کدخبر: ۳۸۰۲۰۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

افت سکه به زیر مرز ۱۲ میلیونی

سد حمایتی دلار از دست رفت

اقتصادنیوز : امروز ۲۹ آذر ۱۳۹۹ ، صحنه وقوع اتفاقات مهمی در بازار ارز و سکه بود.

به گزارش اقتصادنیوز  در بازار آزاد ارز، اسکناس آمریکایی حمایت مهم 25 هزار و 800تومانی را از دست داد و طی یک روز بیشتر از تمام افت هفته گذشته، نزول قیمت را تجربه کرد. امروز، دلار 430 تومان(معادل با 1.7 درصد) از ارزش خود را از دست داد و به بهای 25 هزار و 450 تومان رسید. این اتفاق در حالی رخ داد که دلار در مجموع هفته گذشته حدود یک درصد از ارزش خود را از دست داده بود.

بازار سکه هم در روز اول هفته شاهد از دست رفتن حمایت 11 میلیون تومانی بود. فلز گران بهای داخلی، 250 هزار تومان افت را تجربه کرد و روی عدد 11 میلیون و 760 هزار تومان قرار گرفت؛ البته بازیگران سکه در اواخر روز سعی داشتند که قیمت را به بالای محدوده 11 میلیون و 800 هزارتومانی بیاورند، چرا که باور داشتند، ماندن فلز گران بهای داخلی زیرمحدوده یاد شده می تواند منجر به افزایش فشار فروش ها شود.

مربع نزول در بازار ارز

4 دسته متغیر دست به دست هم دادند تا دلار در روز اول هفته دچار کاهش قیمت سنگینی شود. اولین متغیر نزول ارزش دلار در هرات افغانستان بود. با پایین آمدن ارزش دلار در این منطقه جغرافیایی، تحلیل گران احتمال نزول دلار در بازار داخلی روز شنبه را بالا دانستند و سیگنال آن ها، انتظارات را تحت تاثیر قرار داد. متغیر دوم، افت نرخ حواله درهم بود که محدوده 7هزار و 100 تومان را از دست داد. با این افت درهم، میزان فروش ارز در معاملات بازار سبزه میدان به شدت زیاد شد. نرخ حواله درهم برای بازیگران بازار داخلی اهمیت زیادی دارد و طبیعی بود که افت درهم بر ذهنیت بازیگران بازار داخلی اثر بگذارد. تحلیل گران فنی باور دارند، دلار برای اینکه حرکت نزولی را ادامه دهد، باید قیمت درهم به زیر مرز 7 هزار تومانی برود.

متغیر دیگری که به افت قیمت اضافه کرد، از دست رفتن حمایت 25 هزار و 800 تومانی بود. به گفته فعالان، زمانی که این حمایت از دست رفت، انتظارات کاهشی معامله گران فنی بیشتر شد و افزایش فروش آن ها، قیمت را تا زیر سطح 25 هزار و 500 تومانی پایین برد. متغیر چهارمی که برخی فعالان از آن به عنوان عامل مهم کاهش قیمت دلار نام می بردند، تمدید بررسی fatf در مجمع تشخیص مصلحت نظام بود. این عوامل قیمت دلار را پایین بردند و افت اسکناس آمریکایی، سکه بازان را هم فروشنده کردند. به این ترتیب، تنها بازاری که در روز شنبه علامت مثبت را به خود دید، بازار سهام بود.

این مطلب برایم مفید است
127 نفر این پست را پسندیده اند