پاسخ رئیس بورس به ادعای وزیر صمت/ بورس عامل گرانی نیست

کدخبر: 383906
رئیس سازمان بورس با رد اظهارات وزیر صنعت مبنی بر نقش بورس کالا در گرانی ها گفت: بورس عامل گرانی نیست و کنترل قیمت باید خارج از بورس انجام شود .

به گزارش اقتصادنیوز از ایسنا، قالیباف اصل در آئین افتتاح نخستین صندوق های کالایی کشاورزی و آغاز معاملات گواهی سپرده کالایی خرمای مضافتی با تاکید بر اینکه بورس کالا جایگاه خوبی در اقتصاد کشور دارد اظهار کرد: این بازار به یک نهاد مهم بر کشف قیمت کالاها در کشور تبدیل شده است و اگر به دنبال تخصیص بهینه کالا و انصاف در توزیع باشیم راهی جز توسعه بورس های کالایی نداریم.

وی با تاکید بر اینکه برای افزایش شفافیت در کشور باید بورس ها توسعه یابند، گفت: در بورس کالا تکلیف سرمایه گذار مشخص است و اگر هدف افزایش شفافیت باشد باید بورس های اوراق نیز توسعه یابد.

قالیباف اصل در ادامه با اشاره به ارزش معاملات در بورس کالا عنوان کرد: ارزش معاملات در کل سال گذشته در بورس کالا ۱۷۰ هزار میلیارد تومان بوده که این میزان در ۹ ماهه سال جاری به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. در حال حاضر ۳۰۰ کالا در بورس کالا مورد معامله قرار می گیرند.

لزوم توسعه ابزار در بورس کالا

وی در ادامه با تاکید بر لزوم توسعه ابزار در بورس کالا اظهار کرد: توسعه ابزار به مردم کمک می کند با پول خود فرصت سرمایه گذاری داشته باشند. همچنین وجود ابزارهایی مانند گواهی سپرده و صندوق های کالایی به تامین مالی صندوق کشاورزی کمک کرده و از نوسان قیمت جلوگیری می کند.

اقدامات پیش روی بورس کالا

قالیباف اصل در مورد اقدامات در دست اجرا در بورس کالا نیز توضیح داد: اصلاح دستورالعمل گواهی سپرده کالایی تصویب دستورالعمل اجرایی خرید دین در بورس کالا، راه اندازی سلف مسکن در بورس کالا و رفع موضوعات مربوط به مالیات گواهی سپرده کالایی از اقدامات پیش روی بورس کالا است.

به گفته وی ارزش بازار بورس و فرابورس در ۹ ماهه امسال ۷۰۰۰ هزار میلیارد تومان بوده و تا کنون ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومان معامله در این دو بازار انجام شده که نشان از افزایش نقد شوندگی این بازارها است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه تامین مالی در چهار بورس در سال جاری قابل مقایسه با سال گذشته نیست، گفت: سال گذشته ۲۶۰ هزار میلیارد تومان تجهیز منابع از بازار سرمایه صورت گرفت که این میزان در ۹ ماهه امسال به ۴۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

شرکت های سهامی عام در راه بورس

 

قالیباف اصل در ادامه از اخذ مجوز دو شرکت سهامی عام خبر داد و گفت: دو شرکت سهامی عام که یکی از آنها معدنی و دیگری پالایشی است در حال گرفتن مجوز از سازمان بورس هستند. این موضوع به جهش تولید و تامین مالی پروژه کمک می کند.

بورس عامل گرانی ها نیست

وی در ادامه با اشاره به آزادسازی سهام عدالت اظهار کرد: آزادسازی سهام عدالت باعث ورود خیل عظیمی از سرمایه گذاران به بازار سرمایه شد. در حالیکه این سرمایه گذاران با این بازار ناآشنا بودند. بنابراین باید به این نکته توجه کرد که آموزش و صبر و حوصله و همچنین ورود غیر مستقیم برای سرمایه گذاری به بازدهی مناسب کمک می کند.

رئیس سازمان بورس ادامه داد: بعضی از گرانی ها را گردن بورس کالا می اندازند. مخصوصا در زمینه فولاد. در حالیکه قیمت فولاد در بورس کالا ۲۰ درصد ارزانتر از قیمت این محصول در خارج از بورس است. همچنین قیمت جهانی شمش ۳۰ درصد بالاتر از قیمتی است که در بورس کالا معامله می شود. اینکه می گویند بورس مخصوصا بورس کالا ابزاری برای گرانی شده است را قویا رد می کنم. باید برای قیمت های خارج از بورس دنبال راه حل باشند.

منبع: اقتصاد نیوز
تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید