برنج، روغن و کره در آستانه کاهش قیمت

کدخبر: 371898
اقتصادنیوز : معاون توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت با بیان اینکه قیمت برنج و روغن و کره بر اساس نوسانات ارزی شکل می گیرد گفت: امیدوارم که قیمت این محصولات در یکی دو ماه آینده کاهش یابد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، سعید عباسی صارمی معاون دفتر توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت در برنامه یه روز تازه عنوان کرد: در دفتر  برنامه ریزی تامین توزیع و تنظیم بازار کالای اساسی کشور و در چند بخش به نمایندگی از تنظیم بازار اقداماتی را انجام می دهیم اما اصلی ترین کار ما تامین کالا  بر اساس نیاز کشور به کالای اساسی است، نسبت به تامین با اولویت داخلی اقدام می کنیم.

وی افزود: جهاد کشاورزی نسبت به برآورد تولید اقدام می کنند و ما بر اساس برنامه ریزی کسری ها را برای واردات انجام می دهیم که نیاز به هماهنگی با بانک مرکزی و سازمان استاندارد و وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو و سازمان دفع آفات است که انجام شود.

این مقام مسئول ادامه داد:  امسال برای تامین 60 میلیون تن کالای اساسی برنامه ریزی صورت گرفته از این میان 35 تا 40 میلیون از محل کالاهای تولید داخلی تامین می شود و حدود 20 تا 25 میلیون هم باید از طریق واردات تامین شود.

وی تصریح کرد: علی رغم همه مشکلات تحریم 15 میلیون واردات قطعی انجام شده و با توجه به موجودی که در بنادر است انشاالله چیزی که لازم است از طریق واردات انجام می شود.

وی درباره کمیاب شدن و گرانی های گاه و بی گاه برخی کالاها نیز تصریح کرد: در برخی کالاها گرانی داریم و  دربرخی گران فروشی، قیمت گوشت به دلیل اینکه قبلا برای مدتی با ارز 4200 تامین می شد ثابت بود اما بعد از مدتی برای حمایت از تولید داخل و مدیریت ارزی نوع ارز نیمایی شد و این باعث می شود قیمت متاثر از نرخ ارز شود، همه کالاهایی که با ارز نیمایی وارد می شوند همینطور است.

وی اظهار داشت: خیلی از کالاهای مان هم تغییر نوع کالایی داشتیم برنج و روغن و کره تغییر ارزی داشتیم و به ارز نیمایی تبدیل شده و قیمت آن طبیعتا متاثر از نوسانات ارزی است. اما در بخشی هم گران فروشی داریم ستاد تنظیم بازار که شنبه ها تشکیل می شود با تصمصمی برای تشدید بازرسی ها در کنار سازمان حمایت و صمت استان با همکاری تعزیزات تلاش می شود گرانی کم شود.

 عباسی صارمی خاطر نشان کرد: در اکثر کالاها بحث رقابت بازار را داریم. متاسفانه با افزایش نرخ ارز قیمتها به سرعت اضافه می شود اما در  کاهش نرخ اینطور نیست و خیلی تدریجی ارزانی رخ می دهد. من امیدوارم در یکی دو ماه کاهش شود. قیمت تخم مرغ الان کم شده و برای اقلامی که قابلیت نگهداری ندارند معمولا همین اتفاق رخ می دهد.

تیتر یک
  • بازار ارزهای دیجتالی در روز سه شنبه ۲۳ فروردین

    اقتصادنیوز: محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال رکورد قیمتی خود را شکستند. بیت کوین مرز ۶۳ هزار دلار را پشت سر گذاشت و اتریوم…

از دست ندهید
بلیط هواپیما