کدخبر: ۳۸۰۳۶۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

خبرهای خوب برای فولادی‌ها/ پیشنهاد ۶۰ درصدی صادرات محصولات فولادی

اقتصادنیوز : عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خبرهای خوبی را از جلسه انجمن فولاد با وزیر صمت درباره صادرات ۶۰ درصد محصولات فولادی و فروش ۴۰ درصدی در بازار داخل خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از همفکران، سید رضا شهرستانی با اشاره به اینکه در آخرین جلسه انجمن فولاد با وزیر صنعت مذاکرات خوبی انجام شد، گفت: وزیر صنعت در جریان جزییات تقاضای داخل و میزان تولید قرار گرفت و بر همین اساس قرار بر این شد که 60 درصد صادرات را انجام دهیم و 40 درصد در بازار داخل فروش برود.

 وی در توضیح جزییات تولید ، فروش و صادرات فولادی‌ها گفت: در حال حاضر 20 میلیون تن تولید اسلب و طویل داریم که 10 میلیون تن آن را نوردی‌ها مصرف می کنند که از این 10 میلیون هم 2.5 میلیون تن صادر می‌شود.

 به گفته وی بر همین اساس 50 درصد تولید شمش مازاد بوده و امکان صادرات داریم. وی ادامه داد: از سویی دیگر برخی شرکت‌هایی که خودشان کوره‌های القایی دارند و 5.2 میلیون تن تولید دارند و لذا 5 میلیون تن دیگر نیز از این محل مازاد است  که مجموع آن 15 میلیون تن می‌شود.  5 میلیون این حجم که کوره‌های قوی برای تولید داخل است و باقی مازاد هم صادر می‌شود.

 وی تاکید کرد: بر همین اساس و برای اطمینان خاطر درخواست دادیم تا امکان صادرات 60 درصدی خارج از بورس کالا و فروش 40 درصدی در بورس کالا برای فولادی فراهم شود چراکه با توجه به افزایش قیمت‌ها در بازارهای جهانی باید از این فرصت نهایت استفاده را درجهت ارزآوری برای کشور ببریم.

 شهرستانی با اشاره به اینکه در معاملات دیروز بر اساس شیوه نامه زنجیره فولاد عمل شده  و محصولات در بورس کالا عرضه شد، گفت: ولی مقرر شده تا وزیر صنعت طی روزهای آتی تصمیم‌های جدید خود را در خصوص این موضوع بر مبنای مذاکراتی که داشتیم اعلام کند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند