افزایش بودجه «هدفمندی یارانه ها» در لایحه ۱۴۰۰ + جزییات

کدخبر: 377466
رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی به بیان مهمترین تغییرات بخش هدفمندی یارانه‌ها در بودجه ۱۴۰۰ پرداخت و در این باره گفت: منابع تبصره ۱۴ که در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ با رشد ۷۸ درصدی مواجه شده بود در لایحه بودجه ۱۴۰۰، شش و نیم درصد رشد نسبت به سال قبل نشان می دهد.

به گزارش اقتصادنیوز، روزبه کردونی در گفت وگو با ایسنا ، درباره تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۱۴۰۰ که مربوط به هدفمندی یارانه هاست توضیحاتی ارائه داد و در این باره اظهار کرد: تبصره ۱۴ بودجه که موضوع ماده ۳۹  قانون ششم توسعه ( قانون هدفمند کردن یارانه) است در لایحه بودجه ۱۴۰۰،  ۲۶۷ هزار میلیارد تومان است و ۱۱ درصد از کل بودجه را شامل می شود.

 

 وی افزود: هدف این تبصره تحقق عدالت، کاهش فقر مطلق، توسعه بهداشت و سلامت مردم و همچنین  معطوف نمودن پرداخت یارانه به خانوارهای نیازمند است. با توجه به اهمیت این تبصره در  سیاست های رفاهی ، بررسی ابعاد آن ضروری است.

رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی با اشاره به تغییرات منابع تبصره ۱۴ در لایحه بودجه ۱۴۰۰ نسبت به سال گذشته گفت: در بخش منابع این تبصره درحالی که در بودجه ۹۹ ، دریافتی حاصل از "فروش برق به مشترکین ، سوخت نیروگاه ها و منابع حاصل از فروش آب " ،  حدود ۱۱ درصد از کل منابع را شامل می شدند، در لایحه بودجه ۱۴۰۰ این سه مورد  از بخش منابع  حذف شده اند.

کردونی افزود: همچنین در لایحه بودجه ۱۴۰۰، دریافت "طلب سهم دولت از پتروشیمی ها بابت خوراک میعانات گازی سنوات گذشته"  به عنوان یکی از منابع تامین کننده این تبصره (شش درصد) به منابع پنج گانه اضافه شده است.

وی در ادامه بیان کرد: نکته مهم  دیگر این است "دریافتی حاصل از فروش داخلی فرآورده های نفتی" که در بودجه ۹۹ ، ۳۰ درصد از منابع تبصره ۱۴ را شامل می شد در لایحه بودجه ۱۴۰۰ با کاهش شش درصدی ، ۲۴.۸ درصد از منابع را شامل می شود.

رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی با بیان اینکه از سوی دیگر سهم "دریافتی حاصل از فروش صادراتی فرآورده های نفتی" که  در بودجه ۹۹ ، ۳۵ درصد از کل منابع  این تبصره را شامل می شد، در لایحه بودجه ۱۴۰۰ به حدود ۴۵ درصد افزایش یافته است گفت:  نسبت به بودجه سال گذشته، در لایحه بودجه ۱۴۰۰، سهم دریافتی از فروش داخلی گاز طبیعی ( ۱۲ درصد از منابع ) ثابت و سهم خوراک میعانات گازی ( ۱۲ درصد از منابع ) کمی افزایش یافته است.

کردونی تاکید کرد: منابع تبصره ۱۴ که در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ با رشد ۷۸ درصدی مواجه شده بود در لایحه بودجه ۱۴۰۰ ، شش و نیم درصد رشد نسبت به سال قبل نشان می دهد.

منبع: اقتصادنیوز
تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید