مقایسه آمار عرضه اسکناس و حواله در بازار متشکل و نیما

دلار در 14 روز گذشته چقدر مشتری داشت؟+ جدول و نمودار

کدخبر: 371512
اقتصادنیوز : آمار بانک مرکزی نشان می دهد: در هفته اول آبان از هر 10 هزار دلاری که به بازار عرضه شده، تنها 143 دلار آن مشتری داشته است. این رقم برای هفته دوم به 338 دلار رسیده که نشان از رشد بیشتر خرید به نسبت هفته اول آبان دارد.

به گزارش اقتصادنیوز، در هفته دوم آبان ماه بنا بر گزارش بانک مرکزی تنها 11 میلیون دلار ارز عرضه شده به صورت اسکناس در بازار متشکل مشتری پیدا کرده این مقدار تنها 3.38 درصد از کل حجم دلار عرضه شده در بازار بوده است. اما این مقدار نسبت به هفته ما قبل چه تغییری کرده و جزییات آن چگونه بوده است؟

عرضه و تقاضای ارز ابان

عرضه و تقاضای هفتگی دلار

گزارش بانک مرکزی حاکی از آن است که در هفته ابتدایی آبان ماه که 5 روز کاری را در بردارد متوسط روزانه حجم دلاری که در بازار عرضه شده، 70 میلیون دلار بوده است. با ضرب این رقم در 5 روز کاری میتوان کل حجم دلار عرضه شده در هفته نخست آبان ماه را 350 میلیون دلار برآورد کرد.

در ادامه کل حجم خریداری شده ارز در بازار که همان میزان تقاضای ارز به حساب می آید در همان مقطع زمانی 5 میلیون دلار گزارش شده است. به عبارت دیگر به طور متوسط در کل هفته ابتدایی آبان روزانه 1 میلیون دلار ارز خریداری شده است.

در هفته دوم اما آمارها در سوی عرضه کاهشی نسبی و در سوی تقاضا افزایشی نسبی را تجربه کرد. در همین خصوص گزارش دیگر بانک مرکزی از بازار ارز در هفته دوم آبان نشان می دهد که دلار عرضه شده در بازار از  هشتم تا پانزدهم آبان ماه به طور متوسط روزانه 65 میلیون دلار بوده است که با توجه به 5 روز کاری هفته دوم نیز کل حجم دلار عرضه شده در بازار 325 میلیون دلار برآورد می شود.

عرضه و تقاضای ارز ابان

مقایسه هفته اول و دوم آبان در بازار ارز

مقایسه عرضه وتقاضای دو هفته نشان می دهد که حجم دلار فروخته شده در بازار در هفته دوم با وجود کاهش عرضه، بیشتر از هفته اول آبان بوده است. این میزان به صورت مجموع هفتگی 11 میلیون دلار و در حالت روزانه 2.2 میلیون دلار برآورد می شود.

از دیگر آمار هایی که در مقایسه دو هفته می توان به آنها توجه داشت مقایسه حجم حواله در دو مقطع مورد بررسی است. در این خصوص مجموع هفتگی دلاری که در هفته اول توسط صادر کنندگان به بازار عرضه شده، 670 میلیون دلار بوده که روزانه به طور متوسط 134 میلیون دلار برآورد میشود. این رقم برای هفته دوم 546 میلیون دلار بوده در هفته دوم متوسط روزانه حواله در هفته دوم 109.2 میلیون دلار برآورد می شود. این آمار نشان از کاهش عرضه دلار در بازار حواله در هفته دوم نسبت به هفته اول دارد.

آمارها نشان می دهد: در هفته اول 1.43 درصد از دلار عرضه شده متقاضی داشته و در هفته دوم این نسبت 3.38 درصد بوده است. به نسبت های فوق نسبت تقاضا به عرضه می گویند. به عبارت دیگر ارقام فوق نشان می دهند که به طور مثال از هر 10 هزار دلاری که در هفته پیش به بازار عرضه شده، تنها 143 دلار آن به فروش رسیده است. این رقم برای هفته دوم 338 دلار محاسبه می شود که نشان از رشد بیشتر بازار به نسبت هفته قبل دارد.

عرضه و تقاضای ارز ابان

تیتر یک
  • جغرافیای تورمی ایران در سال ۹۹

    بررسی تورم کشور در سال ۹۹ در استانها نشان از افزایش گرانی ها در بخش خوراکی ها نسبت به کالاهای غیر خوراکی داشته است.…

از دست ندهید
بلیط هواپیما