کدخبر: ۳۷۳۳۸۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دلار یک کانال پایین‌تر رفت

بازگشت سکه به حمایت سخت + جدول و نمودار

اقتصادنیوز: در دومین روز هفته، دلار کانال ۲۶ هزار تومانی را از دست داد و سکه امامی به زیر مرز ۱۲ میلیون تومان رفت. سکه در اواخر روز در محدوده ۱۱ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان معامله می شد که بیش از ۵۰۰ هزار تومان کمتر از روز شنبه بود.

به گزارش اقتصادنیوز سکه امروز دو حمایت مهم 12 میلیون و 400 هزار تومانی و 12 میلیون تومانی را از دست داد و به نزدیکی نقطه سوم حمایتی رسید. برخی از تحلیل گران فنی عنوان می کردند، افت سکه به زیر 11 میلیون و 500 هزار تومان دشوار است، چرا که در این مرز با حمایت سنگینی مواجه می شود. آن ها به تجربه بازار در آبان ماه اشاره دارند که دو بار در حمایت 11 میلیون و 500  هزار تومانی با افزایش خریدها مواجه شد. فردا از این جهت برای بازار سکه اهمیت زیادی دارد؛ باید دید اونس طلا به کمک سکه خواهد آمد یا دلار. در صورتی که اسکناس آمریکایی، به نزول خود ادامه دهد، سکه دشوار است که از حمایت یاد شده حفاظت کند. با این حال، بازگشت دلار به کانال 26 هزار تومانی می تواند بازگشت سریع سکه به کانال 12 میلیون تومان را رقم بزند.

فشار به قیمت دلار

دلار پس از اعلام مقدماتی نتایج انتخابات آمریکا دچار ریزش سنگینی شد؛ ولی پس از آن به سرعت افزایش قیمت را تجربه کرد. از انتهای هفته گذشته، فضای بازار به مرور آرام تر شد و قیمت در جهت کاهشی قرار گرفت. کاهش آرام و منظم این روزهای دلار موجب شده است که برخی معامله گران از فشار متناوب به قیمت خبر دهند. از نگاه آن ها، اگر دلار این بار افت کند، احتمال کمتری برای بازگشت سریع وجود دارد. در کنار این، گفته می شود از فردا اطلاع رسانی قیمت بازار متشکل ارزی آغاز می شود. عده‌ای باور دارند، بازارساز ممکن است به خاطر این اتفاق با سنگینی بیشتری در موقعیت فروش قرار بگیرد و حداقل اجازه افزایش قیمت ها را ندهد. با این حال، باید دید در سمت بازار حواله، درهم هم افزایش خاصی را تجربه نمی کند یا با افزایش خود بار دیگر، انگیزه بازیگران داخلی برای خرید ارز را بالا می برد. درهم در صورتی که فردا بتواند مرز 7 هزار تومانی را حفظ کند، سیگنالی از مقاومت در برابر افت بیشتر ارسال کرده است که می تواند ذهنیت بازیگران داخلی را تحت تاثیر قرار دهد.

امروز بازار ارز داخلی همسو با افت نرخ حواله درهم نزولی شد. در ابتدای روز دلار بالای 26 هزار و 500 تومان معامله می شد، ولی با افت درهم به محدوده 7 هزار و 200 تومانی، میزان فروش ها در بازار داخلی هم بیشتر شد. برخی معامله گران هم عنوان می کردند، توئیت ترامپ که تلویحا پیروزی بایدن را پذیرفته بود، در اواخر روز منجر به کاهش قیمت دلار به زیر 26 هزار تومان شد. ترامپ البته مفهوم پذیرش شکست خود را در توییت بعدی اش انکار کرد.

بورس مثبت، طلا و ارز منفی 

برای دومین روز متوالی، تنها بازار مثبت داخلی، بازار سهام بود. روز یک شنبه شاخص کل بورس 8 دهم درصد رشد کرد و به نزدیکی یک میلیون و 260 هزار واحد رفت. این در حالی بود که در بازار ارز و سکه، دلار و سکه امامی هر کدام بالای 4 درصد از ارزش خود را از دست دادند. در بازار طلای 18 عیار نیز قیمت نزدیک به 3 درصد پایین تر رفت.

این مطلب برایم مفید است
114 نفر این پست را پسندیده اند