گزارش سفارت ایران در مسکو از سفر زنگنه به روسیه

کدخبر: 380716
اقتصادنیوز : بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران که برای بررسی وضعیت بازار جهانی نفت به مسکو سفر کرده است، دوشنبه اول دی ماه ۹۹ با «الکساندر نوواک» معاون نخست وزیر روسیه و نیکلای شلگینوف وزیر انرژی این کشور دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، بخش رسانه های سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو درخصوص دیدار وزیر نفت ایران و مقامات روسیه نوشت: در دیدار وزیر نفت با مقامات روسی، کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران، ساعدی نماینده مجلس، رحیمی مظفری از اعضای هیات رئیسه کمیسیون انرژی و بهروز نعمتی مشاور وزیر نفت کشورمان حضور داشتند.

بیژن زنگنه در این دیدار با اشاره به همکاری‌های رو به گسترش تهران و مسکو در حوزه‌های مختلف و بویژه در زمینه نفت و گاز گفت : خوشبختانه این همکاری‌ها روز به روز در حال گسترش است. 

وی با اشاره نقش مهم و مثبت روسیه در اوپک و اوپک‌پلاس افزود : در شرایط کنونی ، از جمله تحمیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا بر ایران و روسیه ، تقویت همگرایی و همکاری دوکشور بسیار مهم و تاثیرگذار است.

زنگنه با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر همکاری نزدیک و تنگاتنگی در حوزه نفت و انرژی ، بین دوکشور وجود داشت تاکید کرد : ما همچنان خواستار تعمیق این همکاری‌ها به منظور بی اثر کردن پیامدهای تحریم هستیم.

وزیر نفت کشورمان با بیان اینکه در عرصه بین المللی تغییر و تحولات بسیاری شکل گرفته است ، گفت : در هر شرایطی روابط ایران و روسیه دچار تغییر نخواهد شد و تهران مصمم به تحکیم روابط با روسیه است. 

  معاون نخست وزیر روسیه هم در این دیدار با ابراز خرسندی از مناسبات رو به افزایش دو کشور گفت : روسیه نیز بطور قطع خواستار همگرایی بیشتر با ایران در همه زمینه‌ها و بویژه در حوزه نفت و انرژی است.

الکساندر نوواک افزود: در سال‌های اخیر رایزنی بین اعضای اوپک و اوپک پلاس موثر بوده و روسیه تلاش کرده است نقشی سازنده ایفا کند.

وی گفت: ایران و روسیه در حوزه نفت و انرژی همواره همکاری‌های نزدیک و روبه رشدی داشته اند و این همکاری‌ها همچنان تداوم خواهد یافت.

براساس این گزارش  طرفین در این دیدار نقشه راه تداوم و توسعه همکاری های دو کشور فارغ از تحولات سیاسی بین المللی را ترسیم کردند . 

همچنین پیگیری و اجرای توافقات و تفاهمات مربوط به حوزه انرژی در قالب کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور را مورد تاکید قرار دادند. 

تیتر یک
  • نگاه تحلیلگران به نشست ژنو و آینده مناسبات دو ابرقدرت؛

    اقتصادنیوز: در اجلاس رؤسای جمهور آمریکا و روسیه، جو بایدن و ولادیمیر پوتین در ژنو آنچه بیش از هرچیز دیگر روشن به نظر…

از دست ندهید
بلیط هواپیما