کدخبر: ۳۷۱۱۳۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سرنوشت طلای سیاه پس از انتخابات آمریکا

اقتصادنیوز : سیاست های متفاوت دو نامزد انتخابات آمریکا این شائبه را به وجود آورده که ممکن است وضعیت بازار نفت شرایط متفاوتی را در آینده تجربه کند اما با این حال بسیاری از کارشناسان بر این باورند که هرچند شاهد تغییراتی در کوتاه مدت خواهیم بود اما به طور کلی وضعیت تغییر چندانی نخواهد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، یکی از عواملی که هفته جاری به نوسان بازار نفت دامن زد، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود. آن طور که تحلیل می شود  پیروزی ترامپ برای قیمتها در کوتاه مدت مثبت است اما در بلندمدت این طور نخواهد بود زیرا حمایت وی از صنعت نفت و گاز به معنای افزایش بیشتر تولید در آینده است.

در مقابل پیروزی بایدن تاثیر معکوسی خواهد داشت و در کوتاه مدت برای قیمت نفت منفی است اما در بلندمدت مثبت خواهد بود زیرا بایدن به دنبال محدود کردن فرکینگ و مقررات محیط زیستی سخت گیرانه است که عرضه آمریکا را محدود می کند. 

در این بین، تحلیلگران انتظار دارند قیمت نفت تا پایان سال در بازه محدودی معامله شود و میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت امسال ۴۲ و ۳۲ دلار و در سال آینده بالای ۴۹ دلار باشد. تنها موضوعی که ممکن است باعث افزایش قابل توجه قیمتهای نفت شود، خبر خوب تولید واکسن کرونا یا توقف تولید نفت در لیبی است که در پی آتش بس میان گروههای داخلی، به سرعت در حال احیای تولید است و تولیدش را از کمتر از ۱۰۰ هزار بشکه در روز در اواخر سپتامبر به ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسانده است.

بر اساس گزارش اوایل پرایس، با ادامه افزایش تولید نفت لیبی و تاثیر انتخابات آمریکا و ضعیف ماندن تقاضا، قیمتها ممکن است به مدت طولانیتری پایین ۴۰ دلار در هر بشکه بمانند به خصوص که حفاری و فرکینگ در آمریکا بهبود پیدا کرده و فشار نزولی بیشتری به شاخصهای قیمت تحمیل کرده است. به نظر می رسد تنها امید برای قیمتها، اخبار خوش از واکسن کووید ۱۹ است. اوپک پلاس هر تصمیمی که درباره سیاست تولید از ژانویه بگیرد، هر تصمیمی که کمتر از کاهش عمیقتر تولید باشد، احتمالا در تصمیمات خرید و فروش نفت تاثیر می گذارد.

نفت خام

در این بین مرتضی بهروزی فر  -کارشناس ارشد حوزه انرژی - در مورد تاثیر انتخابت آمریکا بر بازار نفت، به ایسنا گفت: به نظر می رسد در کوتاه مدت به دلیل اینکه ترامپ خود را طرفدار بازار نفت نشان داده است شاهد تاثیر مقطعی و کوچکی باشیم اما در دراز مدت نمی توان نتایج شگفت انگیزی را انتظار داشت.

وی با بیان اینکه سیاست های هر دو نامزد انتخاباتی تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد، اظهار کرد: نباید اینگونه تصور کرد که اگر باییدن برنده انتخابات شود توسعه شیل متوقف خواهد شد چراکه هر دو نفر سیاست های توسعه ای مشابهتی را مد نظر دارند.

این کارشناس حوزه انرژی افزود: دموکرات ها به دلیل اینکه طرفدار محیط زیست هستند، به توسعه انرژی های تجدیدپذیر نیز توجه بیشتری خواهند کرد ولی این استراتژی که ایالت متحده آمریکا به منابع نفتی وابسته نخواهد بود دور از ذهن است.

بهروزی فر با اشاره به تاثیرات فعلی انتخابات آمریکا بر بازار نفت نیز، گفت: قطعا هرگونه به هم ریختگی و آشوب آن هم در کشوری که دارای بزرگترین اقتصاد دنیا است می تواند بر بازار نفت تاثیر فوری داشته باشد اما باتوجه به زیرساخت های موجود در آمریکا به نظر نمی رسد که آشوبی به وجود آید.

وی اظهار کرد: شاید یک هفته نتیجه انتخابات به تعویق بیفتد اما به طور کلی می توان گفت که انتخابات آمریکا در کوتاه مدت می تواند بر بازار نفت تاثیر بگذارد اما انتظار تغییر و تحولات جدی در بلند مدت را نمی توان را داشت.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند