شامخ مردادماه به 46.59 واحد رسید + نمودار

کاهش شدید میزان فروش بازارها در پنجمین ماه 1400

کدخبر: ۴۳۸۵۷۴
اقتصادنیوز: ارزیابی شامخ کل اقتصاد ایران (شامخ کل) در مرداد ماه 1400 نشان از آن دارد که این شاخص نسبت به تیرماه با شیب ملایم‌تری کاهش داشته است.
کاهش شدید میزان فروش بازارها در پنجمین ماه 1400

به گزارش اقتصادنیوز ؛ رقم شاخص مدیران خرید برای مرداد ماه عدد 46.59 واحد ثبت شده است که نسبت به تیرماه (۴۴.۶۲) با شیب ملایم‌تری کاهش یافته است. در مردادماه عدد همه زیرشاخص‌های اصلی به‌غیراز «سرعت انجام و تحویل سفارشات» و «میزان استخدام و به‌کارگیری نیروی انسانی» زیر ۵۰ بوده است.

براساس نظرسنجی انجام شده از فعالان اقتصادی در مرداد ماه اکثر فعالیت‌های کسب و کار به دلیل شرایط ناشی از تعطیلات پیک پنجم کووید19 و همچنین نااطمینانی طرف تقاضا از تغییرات سیاست گذاری کشور همچنان برای پنجمین ماه پیاپی با رکود تقاضا روبرو بودند که منجر به کاهش شدید فروش شده است.

همچنین شاخص مدیران خرید صنعت در مرداد ۴۵.۲۴ به دست آمده است و همچنان روند کاهشی در بخش صنعت وجود دارد، اما کاهش آن نسبت به تیرماه اندکی ملایم‌تر است. در بین زیرشاخص‌های اصلی شاخص صنعت فقط «سرعت انجام و تحویل سفارش» و «میزان استخدام و به‌کارگیری نیروی انسانی» عدد بالای ۵۰ را به ثبت رسانده و سایر زیرشاخص‌ها زیر 50 بوده‌اند. اختصاص عدد بالای 50 برای این دو شاخص نشان دهنده آن است که بخش صنعت توانسته تا حدودی روند بهبود را پیش گیرد، اما با وجود اینکه این دو شاخص توانسته اند عدد بالای 50 را بدست آورند با این حال در میان شاخص های مورد ارزیابی شاخص «مقدار تولید محصولات» کمترین مقدار را داشته است که با این شرایط می توان گفت بخش صنعت هنوز نتوانسته میزان تولید خود را افزایش دهد، شاخصی که شاید بتوان گفت بیشترین تاثیر را در کل صنعت به عهده دارد.  

در جریان استخراج شاخص مدیران خرید، اگر عدد شاخص بیش از ۵۰ باشد، نشان دهنده این است که اقتصاد به سمت توسعه در حرکت است. اما اگر هر رقمی کمتر از ۵۰ باشد، به معنی قرار گرفتن اقتصاد در مسیر انقباض و رکود است. 

444

شاخص مدیران خرید کل اقتصاد

گزارش شامخ مردادماه 1400 شامل دوره بیست و سوم طرح شاخص مدیران خرید کل اقتصاد (PMI) و دوره سی و پنجم طرح شاخص مدیران خرید بخش صنعت را منتشر کرد.

طبق نظرسنجی انجام شده از بنگاه‌های اقتصادی کشور، شاخص مدیران خرید (تعدیل فصلی نشده) برای کل اقتصاد ایران در مردادماه ۴۶.۵۹ به دست آمده است که نسبت به تیرماه (۴۴.۶۲) با شدت کمتری کاهش داشته است. در مردادماه عدد همه زیرشاخص‌های اصلی به‌غیراز انجام و تحویل سفارشات و میزان استخدام و به‌کارگیری نیروی انسانی زیر ۵۰ بوده است. در این ماه وضعیت هر سه بخش خدمات و کشاورزی، صنعت و ساختمان نسبت به ماه قبل بدتر شده است.

وضعیت شاخص ها در تیرماه

ارزیابی های صورت گرفته نشان دهنده آن است که شاخص «میزان فعالیت‌های کسب‌وکار» در مردادماه (۴۰.۴۱) نسبت به تیرماه با شدت بیشتری کاهش داشته است و (به‌غیراز فروردین هرسال و اسفند ۹۸) به یکی از کمترین مقادیر خود از ابتدای شروع طرح طی ۲۳ ماه اخیر رسیده است. فعالان اقتصادی معتقدند تعطیلات ناشی از پیک پنجم کووید 19، در کاهش فعالیت‌ها تأثیرگذار بوده است.

از سوی دیگر براساس بررسی های صورت گرفته شاخص «میزان سفارشات جدید مشتریان» نیز در مرداد ماه کاهشی بوده هر چند این شیب در تیرماه با شیب ملایم تری نسبت به تیرماه کاهش داشته است. برای این شاخص در تیرماه عدد (۴۳.۸۹) در مرداد ماه ثبت شده است.   کاهش تقاضای مشتریان ناشی از بلاتکلیفی تصمیمات سیاسی و نوسانات شدید قیمت‌هاست.

وضعیت شاخص «میزان استخدام و به‌کارگیری نیروی انسانی» نیز در تیرماه عدد  ۵۲.۲۳  بوده که نسبت به تیرماه با شدت بیشتری افزایش داشته است. افزایش این شاخص علی‌رغم کاهش در بخش ساختمان ناشی از افزایش استخدام در بخش خدمات و کشاورزی و صنعت است.

شاخص «قیمت خرید مواد اولیه یا لوازم خریداری شده» را می توان یکی از شاخص های تاثیر گذار در روند تولید دانست، شاخصی که با شییب بسیار در حال افزایش است که این امر به معنی افزایش هزینه های تولید و کاهش صرفه اقتصادی در بخش تولید خواهد بود. براساس داده های اعلام شده برای این شاخص در تیرماه عدد  ۸۰.۷۵ ثبت شده که همچنان با شدت زیاد در حال افزایش است و بیشترین شدت افزایش در بخش ساختمان بوده است. بر اساس آخرین اطلاعات مرکز آمار ایران از شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی در مردادماه، عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور به 337.8 رسیده که نسبت به ماه قبل 3.2 درصد افزایش نشان می‌دهد. این در حالی است که نرخ تورم 12 ماهه منتهی به مردادماه برای خانوارهای کشور به رقم 45.2 درصد رسیده است.

از سوی دیگر در میان شاخص های «میزان فروش کالاها و خدمات» در تیرماه کاهش شدیدی داشته و به عدد ۴۰.۰۱  رسیده است. این عدد طی ۲۱ ماه گذشته (به‌غیراز فروردین هرسال و اسفند ۹۸) به کمترین مقدار خود رسیده است. این کاهش و رکود در بازار ناشی از تعطیلات و کاهش شدید تقاضای مشتریان است.

333

 

 

تیتر یک
کارگزاری مفید