نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ 28 آبان

ذخیره‌سازی 18 میلیارد دلار در خانه‌ها

کدخبر: 455332
اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات 28 ابان در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:

به گزارش اقتصادنیوز ، تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است. اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم. روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

28 آبان 1371؛ 500 دستگاه تراکتور از ایران به لیبی صادر شد

براساس قرارداد منعقده بین ایران و لیبی، امسال 500 دستگاه تراکتور به ارزش حدود 5 میلیون دلار به این کشور صادر شد.

آقای موسوی، مدیر گروه و عضو هیات‌مدیره شرکت تراکتورسازی ایران با بیان اینکه شرکت تراکتورسازی ایران سالانه به‌طور متوسط 10 تا 12 هزار دستگاه تراکتور «مسی فرگوسن» با قوه‌های 45، 75 و 110 اسب‌بخار تولید می‌کند، گفت: 75 درصد از قطعات این تراکتورها در مجموعه تراکتورسازی ایران تولید می‌شود.

وی افزود: بخشی از قطعات موردنیاز توسط واحدهای تولیدی در سطح کشور ساخته می‌شود و باقی‌مانده که شامل فولاد، لاستیک، شیشه، قطعات هیدرولیک و ابزار و قطعات یدکی است از خارج تهیه می‌شود.

موسوی افزود: شاسی این تراکتور ساخت رومانی و موتور آن در کارخانه موتورسازان تولید می‌شود.

28 آبان 1381؛ ایران 6 کشتی باری از آلمان می‌خرد

کارخانه کشتی‌سازی «آکر.ام.ورت» آلمان در حدود ساخت 6 فروند کشتی باربری برای جمهوری اسلامی ایران است. خبرگزاری آلمان با استناد به بیانیه این کارخانه افزود: قرارداد ساخت این کشتی‌ها به ارزش تقریبی 205 میلیون یورو است.

این خبرگزاری اضافه کرد: قرارداد مزبور در پایان ماه سپتامبر منعقد شده و قرار است تمامی این 6 کشتی که از نوع «ام.ت.دبلیو2500» می‌باشند تا اواسط سال 2004 میلادی به ایران تحویل داده شوند.

قرار است چهار فروند از این کشتی‌های 207 متری در شهر صنعتی «ویزمار» و نیز دو دستگاه آن در شهر «روستوک» آلمان ساخته شوند.  

دستور رئیس‌جمهور برای پرداخت بودجه فاضلاب خوزستان

طبق دستور رئیس‌جمهوری، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ملزم به اختصاص اعتبار لازم برای حل مشکلات آب و فاضلاب خوزستان شد.

آقای سپهرفر، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خوزستان در سومین جلسه شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون با اشاره به آلوده بودن این رودخانه گفت: به‌دنبال ارسال نامه‌ای ازسوی سازمان حفاظت محیط‌زیست و وزارت نیرو درخصوص تامین اعتبار لازم برای حل مشکلات آب و فاضلاب خوزستان، آقای خاتمی، رئیس‌جمهوری در ذیل این نامه ضمن تایید مشکلات آب و فاضلاب استان خوزستان در یک برنامه 5 ساله نیاز به 235 میلیارد تومان اعتبار است.

ذوب‌آهن اصفهان 700 هزار تن زغال‌سنگ وارد می‌کند

کارخانه ذوب‌آهن اصفهان به‌عنوان بزرگ‌ترین واحد تولیدکننده قطعات فولادی ساختمانی کشور، هر سال 700 هزار تن زغال‌سنگ وارداتی مصرف می‌کند.

مدیر ارشد این واحد صنعتی اعلام کرد: هر سال یک میلیون و 600 هزار تن زغال‌سنگ در روند تولید محصولات فولادی ذوب‌آهن اصفهان به مصرف می‌رسد که 900 هزار تن آن از معادن داخلی تامین می‌شود.

مهندس علی‌ زندنیا اضافه کرد: زغال‌سنگ موردنیاز واحدهای کک‌سازی ذوب‌آهن اصفهان به‌منظور تامین سوخت خط تولید این کارخانه از کشور استرالیا و نیز معادن کرمان، شاهرود و زیر آب تامین و به این کارخانه حمل می‌شود.

وی در عین حال زغال‌سنگ وارداتی را ارزان‌تر و مرغوب‌تر از زغال‌سنگ داخلی ارزیابی کرد و گفت: قیمت هر تن زغال‌سنگ داخلی در مبدا استخراج 670 هزار ریال و زغال‌سنگ وارداتی با احتساب هزینه حمل‌و‌نقل 65 دلار معادل 520 هزار ریال است.

وی کاربرد اصلی زغال‌سنگ را تبدیل به کک و استفاده در فرآیند تولید و ذوب عنوان کرد و گفت: به‌طور متوسط از هر تن زغال‌سنگ 770 کیلوگرم کک تولید می‌شود.

28 آبان 1391؛ ذخیره‌سازی 18 میلیارد دلار در خانه‌ها   

به گفته رئیس‌کل بانک مرکزی در حال حاضر 12 تا 18 میلیارد دلار ارز خانگی در کشور وجود دارد.

محمود بهمنی از مردم خواست که ارز در دست خود را به سپرده ارزی بسپارند، به‌طور قطع علاوه‌بر کاهش قیمت ارز، خطراتی مانند سرقت دلار‌ها کاهش پیدا خواهد کرد.

وی در حالی این میزان ذخیره‌سازی دلار در خانه‌های مردم را اعلام کرده که پیش از این غلامرضا مصباحی‌مقدم، رئیس‌ کمیسیون برنامه و بودجه مجلس رقم ذخیره شده دلار در خانه‌ها را 25 میلیارد دلار عنوان کرده بود.

بهمنی همچنین از معرفی افرادی که به گفته وی «در برابر ارز زیر 3 هزار تومان مقاومت می‌کنند» به مراجع امنیتی خبر داد و گفت: دو مسوول شعبه متخلف بانکی به‌دلیل رعایت نکردن ابلاغیه ارائه یک ضامن برای تسهیلات زیر 10 میلیون تومان برکنار و به دادگاه معرفی شده‌اند.

رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد امکان تداوم کاهش قیمت ارز گفت: متاسفانه بعضی از افراد در بازار همواره در این باره مقاومت می‌کنند تا دلار به زیر قیمت 3 هزار تومان نیاید که بانک مرکزی در این باره نیز تدابیری اندیشیده است که به‌زودی اعمال خواهد شد.

وی افزود: اقدامات افرادی که به‌طور صوری در پایین آمدن قیمت ارز مقاومت می‌کنند، رصد کرده و یقینا آن را به مراجع امنیتی معرفی خواهیم کرد.

بهمنی اظهار کرد: سپرده‌گذاران ارزی  در هنگام برداشت سپرده علاوه‌بر اصل آورده، قادر خواهند بود تا سود ارزی آن را نیز دریافت کنند.

رئیس‌کل بانک مرکزی درخصوص حواله‌های صادراتی این حساب‌ها نیز تاکید کرد: هر گاه صاحب حساب ارزی، حواله‌ای را به هر کجا بخواهد، انجام دهد، آن حواله از طریق بانک میسر خواهد بود.

استراتژی رنو، توسعه همکاری با ایران است

قائم‌مقام مدیرعامل رنو گفت: ایران یکی از جوامع بزرگ تجاری است که توسعه همکاری استراتژیک با این کشور برای شرکت رنو بسیار اهمیت دارد.

ژان پیرولود، قائم‌مقام مدیرعامل رنو در کیفیت در نشست مشترک با چند تن از مدیران ایران‌خودرو اظهار کرد: 10 سال پیش بازار ایران برای رنو خیلی مهم نبود، ولی امروز ایران جزو 10 بازار اول شرکت رنو است.

وی با بیان اینکه ایران مهم‌ترین بازار رنو در حوزه آسیا و خاورمیانه است، خاطرنشان کرد: پتانسیل بسیار بزرگی در بازار ایران وجود دارد که این بازار می‌تواند فرصت بسیار خوبی برای شرکت رنو باشد.

قائم‌مقام مدیرعامل رنو، روابط فعلی رنو و ایران را مثبت ارزیابی و اظهار کرد: شرکت رنو علاقه دارد همکاری‌های استراتژیک خود و ایران را گسترش دهد.

وی تاکید کرد: اعتقاد داریم که بازار ایران برای رنو بسیار مهم است، از این رو با تمام توان تولید خودرو در این کشور را حمایت و پشتیبانی خواهیم کرد.

تیتر یک
  • تحلیل فارین پالیسی از بحران اقتصادی امروز ترکیه

    اقتصادنیوز: چالش‌های اقتصادی ترکیه وارد مرحله تازه‌ای شده است. در این زمینه اکوایران، تحلیل فارین پالیسی را در این…

از دست ندهید
بلیط هواپیما