کدخبر: ۳۶۲۹۵۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دلار به کمک فلز گرانبهای داخلی می آید؟

راز مقاومت سکه بازان در کانال ۱۳ میلیونی +جدول و نمودار

اقتصادنیوز : ریزش شدید طلای جهانی، سکه تمام بهار آزادی را تحت فشار شدیدی قرار داد، ولی سکه بازان با کمک یک اهرم توانستند مرز ۱۳ میلیون تومانی را زنده نگه دارند.

به گزارش اقتصادنیوز، این اهرم حضور فعالتر سکه بازان در بازار ارز و بالا بردن قیمت دلار بود. سکه که در ابتدای روز حتی تا سطح 12 میلیون و 850 هزار تومانی عقب نشینی کرده بود، با رشد دلار به بالای مرز 13 میلیونی بازگشت و تا حوالی محدوده 13 میلیون و 200 هزار تومان بالا رفت.

نمودار بهای دلار اول مهر 99

دلار روز سه شنبه توانست از مرز 27 هزار تومانی فاصله بیشتری بگیرد و به نزدیکی 27 هزار و 500 تومان برسد. با وجود این، افزایش دلار تنها به اندازه ای بود  که موجب شود حباب سکه مقداری کاهش پیدا کند؛‌ در صورتی که اسکناس آمریکایی رشد بیشتری را تجربه نکند، ریزش سکه تقریبا قطعی به نظر می رسد.

نمودار بهای درهم اول مهر 99

فشار حبابی در بازار سکه

دیروز سکه واکنش خاصی به ریزش شدید اونس نشان نداد، مساله ای که موجب شد، حباب این فلز گران بها نزدیک به یک میلیون شود؛ در واقع در ساعات انتهایی روز دوشنبه، قیمت بازاری سکه حدود یک میلیون تومان بیشتر از ارزش ذاتی آن بود.«اقتصاد نیوز» در پیش بینی روزانه خود اشاره کرد که چنین حبابی می تواند قیمت سکه را تحت فشار قرار دهد. همین اتفاق هم در ابتدای روز سه شنبه رخ داد. سکه ساعت 11 صبح 12 میلیون و 890 هزار تومان قیمت خورد که نزدیک به 250 هزار تومان کمتر از نرخ بسته شده روز دوشنبه بود. این افت موجب شد که حباب سکه تا 700 هزار تومان کاهش پیدا کند؛ با این حال، از این نقطه افزایش قیمت دلار به کمک سکه بازان آمد و رشد این ارز تا محدوده 27 هزار و 500 تومانی موجب شد که سکه هم به کانال 13 میلیونی بازگردد. به نظر می رسد، سکه بازان انتظار دارند که دلار تا حوالی 29 هزار تومان رشد کند، چرا که در آن نقطه، قیمت سکه با فرض اونس هزار و 900 دلار، بی حباب می شود.

نمودار بهای سکه اول مهر 99

حرکت معکوس دلار و بورس

امروز شاخص کل بورس رشد منفی دیگری را تجربه کرد و با 9 دهم درصد کاهش در قعر جدول بازدهی قرار گرفت. برخلاف روند کاهشی بورس، در بازار ارز، دلار تقویت شد و با 9 دهم درصد افزایش در صدر جدول بازدهی قرار گرفت. حرکت ناهماهنگ شاخص کل بورس و دلار در شرایطی رقم می خورد که در گذشته بسیاری از تحلیل گران، رشد بورس را وابسته به افزایش قیمت دلار می دانستند. امروز بازدهی سکه هم از دلار کمتر بود و این فلز گران بها به رشد نیم درصدی اکتفا کرد.

نمودار بازدهی بازارها اول مهر

واکنش ابتدایی بازار به صحبت های ترامپ

بازار ارز و سکه به صحبت های رییس جمهور آمریکا در مجمع سازمان ملل واکش کاهشی نشان داد. پس از ساعت 6 بعدازظهر امروز، دلار عمدتا پایین سطح 27 هزار و 500 تومانی معامله شد و سکه هم تا نقطه 13 میلیون و 120 هزار تومان افت کرد. به نظر می رسد، در ادامه روز  نوسانات سکه و دلار تا پاسی از شب ادامه خواهد یافت و از فردا به احتمال زیاد اثرات خبرهای سیاسی مربوط به مکانیسم ماشه کم رنگ تر خواهد  شد.

نمودار بازدهی بازارها اول مهر

 

 

این مطلب برایم مفید است
72 نفر این پست را پسندیده اند