گذر نرخ سود آتی از مرز 24 درصد!

جهش کم‌سابقه معاملات اوراق بدهی دولت

کدخبر: 440804
اقتصادنیوز: امروز 24 شهریور 1400 حجم معاملات اوراق بدهی دولت جهشی بزرگ یافت و به رقمی بی‌سابقه در چند سال اخیر دست یافت.

به گزارش اقتصادنیوز امروز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به دیروز با  57 درصد افزایش به 900 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 32 نماد اخزا و 10 نماد اراد انجام شد. 

معاملات عمده اوراق در بازار بدهی دولتی به 27 هزار میلیارد تومان رسید. که بخش عمده آن به عملیات اعتباردهی بانک مرکزی ارتباط دارد.

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده در سررسیدهای میان مدت افزایشی بودند. نرخ اوراق با سررسید یک سال با 9 دهم درصد کاهش به 21.91  درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال به 23.10 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با 9 دهم درصد افزایش به 23.25 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با یک درصد افزایش به 24.35 درصد رسید. این اولین بار است که در سال جاری نرخ بازده اوراق بدهی از مرز 24 درصد بالاتر می رود.

امروز روند نرخ بازدهی اوراق آتی نیز شاهد نوساناتی بود. به این ترتیب نرخ سود آتی در سررسید400 روز به 24، در سررسید 600 روز به 24.5 و در سررسید 800 روز به 24 درصد رسید.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

N3

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما