کدخبر: ۳۷۲۶۳۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

جایزه ایرانی در کارنامه کاشفان واکسن کووید ۱۹؛

زوج قاتل کرونا؛ منجی انسان‌‌‌ها شدند

اقتصادنیوز : سه روز پیش اعلام شد شرکت آلمانی بایون‌تک که توسط دو دانشمند تاسیس شده در جریان همکاری با شرکت داروسازی فایزر واکسن ضد کرونا را با بیش از ۹۰ درصد تأثیر توسعه داده است. اما مبتکران این واکسن چه کسانی هستند؟

به گزارش اقتصادنیوز، موفقیت آمیز بودن واکسن کرونا جهان را امیدوار کرده است، این واکسن از سوی یک زوج ترک تبار و با همکاری یک دانشمند یونانی به دست آمده است. اما درباره زندگی این زوج منجی انسان از کرونا چه اطلاعاتی وجود دارد؟ آیا می دانید یکی از این دانشمندان دو سال قبل پیش بینی کرده که توان کشف واکسن در صورت شیوع یک پاندمی را دارد؟ آیا پیوندی میان ایران و این دو زوج وجود دارد؟ آیا می دانید موسسان دو شرکتی که با هم برای واکسن متحد شده اند متولد دو کشوری هستند که دولت هایشان سالهاست با هم تقابل دارند؟ کاشفان چگونه زندگی کرده اند و چگونه موفق به تهیه واکسن شده اند. این گزارش به پرسش های مطرح شده جواب می دهد.

غیب گویی در دو سال پیش

به گزارش  نیویورک تایمز، دو سال پیش دکتر اوگور شاهین در کنفرانسی در برلین روی صحنه رفت و پیش‌بینی جسورانه ای را ارائه داد. وی در صحبت با تعداد زیادی از متخصصان بیماری‌های عفونی گفت که شرکت وی ممکن است بتواند از فناوری RNA پیام‌رسان خود برای تولید سریع واکسن در صورت بروز پاندمی جهانی استفاده کند.

در آن زمان، دکتر شاهین و شرکت وی ، بیون‌تک، در خارج از دنیای کوچک شرکت های نوپای بیوتکنولوژی اروپا چندان شناخته شده نبودند. بیون تک، که توسط خانم اوزلم توره‌چی و همسرش شاهین تاسیس شد، بیشتر بر درمان‌های سرطان متمرکز بود و هرگز محصولی را به بازار نیاورده بود. از کووید-19 هم هنوز هیچ خبری نبود. اما سخنان او غیب‌گو‌یانه بود. تکنولوژی که کاربرد آن چندان مشخص نبود، امروز پرتویی از امید را در دنیای غبار آلود کرونا تابانده است و باعث خشنودی میلیون‌ها نفر در سراسر جهان شده است.

 آغاز پایان کرونا با سرعت نور

روز دوشنبه، بیون تک و فایزر اعلام کردند که یک واکسن برای ویروس کرونا که توسط دکتر شاهین و توره‌چی تولید شده است بیش از 90 درصد در پیشگیری از بیماری در بین داوطلبان آزمایش شده مؤثر بوده است. در واقع به داوطلبانی که قبلاً مبتلا نشده بودند واکسن تزریق شد و 90 درصد آنها در دوره آزمایشی دچار کرونا نشدند. این نتایج حیرت انگیز دو شرکت یاد شده، آن‌ها را در جلوی مسابقه جستجو درمان بیماری کرونا که بیش از 1.2 میلیون نفر را در سراسر جهان کشته است، قرار داد. دکتر شاهین روز سه شنبه در مصاحبه ای گفت: این می تواند آغاز پایان دوره کووید باشد.

در ماه ژانویه امسال بیون‌تک کار خود را بر روی واکسن آغاز کرد. این آغاز کار پس از آن بود که دکتر شاهین مقاله‌ای را در مجله پزشکی لانست خواند که باعث شد وی متقاعد شود ویروس کرونا، در آن زمان به سرعت در مناطقی از چین گسترش می یابد و به یک بیماری همه‌گیر در سراسر جهان منجر می شود،. دکتر توره‌چی و شاهین به همراه دانشمندان این شرکت، مستقر در ماینتس آلمان، تعطیلات خود را لغو کردند و تصمیم گرفتند روی آنچه که آنها پروژه لایت‌سپید (سرعت نور) نامیده بودند کار کنند.

بایدن اقتصاد

اتحاد مهاجران در سرزمین سوم

دکتر شاهین ماه گذشته در مصاحبه ای گفت: شرکت های زیادی در کره زمین وجود ندارند که توانایی و صلاحیت انجام این کار را به همان سرعتی که ما می‌توانیم داشته باشیم، دارا باشند. بنابراین کار ما یک فرصت نبود، بلکه یک وظیفه برای انجام آن بود، زیرا من فهمیدم که ما می توانیم از اولین کسانی باشیم که واکسن را ارائه می دهند.

پس از اینکه بیون‌تک چندین کاندیدای برای تزریق واکسن را شناسایی کرد، دکتر شاهین نتیجه گرفت که این شرکت برای آزمایش سریع آنها و به دست آوردن تاییدیه از سوی سازمان‌های بهداشت نیاز به کمک دارد. بیون تک و فایزر که از سال 2018 روی واکسن آنفلوانزا با هم کار کرده بودند، در اسفند ماه، توافق کردند که در زمینه توسعه واکسن ویروس کرونا با یکدیگر همکاری کنند.

از آن زمان، دکتر شاهین و توره‌چی، که از مهاجران ترک‌تبار هستند، با آلبرت بورلا، مدیر اجرایی یونانی فایزر دوستی برقرار کردند. آن‌ها در مصاحبه‌های اخیر خود گفتند که آنها در زمینه سوابق مشترک دانشمندی و مهاجری خود پیوند داشته‌اند. به نوشته نیویورک‌تایمز،  دکتر شاهین بدون اشاره به تقابل دیرینه کشورهای بومی آنها گفت: ما فهمیدیم که او اهل یونان است و من نیز اهل ترکیه هستم. «این از همان ابتدا بسیار شخصی بود». ترکیه و یونان سال ها بر سر جزیره قبرس اختلاف سیاسی دارند و این اختلاف تبدیل به یک وجه ایدئولوژیک شده است. اختلافی که در برخی برهه ها پای ملت ها را نیز به آن باز کرده است. اما منجیان بشر در عصر مدرن چه کسانی هستند؟

زندگینامه قاتلان کرونا

دکتر شاهین 55 ساله در اسکندرون ترکیه متولد شد. هنگامی که او چهار ساله بود، خانواده اش به کلن آلمان مهاجرت کردند، جایی که پدر و مادرش در یک کارخانه فورد کار می کردند. وی که از دوران کودکی می‌خواست پزشک شود در سال 1933 از دانشگاه کلن با فعالیت در زمینه ایمنی درمانی در سلول‌‌های توموری ، دکترای خود را دریافت کرد.

در اوایل زندگی کاری خود، با دکتر توره‌چی آشنا شد که آن زمان امید داشت راهبه شود اما  در نهایت از رشته پزشکی سر درآورد.دکتر توره‌چی ، اکنون 53 سالدارد و مدیر ارشد پزشکی بیون‌تک است. وی در آلمان متولد شد و دختر یک پزشک ترکیه‌ا‌ی است که از استانبول به آلمان  مهاجرت کرده بود. در روز ازدواج آنها، دکتر شاهین و دکتر توره‌چی پس از مراسم به آزمایشگاه بازگشتند.

بایونتک

جایزه ایرانی در کارنامه کاشفان کرونا

قبل از شیوع کرونا در چین، بیون‌تک پیشرفت بسیاری کرده بود. این شرکت صدها میلیون دلار سرمایه جمع کرده است. با دفاتری در آلمان و حتی آمریکا این شرکت هم اکنون بیش از 1800 نفر پرسنل دارد. به گزارش نیویورک‌تایمز، سال 2019، بنیاد بیل و ملیندا گیتس 55 میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری کرد و همچنین جایزه مصطفی را دریافت کرد، جایزه دوسالانه ایرانی است که به مسلمانان در علم و فناوری اهدا می‌شود. 

به گزارش نیویورک‌تایمز، ارزش بازار دکتر شاهین و دکتر توره‌چی در ماه‌های اخیر به 21 میلیارد دلار رسید و این زوج در بین ثروتمندان آلمان قرار گرفتند. این دو میلیاردر با دختر نوجوان خود در یک آپارتمان معمولی ​​در نزدیکی دفتر کار خود زندگی می کنند و برای رسیدن به کار دوچرخه سواری می کنند. 

آلبرت بورلا، مدیر اجرایی فایزر ، ماه گذشته در مصاحبه گفت: اوگور فردی بسیار بسیار منحصر به فرد است. او فقط به علم اهمیت می دهد و هیچ وقت در مورد تجارت حرف نمی‌زند. او اصلاً این را دوست ندارد، او دانشمند و صاحب اصول است. و من صد در صد به او اعتماد دارم. 

نمونه درخشان مهاجرپذیری آلمان

در آلمان، جایی که مهاجرت همچنان مساله پرتنشی است، موفقیت دو دانشمند ترک تبار دلیل برگزاری جشن بوده است. سایت محافظه کار فوکس در این رابطه می‌نویسد: آلمان با این زوج یک نمونه درخشان از ادغام موفقیت آمیز دارد. یوهانس ووگل، یک عضو پارلمان، در توییتر خود نوشت که اگر حزب راست افراطی« آلترناتیو برای آلمان» قدرت ‌می‌داشت، هیچ شرکتی به نام بیون‌تک در آلمان با اوزلم توره‌چی و اوگور شاهین در رأس آن وجود نمی‌داشت. وی در ادامه گفت: همچنین اگر به منتقدان سرمایه‌داری و جهانی‌‌شدن نیز باشد، هیچ همکاری با فایزر وجود نمی‌داشت، اما این باعث قدرت ما می‌شود: کشور مهاجرت، اقتصاد بازار و جامعه باز!

بایونتک

دکتر شاهین اما امسال وقت کمی برای سیاست داشته است. بیون‌تک چنان مشغول تهیه واکسن بوده که این شرکت حتی جزئیات مالی توافق نامه همکاری خود را با فایزر نهایی نکرده است. دکتر شاهین گفت: اعتماد و روابط شخصی در چنین مشاغل بسیار مهم است، زیرا همه چیز خیلی سریع پیش می رود.

دکتر شاهین گفت که او و دکتر توره‌چی یکشنبه شب در مورد کارایی واکسن خود اطلاعات کسب کردند و با دم کردن چای ترکی در خانه این لحظه را جشن گرفتند. 

این مطلب برایم مفید است
682 نفر این پست را پسندیده اند