به بهانه آغاز رایزنی‌ها برای افزایش مبادله با پاکستان

مبادله نخود با برنج/یک دهه نوسان در تجارت ایران و پاکستان به روایت نمودار

کدخبر: 142674
تجارت ایران و پاکستان با وجود همه فراز و نشیب‌ها در یک دهه اخیر روندی افزایشی داشته است.
فاطمه شیرزادی:

مهدی هنردوست، سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاكستان كه در ادامه رایزنی‌ها برای ارتقای سطح روابط تجاری-اقتصادی دو كشور به كراچی پایتخت تجاری پاكستان سفر كرده است، روز چهارشنبه در دیدار رئیس سازمان توسعه تجارت پاكستان، تاكید كرد كه ایران می‌تواند فرصت‌های فراوانی را برای بخش تجارت و اقتصاد پاكستان از جمله در حوزه انرژی ایجاد كند. آن طور که ایرنا گزارش داده، رئیس سازمان توسعه تجاری پاكستان نیز در این دیدار اعلام كرد كه هیات بزرگی از این سازمان به ریاست وی در تابستان سال جاری (ماه آگوست) با هدف تقویت همكاری‌های تجاری و صنعتی با ایران، به این كشور سفر خواهد كرد. او همچنین گفت: سازمان توسعه تجارت پاكستان قصد دارد در تابستان سال جاری نمایشگاهی از محصولات تولید پاكستان را در ایران دایر كند.

به گزارش اقتصادنیوز، اما در حال حاضر تجارت ایران و پاکستان در چه وضعیتی است؟ در یک دهه اخیر روابط تجاری دو کشور چه فراز و فرودهایی داشته است؟ عمده اقلامی که ایران و پاکستان با هم مبادله می‌کنند چیست؟

بررسی آمارهای رسمی گمرک نشان می‌دهد ارزش صادرات ایران به پاکستان در یک دهه اخیر دو برابر شده و از 300 میلیون و 700 هزار دلار در سال 85 به 635 میلیون دلار در سال 94 رسیده است. البته اگرچه صادرات ایران به پاکستان در روندی تدریجی دو برابر شده، اما با نوسان‌هایی هم همراه بوده است. در سال 93 ارزش صادرات ایران به پاکستان به 970 میلیون دلار هم رسیده، اما در سال 94 کاهش یافته است.

واردات ایران از پاکستان نیز در دهه اخیر با فراز و فرودهایی همراه بوده است. در سال 85 ایران معادل 169 میلیون و 200 هزار دلار کالا از این کشور وارد کرده است. پس از آن واردات ایران از پاکستان با طی روندی صعودی به میزانی معادل 382 میلیون و 800 هزار دلار در سال 88 و 381 میلیون و 800 هزار دلار در سال 89 رسیده است. پس از آن واردات ارزش ایران از پاکستان دچار افت شده و به میزانی معادل 272 میلیون و 600 هزار دلار در سال 90 و 186 میلیون و 300 هزار دلار در سال 91 رسیده است. پس از آن مجددا واردات ایران از پاکستان افزایش یافته؛ در سال 92 ایران معادل 320 میلیون دلار کالا از پاکستان وارد کرده است. در سال 93 واردات ایران از این کشور باز هم کاهش یافته و به میزانی معادل 269 میلیون و 400 هزار دلار در سال 93 و 226 میلیون و 100 هزار دلار در سال 94 رسیده است.


ایران و پاکستان چه مبادله می‌کنند؟
به گزارش اقتصادنیور، «محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی»، «پوست خام حیوانات»، «کاشی»، «نخود» و «تخم گشنیز» اقلام عمده صادرات غیرنفتی ایران به پاکستان هستند. اقلام عمده وارداتی ایران از این کشور نیز عبارتند از: برنج، دانه «کنجد»، «نخود»، «گلابی هندی، انبه و منگوتین» و «قوطی و جعبه چندلایه برای بسته‌بندی».

تیتر یک
  • تقابل دموکرات‌های ارشد با گزینه‌های ضدایرانی تل‌آویو

    برخی گزارش‌ها حاکی است در دیدار اخیر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با وزیرخارجه اسرائیل، نانسی پلوسی و یائیر لاپید درباره…

از دست ندهید
بلیط هواپیما