چطور با خرید و فروش پله ای ارز دیجیتال، سود معاملات ارز دیجیتال را به حداکثر برسانیم؟

کدخبر: ۶۴۰۵۲۸
در این مقاله قصد داریم با استراتژی خرید پله ای ارز دیجیتال بیشتر آشنا شویم و شیوه پیاده‌سازی آن را در معاملات ارز دیجیتال بیاموزیم.
چطور با خرید و فروش پله ای ارز دیجیتال، سود معاملات ارز دیجیتال را به حداکثر برسانیم؟

رپرتاژ آگهی: یکی از مهم‌ترین جوانب ورود موفق به دنیای رمزارزها یافتن استراتژی های معاملاتی معتبری است که علاوه‌ بر سادگی، بتوانند بیشترین سود را از تغییرات قیمت ارز های دیجیتال برای افراد فراهم کنند. بدین ترتیب لازم است تا افراد با آزمایش و خطا و بر اساس برنامه معاملاتی خود، یک یا چند استراتژی خاص را دنبال کنند و بر اساس اصول این روش‌ها معاملات خود را برنامه‌ریزی کنند.

در این میان، یک روش به نام استراتژی پله ای برای خرید و فروش ارز دیجیتال از محبوبیت بسیاری میان معامله‌گران برخوردار است، زیرا ویژگی‌های اشاره شده را در خود جای داده است.

 در این مقاله قصد داریم با استراتژی خرید پله ای ارز دیجیتال و نحوه پیاده‌سازی آن در معاملات خود بیشتر آشنا شویم. با ما در مجله نوبیتکس همراه باشید.

استراتژی معاملات پله‌ای چیست؟

در همین ابتدا شاید بهتر باشد به این موضوع اشاره کنیم که نام این استراتژی از تشبیه پله‌های یک نردبان الهام گرفته شده است و به طور کلی در میان فعالین بازار با نام معاملات پله‌ای یا نردبانی (Ladder Trading) یا به طور ساده‌تر خرید پله‌ای شناخته می‌شود. این روش یکی از استراتژی های معاملاتی محبوب میان کهنه‌کاران بازار است که اصل آن بر پایه بهره حداکثری از نوسانات قیمت بنا شده است. از آنجایی که بازار ارزهای دیجیتال از نوسانات زیادی برخوردار است، آموزش صحیح استراتژی خرید پله ای ارز دیجیتال ممکن است کسب سود حاصل از معاملات را به طور معناداری افزایش دهد.

مزیت استراتژی خرید پله ای ارز دیجیتال این است که هم‌زمان می‌توان از تغییرات حرکت و روند قیمت بهره‌مند شد. دلیل این امر نیز قراردادن سفارشات محدود متعدد در فواصل از پیش تعیین‌شده است. در این روش معمولاً هر پله به جای فواصل زمانی در اطراف سطوح مقاومت و حمایت ایجاد می‌شوند تا میزان پیش‌بینی‌ها دقیق‌تر و اندازه ریسک کاهش یابد.

بنابراین در یک جمع‌بندی شایان ذکر است که هدف تشکیل نردبانی است که پله‌های آن، همان قیمت‌های مختلف یک دارایی هستند. برای تشکیل چنین ساختاری، سفارش‌ها در اندازه‌های موقعیت معاملاتی از پیش تعیین‌شده هستند.  از سوی دیگر سفارش‌ها به صورت کوتاه‌مدت در نزدیکی سطوح حمایت و مقاومت قرار داده می‌شوند تا بتوان از نوسانات قیمتی بزرگ با حداقل ریسک بهره برد.

در این استراتژی هر سفارش بر اساس شرایط فعلی و با روند بازار حرکت می‌کند. هنگامی که روندهای صعودی یا نزولی بزرگ شکل می‌گیرد، معامله‌گران می‌توانند با داشتن سفارشات پله‌ای از پیش تعریف‌شده به سرعت وارد آنها شوند.

 هر طرفی که قیمت حرکت کند، استراتژی پله ای برای خرید ارز دیجیتال کاربرد دارد به این معنا که می‌توان از دو طرف بازار سود کسب کرد، زیرا با بالا یا پایین رفتن قیمت‌ها، معامله‌گران تقریبا فرصت ورود و خروج کافی از موقعیت‌ها را بدون فدا کردن سود زیاد به دست می‌آورند.

بنابراین، استراتژی نردبان و پله‌های خرید و فروش آن به عنوان یک راهنمای بصری عمل کرده و اطلاعات بازار را به گونه‌ای نمایش می‌دهد که روند تصمیم‌گیری برای معامله‌گران تسهیل شود.

نحوه پیاده‌سازی استراتژی پله ای برای خرید و فروش ارز دیجیتال

اولین نکته درباره استراتژی پله ای برای خرید و فروش ارز دیجیتال بررسی تاریخچه قیمت است تا سطوح حمایت مشخص شوند. در بخش بعدی باید دفتر سفارشات را مورد بررسی قرارداد تا تقاضا در نقاط مختلف قیمتی مشخص شود. اگر یک دیوار خرید بزرگ در دفتر سفارشات وجود دارد، بهتر است یک سفارش خرید در نزدیکی یا خود آن نقطه قرار دهید. اگر بررسی تقاضا برای شما آسان نیست می‌توان با ابزار تحلیل تکنیکال کلاسیک رویکرد دیگری را پیش گرفت و سطوح حمایت و مقاومت را در نمودار شناسایی کرد سپس سفارش‌های خرید و فروش یا حد ضرر در پشت این خطوط قرار داد..

ایده خرید پله ای ارز دیجیتال این است که خرید یا فروش دارایی خود را محدود به قیمت فعلی بازار نکنیم بلکه با تقسیم اندازه موقعیت معاملاتی خود و قرار دادن سفارش‌های خرید یا فروش میان قیمت فعلی و قیمتی که فکر می‌کنیم نهایتا به آن خواهیم رسید، سفارش‌هایی شبیه به پله‌های یک نردبان را به وجود می‌آوریم.

مثال نحوه استفاده از استراتژی پله ای در خرید ارز دیجیتال

برای نمونه فرض کنید قصد خرید بیت کوین به ارزش 1000 دلار را دارید، در حال حاضر بیت کوین در محدوده  34 هزار دلار قرار دارد و نمودار قیمت روزانه آن در بازه 33 تا 35 هزار دلار در حال نوسان است. در این موقعیت اگر به آموزش خرید پله‌ای ارز دیجیتال عمل کنید، به جای قرار دادن یک سفارش خرید کلی با قیمت معین 34 هزار دلار، می‌توانید از خرید پله‌ای قیمت استفاده کنید و 1000 دلار را به چهار سفارش خرید تقسیم کنید. هر کدام از این سفارش‌ها 250 دلار بیت کوین را در محدوده قیمتی 33 تا 34 هزار دلار برای شما می‌خرد. با این کار میانگین قیمت خرید تمام شده برای شما کاهش پیدا می‌کند و طبیعتا سود بیشتری کسب می‌کنید.

مشابه سفارش خرید، استراتژی فروش پله‌ای نیز باز هم میانگین قیمت فروش شما را افزایش می‌دهد. فرض کنید اقدام به خرید اتریوم  یا خرید ترون  کرده‌اید اما نمی‌توانید تشخیص دهید که سقف این رشد تا کجا ادامه دارد، از طرفی هم می‌خواهید تا جایی که امکان دارد از سرمایه‌گذاری خود سود کنید. در اینجا فروش به صورت نردبانی یا پله‌ای به کمک شما خواهد آمد به این صورت که موقعیت معاملاتی خود را به چند بخش تقسیم می‌کنید و با قرار دادن حد سود در نقاط نزدیک مقاومت قیمتی، اقدام به خروج از موقعیت می‌کنید. در این حالت سود بیشتری از فروش بدست می‌آورید و ریسک احتمالی از دست رفتن کامل سود نیز کاهش پیدا می‌کند.

مزایا و معایب خرید پله ای ارز دیجیتال

استراتژی خرید و فروش پله‌ای ارز دیجیتال مانند هر راه و روش دیگری دارای مزایا و معایب خود است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

مزایای خرید پله‌ ای ارز دیجیتال:

تنوع‌بخشی

با استفاده از خرید پله ای ارز دیجیتال معامله‌گران می‌تواند تا با ثبت سفارش در سطوح مختلف قیمت، موقعیت معاملاتی خود را متنوع کنند. این روش باعث پخش شدن ریسک در میان این موقعیت‌ها شده در نتیجه ریسک کاهش می‌یابد و در صورتی که بازار با حرکتی صعودی روبرو شود، به طور بالقوه سود حاصل شده نیز افزایش پیدا می‌کند.

حداکثر‌سازی سود

 با ثبت سفارش در سطوح مختلف قیمتی، معامله گران به طور بالقوه می‌توانند از نوسانات کوتاه مدت قیمت سرمایه بیشتری کسب کنند و سود خود را به حداکثر برسانند.

مدیریت ریسک

 استراتژی پله ای برای خرید و فروش ارز دیجیتال معامله‌گران را قادر می‌سازد تا با ثبت دستورهای حد سود و حد ضرر در نقاط مختلف قیمت، ضررهای احتمالی را کاهش داد و  اگر بازار برخلاف موقعیت اولیه آنها حرکت کرد، ریسک موقعیت‌ها کنترل شود.

اتوماسیون

 برخی از پلتفرم های معاملاتی ابزارهای استراتژی خرید و فروش پله‌ای را به صورت خودکار ارائه می‌دهند. این ابزار توانایی ثبت سفارشات بر اساس شرایطی از پیش تعیین‌شده را دارد، که می‌تواند در زمان صرفه جویی کند.

معایب خرید پله‌ ای ارز دیجیتال:

پیچیدگی

استراتژی خرید پله ای ارز دیجیتال  ممکن است برای افرادی که دانش کافی درباره چگونگی رفتار بازار ندارند و همچنین بر تحلیل تکنیکال تسلط کافی ندارند مناسب نباشد، زیرا قرار دادن سفارشات درست در سطوح مختلف قیمت نیازمند درک کلی این بازار است.

ریسک اجرا

 همان‌طور که می‌دانید بازار ممکن است به خطوط حمایت و مقاومت نرسد در نتیجه دستور سفارشات پله‌ای آن‌طور که برنامه‌ریزی شده‌اند به طور کامل اجرا نشوند.

افزایش هزینه معاملات

 قرار دادن چندین سفارش در سطوح مختلف قیمت می‌تواند کارمزد معاملاتی بالاتری را برای کاربر به همراه داشته باشد.

کاهش کارکرد در نوسانات بسیار شدید

اگرچه هدف استراتژی پله‌ ای برای خرید و فروش ارز دیجیتال بهره‌بردن از نوسانات بازار است، اما اگر نوسانات از یک حدی بیشتر شود، اجرای موثر استراتژی خرید پلکانی چالش برانگیز می‌شود و کارکرد آن کاهش پیدا می‌کند و ممکن است از بازار جا بماند.

نظارت مداوم

اگر این استراتژی به طور دستی و بدون ابزارهای خودکار انجام شود، نیاز است که معامله‌گران مدام وضعیت بازار را سنجیده و موقعیت‌های خود را در لحظه تنظیم کنند.

نکاتی درباره پیاده‌سازی خرید پله ای ارز دیجیتال

آنچه در مثال این مقاله بیان شد ساده‌ترین حالت استفاده از خرید پله‌ای بود، شما می‌توانید نسخه‌های بسیار پیچیده استراتژی فوق را پیاده سازی کنید تا متوسط سود معاملات خود را بیشتر کنید. اما واقعیت این است که حتی یک حالت بسیار ابتدایی این استراتژی نیز می‌تواند معجزه کند.با این حال بهتر است پیش از شروع استراتژی خرید پله ای ارز دیجیتال مواردی که در ادامه اشاره می‌شود را با دقت بیشتری در نظر داشته باشید.

تحلیل بازار

 برای درک روندهای فعلی، نوسانات و رخدادهای تاثیر‌گذار بر قیمت، توصیه می‌شود تحلیل کامل و بینشی گسترده‌تر از بازار ارزهای دیجیتال داشته باشید. تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی و تحلیل احساسات می‌توانند ابزارهای مفیدی برای تحلیل بازار باشند.

مدیریت ریسک

همان‌طور که در طول این مقاله متوجه شدید، این استراتژی با کمک چندین ابزار معامله‌گری و مدیریت ریسک می‌تواند روی معاملات پیاده‌سازی شود. بنابراین، میزان ریسک‌پذیری خود را تعریف کنید و پارامترهای مدیریت ریسک مانند دستورهای حد ضرر، حد سود، اندازه موقعیت و تخصیص کلی پورتفولیو را برای خود تعیین کنید. در این میان ریسک‌های احتمالی را در نظر بگیرید و اطمینان حاصل کنید که با سطح ریسک مرتبط با استراتژی شما سازگار است.

برنامه معاملاتی

خیلی مهم است که یک برنامه معاملاتی جامع داشته باشید و اهداف ترید خود در آن کاملا روشن شده باشد. از جمله معیارهای ورود و خروج از موقعیت معاملاتی، اهداف سود و افق زمانی شما برای دستیابی به موارد اشاره شده می‌تواند در این برنامه گنجانده شده باشد. همچنین در برنامه معاملاتی باید شرایط، اقدامات و استراتژی‌های قابل جایگزین در صورت مواجهه با وضعیت بحرانی نیز باید وجود داشته باشد.

نقدینگی کافی و پلتفرم معاملاتی

 در صورتی که قصد انجام استراتژی خرید پله ای ارز دیجیتال را دارید، باید مطمئن شوید که حجم معاملات کافی برای حمایت از استراتژی معاملاتی شما وجود دارد. علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید که پلتفرم معاملاتی شما به چه سرعتی توانایی اجرای سفارش‌های شما را دارد و به طور کلی می‌توان روی آن اتکا کرد یا خیر.

سخن پایانی

در این مقاله با استراتژی خرید و فروش پله ای ارز دیجیتال بیشتر آشنا شدیم و به نکات مهم در اجرای این استراتژی محبوب اشاره کردیم. از آنجایی که منطق این استراتژی چالش‌برانگیز نیست بسیاری از افراد با دانش مناسب می‌توانند این روش را در معاملات خود پیاده‌سازی کنند. با این حال باید توجه کرد که این استراتژی در معاملات کوتاه‌مدت کاربرد دارد و آنچنان مناسب سرمایه‌گذاران بلند‌مدت نیست. در صورتی که استراتژی نردبانی با کمک ابزارهای معاملاتی مورد استفاده قرار گیرد، زحمت و نظارت کمتری بر دوش معامله‌گران خواهد بود در غیراین‌صورت این استراتژی حداقل در بازار پر تلاطم کریپتوکارنسی‌ها به دقت و زمان زیادی نیاز دارد تا بهترین بازده را از خود به نمایش بگذارد.

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید