نفت عراق و نروژ جایگزین نفت روسیه در ترکیه

کدخبر: 363873
​اقتصادنیوز : پالایشگاه استار ترکیه نفت خام عراق و نروژ را جایگزین نفت خام گران‌تر اورال روسیه کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر ،گفته‌های معامله‌گران نشان داد که پالایشگاه استار ترکیه، که شرکت دولتی نفت آذربایجان (SOCAR ) آن را اداره می‌کند، برای کسب حاشیه سود بهتر، در سال ۲۰۲۰ خرید نفت اورال روسیه را به شدت کاهش داده و به جای آن از عراق و نروژ نفت خریده است.

کاهش محبوبیت این درجه از نفت روسیه سبب نگرانی مسکو شده است، زیرا همزمان با کاهش تولید نفت روسیه طبق توافق جهانی کاهش تولید نفت و برای حمایت از قیمت‌ها، نفت روسیه با رقابت سایر درجه‌های نفتی روبه‌رو شده است.

به گفته معامله‌گران، قیمت نفت اورال روسیه به بالاترین رقم رسیده است و این تابستان به دلیل کمبود آن بیش از ۲ دلار برای هر بشکه گران‌تر از نفت خام برنت به فروش رسید. این امر بسیاری از پالایشگران را مجبور کرد که در استفاده از آن به عنوان نفت خام مورد نیازشان تجدید نظر کنند.

به ویژه از زمان ظهور نفت خام یوهان سوردراپ نروژ، که سال گذشته وارد بازار شد، نفت اورال روسیه با رقیب‌های بیشتری از گریدهای جایگزین رو به‌رو شد.

معامله‌گران گفتند: تصمیم پالایشگاه استار ترکیه برای کنارگذاشتن نفت روسیه در پی کاهش شدید صادرات نفت دریایی روسیه از بنادر غربی گرفته شده است.

تیتر یک
  • منحنی نرخ بازدهی در ۲۹ فروردین۱۴۰۰منتشر شد+نمودار

    اقتصادنیوز: امروز ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ با وجود اینکه حجم معاملات اوراق بدهی روندی کاهشی داشت، اما در بالای مرز ۲۰۰ میلیارد…

از دست ندهید
بلیط هواپیما