میدونی موبایلی که تو کشوی اتاقت داری چقدرمهمه؟ بازیافت باتری موبایل چه مراحلی دارد؟

کدخبر: ۶۲۵۳۲۴
آیا شما نیز در کشو، کمد یا گوشه و کنار منزل خود، موبایل های قدیمی، سوخته یا از رده خارج دارید؟ احتمالاً فکر می کنید، این وسایل به هیچ دردی نمی خورند، اما بنا بر دلایلی که خودتان نیز دقیقاً نمی دانید، تا به حال آنها را دور نریخته اید.
میدونی موبایلی که تو کشوی اتاقت داری چقدرمهمه؟ بازیافت باتری موبایل چه مراحلی دارد؟

 اگر شما نیز با چنین مسئله ای رو به رو هستید، خبر خوبی برایتان داریم. در این نوشتار پس آشنایی با ضایعات موبایل و چگونگی بازیافت آنها، مجموعه تفکیک سبز را به عنوان بهترین مرکز خرید ضایعات معرفی خواهیم کرد.

منظور از ضایعات موبایل چیست؟

امروزه تقریباً همه مردم یک عدد گوشی موبایل در دست خود دارند. این لوازم، ممکن است، بعد از چند سال خراب و تا حدودی غیر قابل استفاده شوند. به علاوه، معمولاً گوشی ها بعد از مدتی، رو به کندی و استهلاک می گذارند. از طرف دیگر همواره گوشی های جدیدتر با فناوری پیشرفته تر و امکانات بیشتر به بازار می آیند. همه این مسائل باعث می شوند که شاهد تعدادی گوشی بدون استفاده در هر خانه ای باشیم.

همه بخش های موبایل را می توان ضایعات به شمار آورد. در واقع ما اصطلاح ضایعات موبایل را به هر گوشی که برای صاحبش غیر قابل استفاده نبوده و تعمیر آن نیز مقرون به صرفه نیست، به کار می بریم؛ همچنین انواع قطعات موبایل از جمله باتری خراب یا باد کرده نیز در زمره ضایعات موبایل قرار می گیرند. این مسئله در مورد سایر قطعات معیوب و لوازم جانبی گوشی، مثل شارژر و هندزفری نیز صدق می کند.

خریدار ضایعات موبایل چه اهدافی را دنبال می کند؟

به طور کلی اهداف خرید و بازیافت ضایعات موبایل را می توان به صورت زیر لیست کرد:

 • قطعات موبایل، از فلزات ارزشمند و سایر مواد کاربردی در صنعت (مثلاً مواد پلاستیکی مرغوب) تشکیل شده اند. خرید و بازیافت این لوازم، از هدر رفتن این مواد جلوگیری می کند.

 • برخی فلزات به کار رفته در گوشی موبایل، بسیار گرانبها هستند و بازیافت آنها به معنای جلوگیری از هدر رفتن منابع طبیعی است.

 • هزینه بازیافت فلزات، کمتر از هزینه استخراج و تولید آنهاست. از طرفی چون هزینه استخراج برخی فلزات، بسیار بالاست، دور ریختن ضایعات موبایل به معنای هدر دادن انرژی و هزینه ای است که صرف شده است.

 • بازیافت قطعات موبایل و وارد کردن مجدد آنها به صنعت، هزینه های تولید را به نحو شایسته ای کاهش می دهد.

 • باتری و سایر قطعات موبایل، ممکن است، دارای مواد سمی باشند؛ حتی در مواردی برخی قطعات معیوب (مثلاً باتری ورم کرده) با خطر انفجار مواجه هستند. خرید و بازیافت چنین قطعاتی از حوادث احتمالی جلوگیری نموده و به سلامت محیط زیست نیز کمک می کند.

بازیافت باتری موبایل

بازیافت باتری موبایل

پس از خرید ضایعات توسط خریدار کامپیوتر و موبایل، آنها را باز کرده و قطعاتشان را از یکدیگر جدا می نمایند. سپس نوبت به شناسایی فلزات و مواد مختلف و تفکیک آنها می رسد. در نهایت نیز باید قطعات، به خصوص فلزات را با استفاده از تجهیزات مخصوص، بازیافت نمود.

بازیافت هر قطعه، داستان خاص خود را دارد. به عنوان نمونه، ما در اینجا توضیحاتی درباره بازیافت باتری گوشی بیان می کنیم.

قبل از هر چیز باید بگوییم که همین باتری خراب و بلا استفاده موبایل، فلزاتی مانند طلا، نقره، پالادیوم، قلع، سرب و کبالت را در خود گرد آورده است. هر کدام از اینها به نوبه خود ارزشمند بوده و کاربرد خاص خود را دارند.

فرآیند بازیافت باتری ضایعاتی موبایل، شامل مراحل زیر است:

1.جمع آوری و تفکیک

باتری های خراب، از کار افتاده و باد کرده، جمع آوری شده، بر حسب نوع، سطح کیفی و مواد سازنده، دسته‌بندی می گردند.

2.تخلیه شارژ باتری‌ها

در این مرحله، باید حتماً شارژ باتری ها (به خصوص باتری های لیتیومی) را خالی کرد؛ در غیر این صورت ممکن است، در حین بازیافت، مواد مضری از خود متساعد کرده و حتی باعث انفجار شوند.

3.جدا کردن بخش‌های مختلف باتری از یکدیگر

در این مرحله اجزای مختلف باتری از هم جدا می شوند؛ به عنوان مثال به الکترولیت‌ها و فلزات مختلف اشاره می کنیم.

4.بازیافت فلزات

بازیافت فلزات به روش های مختلفی انجام می گیرد؛ اما قبل از آن باید به منظور حفظ ایمنی و پیشگیری از آسیب زدن به محیط زیست، ترکیبات مضر باتری را از بین برد.

5.جداسازی لیتیوم از باتری

این مرحله مربوط به باتری های دارای یون لیتیوم است. برای جدا کردن لیتیوم، پس از تخلیه باتری و جداسازی اجزاء، کاتد را در ماده مناسب حل می کنند. در مرحله بعد موادی مانند کربنات سدیم را به عنوان رسوب دهنده به کار می برند. سپس، لیتیوم را تصفیه می کنند. در نهایت، لیتیوم به دست آمده، مجدداً وارد چرخه تولید می گردد.

چرا باید ضایعات موبایل را بفروشیم؟

با نگهداری ضایعات موبایل یا قطعات خرابی مثل باتری، نه تنها هیچ سودی نخواهید برد، بلکه برخی از این قطعات، ممکن است، مواد مضری از خود متساعد کرده و سلامت انسان را به خطر بیندازند. از طرفی باقی ماندن این قطعات در طبیعت، نه تنها برای آب، خاک و محیط زیست، مضر است؛ بلکه ممکن است، خطر آفرین نیز باشد و باقی ماندن آنها در کنار یکدیگر، آتش سوزی به بار آورد.

ناگفته نماند که با توجه به تخصصی بودن پروسه بازیافت صحیح ضایعات موبایل و نیاز این کار به ابزار و لوازم، اقدام برای بازیافت چنین کالایی، اصلاً مقرون به صرفه نیست.

خرید ضایعات موبایل

در هنگام خرید کامپیوتر اسقاطی و موبایل ضایعاتی، به فاکتورهای مختلفی از جمله نوع گوشی، میزان خرابی، تعداد و نوع قطعات سالم توجه می شود؛ اما آنچه بیش از هر چیز برای خریدار ضایعات، اهمیت دارد، نوع موادی است که قرار است، از دستگاه خراب، استخراج کنند.

اگر درباره قیمت خرید گوشی، باتری یا سایر قطعات موبایل سؤال دارید، باید بگوییم که نیاز به بررسی کارشناسانه دارد و عوامل گوناگونی بر آن تاثیر می گذارند. نوع باتری، اجزای تشکیل دهنده، مواد اولیه به کار رفته در آن، همچنین تعداد قطعات از جمله این عوامل هستند.

مسائلی مانند تورم، نرخ ارز و شیوه خرید و فروش نیز بر این مقوله تاثیر می گذارند. بهتر است، وسیله اسقاطی خود را مستقیماً به یک مرکز معتبر عرضه کنید. در قسمت بعد بهترین مجموعه برای فروش ضایعات را معرفی می کنیم.

مزایای فروش ضایعات موبایل به تفکیک سبز

مزایای فروش ضایعات موبایل به تفکیک سبز

اگر قسمت های قبل را به درستی مطالعه کرده باشید، حتماً متوجه شده اید که بهترین کار برای خلاص شدن از شر موبایل های غیر قابل استفاده، فروش آنها به مراکز معتبری است که ضایعات را با قیمت مناسب خریداری نموده و آنها را بازیافت می کنند.

در ادامه ما از مجموعه تفکیک سبز نام می بریم که سابقه خوبی در زمینه خرید انواع ضایعات دارد و همه مشتریان از آن راضی هستند.

از جمله مزایای فروش ضایعات به مجموعه تفکیک سبز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرید انواع موبایل قدیمی، خراب و سایر ضایعات، بدون محدودیت و با هر تعداد ممکن

 • خرید ضایعات و دستگاه های خراب با منصفانه ترین قیمت

 • پرداخت نقدی هزینه کالا در محل

 • امکان فروش ضایعات به صورت حضوری و غیر حضوری در نقاط مختلف شهر تهران

 • امکان مراجعه نیروها به محل، برای بازدید وسایل، قیمت گذاری و تصفیه حساب

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  • نیم قرن با اقتصاد ایران؛ ۱ مرداد

   اقتصادنیوز:‌ در پروژه «نیم قرن با اقتصاد ایران» تلاش بر این است تا از قبل اخبار و گزارش های اقتصادی به تصویر روشنی از…

  کارگزاری مفید
  صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی