مخالفت رییس اوپک با افزایش شتابزده تولید نفت

کدخبر: 379507
اقتصاد نیوز : رییس اوپک در اظهاراتی مجددا تاکید کرد این گروه نباید برای افزایش تولید در اوایل سال آینده تعجیل کند و تقاضا برای انرژی با ادامه شیوع ویروس کرونا در سراسر نقاط جهان ضعیف مانده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، عبدالمجید عطار، وزیر انرژی الجزایر که امسال ریاست دوره ای اوپک را برعهده دارد، در مصاحبه با بلومبرگ اظهار کرد: هیچ تضمینی وجود ندارد که این گروه و متحدانش حتی پس از توافق ماه جاری برای افزایش تدریجی تولید، تولید نفت را تا آوریل دو میلیون بشکه در روز افزایش دهند.

نفت برنت تحت تاثیر اعلام توزیع واکسنهای کووید ۱۹، از ابتدای نوامبر تاکنون بیش از ۳۳ درصد رشد قیمت داشته و به ۵۰ دلار در هر بشکه رسیده است. با این حال از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون ۲۴ درصد کاهش نشان می دهد. همزمان با افزایش موارد ابتلا در آمریکا و تشدید قرنطینه در بخشهایی از اروپا، اوپک در گزارش ماهانه دسامبر که دوشنبه هفته جاری منتشر شد، پیش بینی خود از مصرف جهانی سوخت در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ را به میزان یک میلیون بشکه در روز کاهش داد.

عطار گفت: با وجود سیگنالهای مثبت و بهبود قیمتهای نفت، تصور می کنم ما باید خیلی محتاط باشیم. در بهترین سناریوی ممکن می توانیم تولید روزانه را تا آوریل دو میلیون بشکه افزایش دهیم. اما این موضوع به خودی خود یک هدف نیست. آنچه که مهم است اطمینان از تداوم روند کاهش مازاد ذخایر جهانی نفت و قرار داشتن در مسیر ثبات پایدار بازار نفت است.

گروه اوپک پلاس تصمیم گرفته است در ژانویه تولیدش را ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد و سپس برای تصمیم گیری درباره اقدامات بعدی، نشستهای ماهانه برگزار کند. این گروه در آوریل که اوج بحران شیوع ویروس کرونا بود، با هدف تقویت قیمتها، موافقت کرده بود محدودیت عرضه ۹.۷ میلیون بشکه در روز را به اجرا بگذارد و در تسهیل مرحله ای محدودیت عرضه، تولید نفت را در ژانویه سال ۲۰۲۱ به میزان دو میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

نشست مجازی بعدی وزیران انرژی این گروه در چهارم ژانویه برگزار می شود و ممکن است شاهد تنش دیگری میان اعضایی باشد که خواهان افزایش تولید برای تقویت اقتصادهای رکودزده شان هستند. عربستان سعودی که بزرگترین عضو اوپک است در نشست ماه جاری با امارات متحده عربی که به پایین بودن سهمیه تولیدش معترض بود، درگیر شد. سایر اعضا مانند عراق، نیجریه و آنگولا از زمان اجرای توافق کاهش تولید اوپک پلاس از ماه مه، سهمیه تولیدشان را به دفعات نقض کرده اند.

تیتر یک
  • بررسی بازار خودرو یک هفته پس از انتخابات ریاست‌جمهوری

    اقتصادنیوز: اولین هفته پس از انتخابات ریاست جمهوری۱۴۰۰ بازار خودرو در اوج گرما به خواب زمستانی رفت و غالب خودروهای…

از دست ندهید
بلیط هواپیما