آغاز رابطه تجاری صربستان و ایران

کدخبر: 364381
اقتصاد نیوز : شهردار شهر نووی ساد صربستان در دیدار با سفیر کشورمان با تاکید بر ظرفیت های زیادی که برای اجرای پروژه‌های مشترک در زمینه های فرهنگی، آموزشی، اقتصادی و بویژه گردشگری بین شهر نووی ساد و شهرهای ایران وجود دارد، ابراز امیدواری کرد که بزودی امکان اجرای پروژه‌های مشترک با ظرفیت کامل با تهران فراهم آید.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا: «میلوش ووچویچ» روز سه شنبه در نشستی با «رشید حسن‌پور» در شهر نووی ساد ضمن خیر مقدم مراتب رضایت خود از روند روابط شهر نووی‌ساد و سفارت جمهوری اسلامی ایران در صربستان را در زمینه های مختلف بویژه فرهنگی ابراز کرد.

وی با تاکید بر این که محدودیتی برای توسعه همکاری با ایران نداریم و با رایزنی های مستمر می توانیم راه های مناسبی را برای گسترش همکاری ها در زمینه های اقتصادی- تجاری و فرهنگی پیدا کنیم، افزود: استان ووی وودینا یا استان کشاورزی محور در صربستان است. درهای شهر نووی ساد همواره بر روی جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف فرهنگی، هنری، گردشگری، دانشگاهی و اقتصادی برای همکاری باز بوده و استقبال می کنیم.

شهردار شهر نووی ساد همچنین برای امضای سند خواهرخواندگی این شهر با شهر اصفهان اعلام آمادگی کرد و گفت: امیدواریم به زودی بتوانیم این سند را به امضا برسانیم. صربستان برای تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران ارزش زیادی قائل است و سعی می کند دوست ایران باقی بماند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان نیز در این ملاقات ضمن ابراز تبریک به انتخاب ووچویچ برای سومین بار در سمت شهردار شهر نووی ساد، دومین شهر بزرگ صربستان از همکاری های مختلف این شهر با ایران به ویژه در عرصه فرهنگی ابراز خرسندی و اظهار امیدواری کرد که از جمله همکاری های فرهنگی و گردشگری بین این شهر و شهرهای ایران در آینده نزدیک افزایش یابد.

حسن پور در ادامه با اشاره به همکاری های پراکنده و لزوم سازماندهی این همکاری ها در چارچوبی خاص بین نووی ساد و ایران افرود: اراده و استقلال عمل دو کشور ضامن تداوم و توسعه همکاری ها در هر شرایط خواهد بود. جمهوری اسلامی ایران سعی کرده تا حضور فرهنگی و هنری فعالی در شهر نووی ساد داشته باشد. اخیرا در جشنواره معلولین در نوی ساد فیلم مستند ایرانی برنده جایزه بهترین فیلم شد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران به همکاری های دانشگاهی بین کشورمان و ایران اشاره کرد و گفت: این همکاری ها اکنون در سطحی است که حدود ۵۰ دانشجوی ایرانی در دانشگاه نووی ساد مشغول تحصیل هستند.

وی همچنین با اشاره به اینکه تلاش داریم که در همکاری با دولت صربستان پرواز مستقیم بین تهران و بلگراد مجددا برقرار شود، تصریح کرد: پیشنهاد امضای سند خواهرخواندگی با اصفهان بسیار مناسب است و امیدواریم با همکاری طرفین انجام شود.

طرفین در این نشست روابط در عرصه فرهنگی را بسیار خوب ارزیابی و تاکید کردند که برنامه های فرهنگی ایران در نووی‌ساد از طریق برنامه‌ها و جشنواره‌هایی که از سوی مرکز فرهنگی نووی‌ساد و مرکز فرهنگی ایران سازمان‌ دهی و اجرا می‌شود، حضور چشمگیر دارد.

شهردار و سفیر کشورمان همچنین اظهار داشتند که پشت سر گذاشتن بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا و پاسخ شایسته به آن در جهت حفظ سلامت عمومی وظیفه اصلی همه کشورها و شهرها است و این پیش‌شرط لازم برای عادی‌سازی فعالیت‌ها در زمینه روابط دوجانبه و ارتباطات بین‌المللی است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما