نوسان دلار محدود شد، سکه اوج گرفت

خطر در کمین سکه بازان است؟ + جدول ونمودار

کدخبر: 377539
اقتصادنیوز: سکه بدون پشتوانه خاصی در کانال 12 میلیون تومانی پیشروی کرد و بر صدر جدول بازدهی روزانه نشست. روز یک شنبه، فلز گران بهای داخلی بیش از 300 هزار تومان گران شد و در محدوده 12 میلیون و 350 هزار تومان قرار گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز  بهای سکه در حالی بالا رفت که عامل افزایش خاصی برای حمایت از این فلز گران بها در بازار وجود نداشت. در بازار ارز، دلار امروز تنها حدود 2 دهم درصد افزایش قیمت داشت و در بیشتر ساعات روز پشت خط 26 هزار تومانی در جا زد. در نتیجه نمی توان گفت که روند قیمت دلار از صعود فلز گران بهای داخلی حمایت کرده است. بازارهای جهانی هم تعطیل بود و در نتیجه بهای اونس طلا تغییر خاصی نداشت که منجر به اثرگذاری در بازار سکه داخلی شود.

حباب سکه میلیونی شد 

 رشد سکه بدون حمایت دلار و اونس طلا موجب شد که حباب این فلز ارزشمند بار دیگر  به بالای یک میلیون تومان برود. هر چقدر حباب سکه بیشتر شود، ریسک خرید این فلز گران بها افزایش پیدا می کند و از این جهت می توان خطر را در کمین خریداران بازار سکه دانست. با این حال، نباید از خاطر برد که در برخی مواقع افزایش حباب سکه، نشان گر بالا رفتن تقاضای فیزیکی و تغییر انتظارات معامله گران بوده است. تغییر انتظارات و رشد تقاضا موجب شد که حباب سکه در مهرماه 99 به بالای دو میلیون تومان هم برود؛ با این حال، مساله اینجاست که این حباب هم در هر صورت در مسیر تخلیه قرار گرفت. به عنوان مثال پس از اینکه حباب سکه در مهر به بالای 2 میلیون رفت، به یکباره قیمت سکه دچار ریزش شد و بیش از 30 درصد از ارزش خود را از دست داد و حتی حباب سکه هم تا 200 هزار تومان افت کرد. به عبارت ساده تر، درست است که افزایش حباب می تواند نشان گر افزایش تقاضا و رشد احتمالی بیشتر قیمت ها باشد، ولی این ریسک زیر پای معامله گران است که هر لحظه ای، قیمت در مسیر ریزش و تخلیه حباب قرار بگیرد. در این شرایط، ممکن است افرادی از ریسک خود در بازار سود بگیرند یا دچار ضررهای سنگین شوند.

سکه امروز در حالی نزدیک به 3 درصد گران شد که در بازارهای جهانی تغییر طلا به دلیل تعطیلی صفر بود و در بازار داخلی هم دلار بین 25 هزار و 600 تا 25 هزار و 900 تومان نوسانات محدودی داشت. سکه در صورتی می تواند قیمت های انتهای امروز را در روز سوم هفته حفظ کند که قیمت اونس طلا افزایش معناداری را تجربه کند یا دلار به بالای 26 هزار تومان برود. با این حال، نشانه ای حداقل از احتمال رشد قابل توجه دلار در بازار نبود و می توان گفت سکه بازان به روند اونس طلا دل بسته اند. سکه در ساعات انتهایی روز حتی بالای محدوده 12 میلیون و 450 هزار تومان معامله می شد. در صورتی که بالای این محدوده مقاومتی در روز دوشنبه باقی بماند، ممکن است حتی قیمت های بالاتری را  برخلاف انتظارات به ثبت برسد. با این حال، به نظر می رسد بدون حمایت دلار و اونس، افزایش روزهای اخیر به قصد فروش در قیمت های بالا و خالی کردن خریدهای گذشته صورت گرفته باشد. سکه با رشد 3 درصدی در صدر جدول بازدهی قرار گرفت و پشت سر ان، شاخص کل بورس بود که بیش از 2 درصد بالا رفت.

  • روند بهای سکه و ارز 16 آذر 99
  • نوسانات بهای سکه 16 آذر 99
  • نوسانات بهای درهم 16 آذر 99
  • نوسانات بهای دلار 16 آذر 99
  • بازدهی بازارها 16 آذر 99
تیتر یک
  • اعلام مواضع مقامات ارشد تیم بایدن درباره برنامه هسته‌ای ایران

    اقتصادنیوز: ۳ عضو برجسته دولت جو بایدن به صراحت رویکرد کاخ سفید درباره ایران و برجام را اعلام کردند؛ مسیر بازگشت به…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید