منحنی نرخ بازدهی در9 تیر +نمودار

افزایش نرخ سود در سررسیدهای بالای ۳ سال

کدخبر: 423056
اقتصادنیوز: امروز ۹ تیر ۱۴۰۰ حجم معاملات اوراق بدهی نتوانست به بالای ۲۰۰ میلیارد تومان برسد.

به گزارش اقتصادنیوزحجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با 3 درصد افزایش به 199 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 34 نماد اخزا و 6 نماد اراد انجام شد. 

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده نسبت به روز گذشته پرشیب تر بود. نرخ اوراق با سررسید یک سال با یک دهم درصد کاهش به 21.79 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال با یک دهم درصد کاهش به 21.84 درصد رسید. اما نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با سه دهم درصد افزایش به 22.18 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با در سطح 21.89 بدون تغییر بود.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

امروز روند نرخ بازدهی اوراق آتی و نقدی  از مدل بدون شیب و مماس با محور دیروز خارج شد. به این ترتیب نرخ سود آتی در سررسیدهای 400 روز۲۱.۹ درصد، در600 روز۲۲.۳ و در سررسید 800 روز به ۲۲.۵ درصد رسید.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

 

IMG_20210630_223942_557

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما