از عرش تا فرش رمزارزها در سال 2022

یخ رمز ارزها در 2023 آب می شود؟ /پیامد سنگین زمستانِ کریپتو

کدخبر: ۵۴۵۶۳۶
در حالی سال 2022 به پایان رسید که بسیاری بر این باورند که شاید سال‌ها زمان نیاز باشد تا رمزارزها مجددا خود را احیا کنند در حالی که طرفداران پر و پا قرص این پول های مجازی بر این باورند که این زمستان خواهد گذشت و یخ رمزارزها آب خواهد شد.
یخ رمز ارزها در 2023 آب می شود؟ /پیامد سنگین زمستانِ کریپتو

به گزارش اقتصادنیوز، عبارت معروفی میان طرفداران رمز ارزها وجود دارد که در زمان امیدواری به افزایش قیمت یک رمز ارز خاص گفته می‌شود: به سوی ماه!

از عرش تا فرش رمزارزها در 2022

در ابتدای سال 2022 شور و هیجانی نجومی در بازارها وجود داشت اما چند ماه نگذشت که به یکباره همگی به زمین سقوط کردند. حال که سال به پایان رسیده است، ارزش بیت‌ کوین بیش از 63 درصد کاهش پیدا کرده است و تازه بازار در حال دست و پنجه نرم کردن با عواقب پیامدهای سقوط صرافی FTX است.

زمان که بگذرد از سال 2022 یا به عنوان یک نقطه عطف در بازار رمزارزها یاد می‌شود- سالی که در درخشش پول های دیجیتال خاموشی گرفت، به عنوان یک محصول حاشیه‌ای کنار گذاشته شد و بسیاری از مردم نیز با دیده تردید به آن نگاه کردند- و یا صرفا به عنوان سالی با رنج و درد برای صنعتی در حال رشد و در مراحل ابتدایی به یاد آورده می‌شود.

آغاز هیجانی 2022

به گزارش اکوایران، سال در حالی آغاز شد که تبلیغات کریپتویی همه جا دیده می‌شد؛ در تلویزیون و روی اتوبوس و حتی مواد غذایی. شرکت‌های کریپتویی ده‌ها میلیون دلار بر روی تبلیغات و مارکتینگ سرمایه‌گذاری می‌کردند. در حقیقت می‌توان گفت که ارزهای دیجیتال واقعی‌تر از هر زمانی به نظر می‌رسیدند.

حتی شکاکان به این بازار نیز در ژانویه و فوریه اذعان می‌کردند که این صنعت وضعیت خوبی پیدا کرده است. بازارها صعودی بود و بسیاری پول‌های عجیب و غریبی به جیب می‌زدند.

بسیاری از رمزارزهای معروف به تازگی قله‌های قیمتی جدیدی را فتح کرده بودند و به طور کلی بازار به سمت تحمیل خود به عنوان جریانی اصلی در اقتصاد جهان بود. همچنین بازار NFT ها هم داغ شده بود و هر روز خبرهای عجیب و غریبی از این بازارها نوظهور به گوش می‌رسید.

زمستانی که زود آغاز شد

اما سال به این روال پیش نرفت و بازار رمزارزها مانند بسیاری دیگر از بازارها با آغاز عملیات انقباضی و افزایش نرخ بهره فدرال رزرو با کاهش قیمت‌ها مواجه شد.

IMG_20221231_234610_766

حامیان بیت کوین شوکه شدند

این موضوع بسیاری از حامیان بیت‌کوین را نیز شوکه کرد زیرا آنها استدلال می‌کردند که رمزارزها مانند طلا خاصیت پوشش‌دهندگی ریسک تورم را دارند و در مواقعی که تورم بالا است با افزایش قیمت مواجه می‌شوند؛ اما واقعیت برعکس بود و قیمت‌ها نزولی شده بود.

آنچه که اکنون به زمستان کریپتو شناخته می‌شود زمانی آغاز شد که سال 2022 حتی به نیمه خود نیز نرسیده بود. بسیاری از سرمایه‌گذاران شخصی که رمزارزها را نزدیکی قله خریداری کرده بودند آسیب‌های مالی شدیدی متحمل شدند و مشکلات سیستماتیک بیشتری در این صنعت آشکار شد.

در ماه می بود که زنجیره‌ای از سقوط‌های شرکتی آغاز شد و هر روز به نام‌های شرکت‌هایی که ورشکست می‌شدند اضافه می‌شد و این موضوع نشان می‌داد مشکلی در کار است. شرکت‌هایی که به دلیل مرتبط بودنشان بحران به سرعت از یکی به دیگری گسترش پیدا می‌کرد.

فاجعه FTX

زمستان رمزارزی هر روز سردتر و سردتر می‌شد؛ FTX شرکت رمزارزی که در ابتدای سال 32 میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده بود اکنون ورشکسته است. بیش از صدها هزار نفر اکنون نگرانی پولی هستند که در آن سرمایه‌گذاری کرده بودند و موسس شرکت نیز به کلاهبرداری متهم شده است.

IMG_20221231_234611_206

سم بنکمن-فرید 30 ساله که مدیرعامل این شرکت بود موفقیت بزرگی در آوردن رمزارزها به زندگی توده‌های بی‌شمار داشت تا آنجا که او را سخنگوی غیررسمی این صنعت لقب داده بودند. او اکنون تحت بازداشت خانگی است. بسیاری فروپاشی سریع این شرکت را بزرگ‌ترین رویداد در تاریخ کریپتوها می‌دانند. تاریخی که تعداد شسکت‌ها، کلاه‌برداری‌ها و هک‌ها در آن کم نیست.

دومینوی سقوط در بازار رمز ارزها؟

اکنون بسیاری از مردم نگران قطعه بعدی این دومینوی سقوط هستند. بایننس، بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال جهنا که اکنون چندین مرتبه برداشت پول هیجانی توسط مشتریان را سپری کرده است، پتانسیل تبدیل شدن به قطعه بعدی این پازل را دارد. برای بسیاری این تغییر سرنوشت در بازار رمزارزها اتفاقی نگران‌کننده به حساب می‌آید.

در حالی سال 2022 به پایان رسید که بسیاری بر این باورند که شاید سال‌ها زمان نیاز باشد تا رمزارزها مجددا خود را احیا کنند در حالی که طرفداران پر و پا قرص این پول های مجازی بر این باورند که این زمستان خواهد گذشت و یخ رمزارزها آب خواهد شد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی