کدخبر: ۳۶۲۷۵۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سکه بالای ۱۳ میلیون تومان باقی ماند

تلاش نوسان‌گیران برای حفظ مرز روانی دلار +جدول ونمودار

اقتصادنیوز: در آخرین روز شهریورماه، معامله گران سکه و دلار تلاش کردند، مرزهای حساس روانی را حفظ کنند.

به گزارش اقتصادنیوز روز دوشنبه، دلار توان افزایشی خاصی را از خود نشان نداد، ولی نوسان‌گیران فروشنده نشدند و تلاش کردند مرز 27هزار تومانی را نگه دارند. نتیجه چنین استراتژی یعنی «عدم خرید پرفشار و نبود فروش قوی در بازار»، شکل گیری یک دامنه محدود برای نوسان قیمتی دلار بود. اسکناس آمریکایی امروز توان عبور از محدوده 27 هزار و 300 تومان را نداشت و هم زمان در برابر نزول به زیر 27هزار و 100 تومان مورد حمایت قرار گرفت. این نیرو حتی توسط قیمت‌گذاری کاهشی صرافی ملی نیز عقب رانده نشد.

در بازار سکه نیروی قوی دیگری، در پی پایین بردن ارزش این فلز گرانبها به کانال 12 میلیون تومانی بود، ولی سکه بازان توانستند کانال 13 میلیون تومانی را حفظ کنند. در مقاطع کوتاهی از روز دوشنبه به واسطه سقوط شدید اونس، فلز گرانبهای داخلی زیر 13 میلیون تومان قیمت خورد ولی حمایت معامله‌گران در نهایت این فلز گرانبها را به بالای 13 میلیون و 100 هزار تومان بازگرداند. 

حباب سکه نزدیک به یک میلیون تومان شد

ماندگاری سکه بالای مرز 13 میلیون تومانی برای این فلز گرانبها به آسانی صورت نگرفت. امروز در مقطعی طلای جهانی تا محدوده هزار و 900 دلار سقوط کرد و با این سطح از قیمت اونس،‌ ارزش ذاتی سکه در بازار داخلی می‌توانست کمی بیشتر از 12 میلیون و 100 هزار تومان باشد. این در حالی بود که در بازار، سکه در محدوده 13 میلیون و 100 هزار تومان به فروش می رفت. در واقع بین قیمت بازاری سکه و ارزش ذاتی آن نزدیک به یک میلیون اختلاف وجود داشت. در صورتی که طی روزهای آینده قیمت طلا در بازارهای جهانی یا دلار در بازار داخلی رشد خاصی را تجربه نکنند، احتمال ریزش در بازار سکه وجود دارد. 

روز منفی تمام بازارها

در آخرین روز شهریورماه، علامت بازدهی هیچ بازاری مثبت نبود. در قعر جدول بازدهی، شاخص کل بورس قرار گرفت که حدود 3.5 درصد از ارزش خود را از دست داد. پس از آن گرم طلای 18 عیار نزدیک به 2 درصد افت را تجربه کرد که تحت تاثیر کاهش بهای طلا در بازارهای جهانی بود. دلار تنها حدود نیم درصد افت کرد و بازدهی سکه نیز روی منفی 8 دهم درصد قرار گرفت. برخی فعالان باور داشتند، نوسان گیران در روز دوشنبه آمادگی نداشتند که یکباره وارد فاز فروش شوند و قیمت ها را بالا نگه داشتند که بتوانند از نرخ های بالا، خریدهای پیشین را خالی کنند. این در حالی است که گروهی افت روز دوشنبه را تنها استراحتی در مسیر افزایشی تلقی می کردند. از نظر آن ها هم چنان بر بازارها وضعیت نااطمینانی حاکم است و این موضوع، زمینه ساز ورود تقاضای جدید به بازار می شود. 

این مطلب برایم مفید است
62 نفر این پست را پسندیده اند