیماری افراد در سنین مختلف بپردازد. همچنین ضروری است بدانید که برای کودکان و سالمندان، فوق‌تخصص نورولوژی کودکان و یا سالمندان وجود دارد؛ اگرچه این پزشکان نیز می‌توانند در هر سنی بیماری‌های افراد را تشخیص دهند، اما حیطۀ تخصصی آن‌ها محدود به درمان افراد در همان سن است.

چرا باید به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنیم؟

اطلاع از این موضوع که چه زمانی و چرا باید به بهترین دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنیم، امر مهمی است که در سلامت افراد نقش بسزایی دارد، زیرا اگر اختلالات مغز و اعصاب به موقع و قبل از بروز علائم حاد شناخته شوند، از آسیب به بیمار جلوگیری می‌شود. علائمی در بیماری‌های مغز و اعصاب وجود دارند که به تشخیص پزشک و درمان فوری کمک شایانی می‌کنند. این علائم ضروری شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. سردرد و سرگیجۀ مزمن

همان‌طور که می‌دانید، سردرد، دردی است که با حس سنگینی در سر همراه است. این حس سنگینی معمولاً در بخش‌های سینوس‌ها، انتهای جمجمه، فرق سر، کتف و گردن خود را نشان می‌دهد. البته سردردهای معمولی و بافاصلۀ زیاد طبیعی هستند. چنانچه سردردها به‌طور مداوم تکرار شوند و یا با حالت تهوع و استفراغ همراه باشند، نگران‌کننده‌اند. علاوه‌بر این موضوع اگر ناراحتی‌هایی نظیر ضعف بینایی دارید، بهتر است به بهترین دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید.

سرگیجه همانند سردرد، ممکن است هرازگاهی رخ دهد، اما سرگیجۀ مزمن علائمی با خود به همراه دارد که این علائم برای شما نوعی هشدار به‌حساب می‌آید تا به پزشک مراجعه کنید. علائم سرگیجۀ مزمن شامل گنگ شدن سر، اختلال در بینایی، تهوع، احساس بیهوشی و عدم تعادل بدن است.

 1. درد مزمن

ممکن است در اثر بیماری و یا آسیب‌های جسمی و روحی، دردهایی در نواحی مختلف بدن خود احساس کنید. اگر بعد از طول درمان و بهبود آسیب و بیماری، همچنان آن درد با شما همراه بود، به آن درد مزمن می‌گویند. اگر علاوه‌بر درد مزمن، با علائم دیگری نظیر بی‌حسی، ضعف و مشکل کنترل مثانه و روده مواجه شدید، بهتر است در اولین فرصت به بهترین دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 1. مشکلات بینایی

ضعف بینایی ممکن است به دلیل عوامل مختلفی از قبیل کهولت سن و پیرچشمی و یا مشکلات سیستم عصبی باشند. نکته‌ای که لازم است به آن توجه کنید، این است که اگر به‌طور ناگهانی دچار این ضعف شدید، به چشم‌پزشک مراجعه کنید. چشم‌پزشک با معاینۀ شما می‌تواند تشخیص دهد که آیا مشکلات بینایی شما محدود به تخصص خودش است و یا به پزشک مغز و اعصاب نیاز دارید.

 1. بی‌حسی یا بیهوشی موقت

این موضوع ساده‌ترین راه برای تشخیص اختلالات مغز و اعصاب است. اگر به‌صورت مکرر در موقعیت‌هایی نظیر استراحت، نفس‌نفس‌زدن و یا به‌طور تصادفی دچار بیهوشی موقت شده‌اید، لازم است آن را جدی بگیرید و به دنبال بهترین دکتر مغز و اعصاب باشید. بی‌حسی بدن نیز نشان از مشکلات مغز و اعصاب است. اگرچه این موضوع می‌تواند بر اثر بدنشستن یا خوابیدن و نرسیدن مواد غذایی به بدن باشد، اما اگر به‌طور متناوب یا ناگهانی و برای یک سمت از بدن اتفاق بیفتد، ضروری است به پزشک مراجعه کنید.

 1. ضعف بدنی

ضعف بدن یا همان ضعف عضلانی از دیگر علائم اختلالات مغز و اعصاب است و لازم است با توصیه پزشک عمومی به بهترین دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید. معمولاً ضعف عضلانی چیزی بیشتر از درد و خستگی مفرط است و برای حرکت برخی اندام‌های خود، به‌صرف انرژی اضافه‌تری نیاز دارید.

شایع‌ترین علل مراجعه به دکتر مغز و اعصاب

شایع‌ترین علل مراجعه به متخصص مغز و اعصاب، سردردهای بدون توقف و شدید، سرگیجه و گیجی، تشنج، ازدست‌دادن هوشیاری، فلج کامل یا جزئی، عدم تعادل و تغییرات حسی در حواس بینایی، چشایی، بویایی یا لامسه است. بیماری‌هایی که منجر به بروز این علائم می‌شود شامل صرع، تومور مغزی، میگرن، ام‌اس، پارکینسون و مننژیت هستند. علاوه‌بر این موارد، بیماری‌های شایع دیگری نظیر نوروپاتی، نورالژی، سنکوپ، اوتیسم، آلزایمر و زوال عقل هستند که به‌طورکلی علت نمایان‌شدن آن‌ها، اختلالات و مشکلاتی در سیستم عصبی و یا مغز و اعصاب است.

ویژگی‌های بهترین دکتر مغز و اعصاب چیست؟

هنگام مواجه با برخی علائمی که اشاره شد، پزشک عمومی شما را به متخصص یا بهترین دکتر مغز و اعصاب ارجاع می‌دهد. پزشک متخصص باید دارای ویژگی‌هایی باشد تا به بهترین تبدیل شود. این ویژگی‌ها به شرح زیر هستند:

 • یکی از عواملی که لازم است یک پزشک خوب دارا باشد، این است که تخصص و مدرک معتبری در رشتۀ مغز و اعصاب و همچنین تجربه، مهارت و دانش کافی در این زمینه داشته باشد تا در صورت برخورد با یک بیماری نادر، بتواند با تشخیصی درست به درمان بیماری بپردازد.

 • معمولاً بیماری‌های عصبی پیچیده هستند و با مدت محدود در اتاق پزشک قابل تشخیص نیستند. به همین سبب لازم است بهترین پزشک دارای یک تیم پشتیبانی باشد تا با پیگیری از وضعیت بیمار بتوانند بیماری را تشخیص دهند.

 • علاوه‌بر این موارد یک پزشک خوب باید خوش‌اخلاق و خوش‌برخورد باشد و بتواند روحیۀ بیمار را تقویت کند و امید به زندگی را در او افزایش دهد.

 • از دیگر ویژگی‌های بهترین دکتر مغز و اعصاب می‌توان به مطب پزشک اشاره کرد. مطب پزشک باید در بهترین موقعیت جغرافیایی شهر باشد تا افراد از هر مکانی و با هر وسیله‌ای بتوانند به‌راحتی به او مراجعه کنند. همچنین راه‌های ارتباطی با او باید متعدد باشند تا بیمار بتواند در هر زمانی به او دسترسی داشته باشد. امروزه ارتباط تلفنی و یا ارتباط از طریق یک سایت نوبت دهی پزشکان، بهترین راه محسوب می‌شود.

 • بهترین دکتر مغز و اعصاب باید در مجهزترین مراکز درمانی و یا بیمارستان‌ها مشغول به فعالیت باشد. این موضوع به دلیل این‌که دسترسی به انواع تجهیزات پزشکی نوین را داشته باشد، حائز اهمیت است.

سخن پایانی

مغز و اعصاب دو ارگان مهم بدن هستند که در عملکرد صحیح بدن و سلامتی افراد بسیار تأثیرگذار هستند. در صورت بروز هرگونه مشکلی در مغز و اعصاب و مواجه با علائمی نظیر سردرد، سرگیجه، بیهوشی موقت، اختلالات حرکتی و ضعف بدن، ضروری است که به بهترین دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید و از سلامتی این دو ارگان مهم مطمئن شوید.

بیماری‌های شایعی وجود دارند که در اثر مشکلات سیستم عصبی و مغزی به وجود می‌آیند. این بیماری‌ها شامل صرع، میگرن، مننژیت، اوتیسم، پارکینسون و دیگر موارد می‌شوند. گفتنی است که در هنگام برخورد با چنین مشکلاتی، ضروری است که به دنبال بهترین دکتر مغز و اعصاب باشید.

در صورتیکه در جستجو و نوبت گیری از یک دکتر مغز و اعصاب خوب در تهران هستید، پیشنهاد می‌شود از سایت دکتریاب استفاده کنید که لیستی از پزشکان مغز و اعصاب تهران در مناطق مختلف را برای شما لیست کرده است و می‌توانید از طریق سایت نوبت اینترنتی دریافت کنید و هم‌چنین بر اساس نظرات مراجعه کنندگان، بهترین دکتر مغز و اعصاب تهران را برای خود انتخاب کنید.

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  کارگزاری مفید
  صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی