پشت صحنه جزئیات رشد در نیمه نخست سال

افزایش توان صادارت نفت/ ذوب 4 هزار میلیاردی مصرف خانوار

کدخبر: 379192
اقتصاد نیوز: گزارش نیمه نخست سال نشان می دهد رشد اقتصادی به مدد نفت و صنعت مثبت شده است اما رفاه خانوار در این مدت از نظر کیفی وکمی با چالش مواجه بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز بر اساس داده های حاصل از منابع آماری و برآوردهای مقدماتی انجام شده تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه بر اساس سال پایه 90 از حدود 318 هزار میلیارد تومان در نیمه اول سال 98 به حدود 323 هزار میلیارد تومان در نیمه اول سال 99 رسیده است. این افزایش موجب شد رشد اقتصادی کشور 1.3 درصد مثبت شود.

این اتفاق در حالی رخ داده که در بازه مشابه سال قبل رشد اقتصادی ایران منفی 10 درصد بوده است.بیشترین میزان تغییر مثبت در بخش نفت رخ داده است، رشد ارزش افزوده نفت در نیمه نخست 98 حدود 48 درصد کم شده بود اما در  نیمه نخست سال جاری 8 دهم درصد رشد کرده است. یعنی از دره رکود تا سطح زمین بالا آمده است. بیشترین اتفاق مثبت نیز در سه ماهه دوم سال رخ داده است، زیرا در نیمه اول سال نیز رشد بخش نفت منفی بوده است اما در سه ماهه دوم با 22 درصد رشد مثبت، مقدار منفی شده در فصل اول نیز پوشش داده شده است.

بخش نفت بر پایه مقدار تولید و فروش است و با توجه به چسبندگی فروش در داخل می‌توان گفت بخش زیادی از این رشد در صادرات نفت اتفاق افتاده است.

F3

پیش از این خبرگزاری ها خبر داده بودند که صادارت نفت در نیمه دوم سال به حدود 800 هزار بشکه در روز رسیده است. هم اکنون نیز گزارش ها رسیدن مقدار صادارت به یک میلیون بشکه در روز حکایت دارد.

در مجموع بخش نفت به دلیل برگشت از زیر صفر و بخش صنعت به دلیل شتاب بیشتر رشد در سال جاری توانستند کل تولید ناخالص داخلی را از مدار منفی خارج کنند.

بخش کشاورزی گرچه رشد مثبتی داشت اما از شتاب ان در سال جاری کاسته شده است. گروه خدمات نیز تحت تاثیر کرونا به جای رشد، عقب گرد داشته است تا تنها بخش منفی فعالیت اقتصادی در نیمه نخست سال 99 باشد.

از زاویه مصرف نیز گزارش نشان می دهد رشد مصرف بخش خصوصی کماکان منفی است و توان خرید مردم در سال جاری نیز کاهش یافته است. مردم در مقایسه با نیمه سال قبل 4 هزار میلیارد تومان کمتر مصرف کرده اند. این بخش نشان می دهد از رفاه خانوار به این مقدار کاسته شده است.اما در مقابل مصرف دولت که بازتاب مخارج عمرانی بالا رفته است.

F4

 

تیتر یک
  • بسته خبری بورسی ۱۴ اسفند ۹۹

    اقتصادنیوز: دو موضوع پیچیدگی‌های تحولات احیای برجام و سرنوشت لوایح FATF برای بورس بازان اهرم سیگنال‌دهنده مهمی ارزیابی …

از دست ندهید
بلیط هواپیما